Julia Wolańska-Gajda: postanowiliśmy stworzyć instrument hybrydę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:17
- Tytuł naszej płyty to połączenie dwóch słów: transkrypcji oraz kryptonu, który ma sugerować coś ukrytego. W tym przypadku to jest dźwięk, który powstaje przy połączeniu brzmienia fortepianu i akordeonu - mówiła Julia Wolańska-Gajda, pianistka z duetu, który wydał swoją debiutancką płytę pt. "Transkrypton".
Julia Wolińska-Gajda i Michał Gajda - okładka płyty (DwójkaPoranek Dwójki)
Julia Wolińska-Gajda i Michał Gajda - okładka płyty (Dwójka/Poranek Dwójki)Foto: mat. pras.

Posłuchaj
166:09 2021_06_07 07_06_42_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Poranek Dwójki 7 czerwca godz. 07:06
narodowe centrum kultury nck port kultury 1200.jpg
Kultura w czasie pandemii. Podsumowanie działań NCK w 2020 r.

Gośćmi audycji "Poranek Dwójki" byli: pianistka Julia Wolańska-Gajda i akordeonista Michał Gajda, którzy wydali właśnie swoją debiutancką płytę zatytułowaną "Transkrypton". Jej unikatowość polega na nietypowym połączeniu instrumentów: fortepianu oraz akordeonu. 

- Nasze pierwsze prace były nad repertuarem oryginalnie napisanym na akordeon i fortepian. Przez pewien czas grywaliśmy takie właśnie kompozycje i gdy usłyszeliśmy, co te wspólnie grające instrumenty mogą zdziałać, to pomyśleliśmy, że może warto byłoby się zastanowić nad transkrypcjami – opowiadał Michał Gajda.

Na debiutanckim krążku duetu Wolańska/Gajda artyści zarejestrowali swoje autorskie aranżacje arcydzieł muzyki klasycznej, m.in.: Piotra Czajkowskiego, Nikołaja Rimskiego-Korsakowa czy Igora Strawińskiego, które w oryginale zostały napisane m.in. na dwa fortepiany, gitarę i flet, organy solo czy orkiestrę. 

Zobacz także:

- To nasze ukochane kompozycje, które zawsze chcieliśmy wykonać, które gdzieś w głowie słyszeliśmy w wykonaniu tych dwóch instrumentów. Sięgnęliśmy po partytury i tak rozpoczęliśmy przygodę z tymi utworami, które znalazły się na naszej debiutanckiej płycie - wyjaśniała Julia Wolańska-Gajda.

Pianistka Julia Wolańska-Gajda i akordeonista Michał Gajda działają w duecie na światowej scenie muzyki kameralnej już ponad 6 lat. Debiutowali w największych salach koncertowych na świecie: nowojorskiej Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Kioi Hall w Tokio czy Guri Art Hall w Seulu. Mają na swoim koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień. Ich debiutancka płyta "Transkrypton" powstał dzięki stypendium z Narodowego Centrum Kultury "Młoda Polska", które przyznawane jest młodym artystom mającym w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, którą uprawiają.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Julia Wolańska-Gajda (pianistka), Michał Gajda (akordeonista)

Data emisji: 7.06.2021

Godzina emisji: 8.40

mw

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Ciesielski: w spektaklu "Odyseja" można uczestniczyć na różne sposoby

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:35
- Gdy zainteresowaliśmy się "Odyseją", wówczas chcieliśmy przyjrzeć się, na ile topos podróżnika, takiego homo viatora, jest wciąż żywy i na ile podróże wciąż wiążą się z życiową transformacją - mówił w Dwójce choreograf i badacz tańca Tomasz Ciesielski o spektaklu Teatru Nowszego "Odyseja".
rozwiń zwiń