500-lecie dzwonu Zygmunt. Andrzej Betlej: obraz Matejki ugruntował jego legendę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:21
- To wyjątkowa rocznica, która dobrze uzupełnia to, co obecnie dzieje się na Wawelu. Wchodzimy na dziedziniec otoczony renesansowymi krużgankami, widzimy renesansowe dzieła Cranacha, renesansową zbroję Zygmunta Augusta i wszystkie arrasy króla. Wtem pojawia się dzieło, które co prawda renesansowe nie jest, ale upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń pod względem fundacji artystycznych - mówił Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Jan Matejko, Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku, 1874, Muzeum Narodowe w Warszawie
Jan Matejko, Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku, 1874, Muzeum Narodowe w Warszawie Foto: Domena publiczna/CC0

Posłuchaj
04:39 Poranek Dwójki 13.07.2021 dzwon.mp3 Specjalny pokaz obrazu Jana Matejki "Zawieszenie dzwonu Zygmunta" na Wawelu (Poranek Dwójki)
pędzel 1200.jpg
26-letni artysta plastyk namalował replikę "Bitwy pod Grunwaldem"

Kraków świętuje 500-lecie zawieszenia dzwonu Zygmunt w katedrze wawelskiej. To niezwykłe historyczne wydarzenie odbyło się 9 lipca 1521 roku, a 4 dni później – 13 lipca - mieszkańcy grodu Kraka po raz pierwszy usłyszeli brzmienie dzwonu.

- Nie do końca wiadomo, dlaczego król Zygmunt Stary zdecydował się na tę fundację. To jego zasługa, że ten dzwon został wykonany. Historycy mówią, że to narodziny syna, Zygmunta Augusta, skłoniły króla do takiej decyzji - tłumaczyła Renata Kopyto z Domu Norymberskiego w Krakowie, który jest inicjatorem i współorganizatorem krakowskich obchodów zawieszenia dzwonu Zygmunt (jego wykonawcą był norymberski ludwisarz).

Długie przymiarki Matejki

W Zamku Królewskim na Wawelu z okazji rocznicy można oglądać wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie słynny obraz Jana Matejki – "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku".

- Matejko zaczął myśleć o kompozycji na temat dzwonu bardzo wcześnie, bo już w 1861 roku. Około 1862 roku zaczęły powstawać szkice. Po latach wrócił do pracy nad koncepcją. W 1874 roku namalował obraz, który możemy teraz podziwiać na Wawelu - opowiadała Agnieszka Janczyk, kuratorka pokazu obrazu.

Dzieło Jana Matejki będzie można oglądać w Krakowie do końca sierpnia. Z audycji można było dowiedzieć się, jakie elementy uzupełniają pokaz obrazu na Wawelu.

***

Przygotowała: Justyna Nowicka

Goście: Renata Kopyto (Dom Norymberski w Krakowie), Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu), Agnieszka Janczyk (kuratorka pokazu obrazu Jana Matejki "Zawieszenie dzwonu Zygmunta" na Wawelu)

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

3,7 mln zł za obraz. "Matejko ma się dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 17:00
- Taka cena osiągana na aukcjach świadczy o tym, że Matejko ma się dobrze, jest wciąż modny i popularny – podkreślała Marta Kłak-Ambrożkiewicz, komentując niedawną sprzedaż obrazu "Zabicie Wapowskiego" słynnego polskiego malarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najsłynniejsza polska bitwa pędzla najwybitniejszego polskiego malarza

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 15:25
"Bitwa pod Grunwaldem" to najsłynniejszy polski obraz, a jego twórca Jan Matejko uchodzi za najwybitniejszego malarza nad Wisłą, choć nie dla wszystkich znawców sztuki jest zrozumiałe dlaczego. Skąd zatem wziął się ten zachwyt?
rozwiń zwiń