REKLAMA

Jolanta Dygoś: tożsamość środkowoeuropejska to coś, co nas silnie wiąże

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:00
- Jest to przede wszystkim przegląd filmowy. Będzie około 150 filmów w różnych cyklach i różnych retrospektywach. Odbędzie się też dyskusja o polskim kinie "Quo Vadis polskie kino" - mówiła w Dwójce Jolanta Dygoś, dyrektorka 23. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy".
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały promocyjne

Posłuchaj
08:54 Poranek Dwójki Jolanta Dygoś Kino na Granicy 28.07.2021.mp3 Jolanta Dygoś, dyrektorka 23. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy" (Poranek Dwójki)
free grupa wyszehradzka v4 1200.png
Grupa Wyszehradzka obchodzi 30. urodziny. Jak dziś wygląda współpraca w ramach V4?

30 lipca rozpocznie się największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji - 23. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" / "Kino na Hranici". Wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy - w polskim i czeskim Cieszynie. Potrwa do 4 sierpnia.

- Zaplanowano kilka retrospektyw: Janusza Gajosa, który odwiedzi Cieszyn, Miloša Formana - myślę, że największego czeskiego i jednego z największych światowych reżyserów - i Andrzeja Żuławskiego, bardzo interesującą postać dla czeskiego widza ze względu na oryginalny styl i tematykę - opowiadała Jolanta Dygoś. - Następna to retrospektywa studia filmowego Barrandov oraz cykl "Wyszehradzkie Komety". Mija 30 lat od powstania Grupy Wyszehradzkiej. My czujemy się bardzo silnie związani z tą grupą i z tożsamością środkowoeuropejską. Myślę, że warto tę tożsamość manifestować.

Oprócz bogatej oferty filmowej zaplanowano też spotkania z twórcami. Niemal każdy film reprezentowany będzie w Cieszynie przez kilkuosobową grupę: reżysera, aktorów i innych artystów. Organizatorzy Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy" powracają też z bogatym programem spotkań dotyczących środkowoeuropejskiej literatury i reportażu literackiego.

Czytaj też:

Zwieńczeniem 23. "Kina na Granicy" będzie debata o polskim kinie w trudnym dla niego momencie. Z jakiego powodu widzowie nie wrócili do kin po pandemii i jak będzie to wyglądało dalej? W ramach spotkania pod hasłem "Quo vadis polskie kino" odpowiedzi na te pytania będą szukali m.in. Andrzej Chyra, Magdalena Łazarkiewicz, Tomasz Kot czy Piotr Domalewski.

- Odbędzie się też skromniejsza, bardziej specjalistyczna dyskusja o kinie wyszehradzkim. Będziemy porównywać, jak to jest na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji. To na pewno będą twórcze i wzajemnie inspirujące dyskusje - mówiła dyrektorka przeglądu filmowego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Jolanta Dygoś (dyrektorka 23. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy")

Data emisji: 28.07.2021

Godzina emisji: 8.30

mw

Czytaj także

Andrzej Żuławski. Szaman kina

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 14:37
W audycji rozmawiać będziemy o biografii i twórczości jednego z najsłynniejszych twórców kina autorskiego w Polsce i na świecie, autora takich filmów, jak "Trzecia część nocy", "Diabeł", "Opętanie" czy "Błękitna nuta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miloš Forman. Czeski wizjoner, który podbił Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 05:40
13 kwietnia 2018 roku zmarł wybitny reżyser Miloš Forman. To dzięki niemu powstały takie filmy, jak "Lot nad kukułczym gniazdem", "Hair" i "Amadeusz".  
rozwiń zwiń