Festiwal Nowe Horyzonty - od Cannes do Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 12:00
- Myślę, że polskie kino ma teraz dobry czas i najbliższe miesiące będą dla niego fantastyczne. Polscy twórcy bardzo pragną kontaktu z publicznością na żywo i powierzając nam swoje filmy wiedzą, że tu spotkają publiczność z prawdziwego zdarzenia, i że to będzie prawdziwa uczta i święto dla nich - mówił w Dwójce Marcin Pieńkowski, dyrektor rozpoczynającego się wkrótce Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
11:14 Poranek Dwójki Festiwal Nowe Horyzonty 11.08.2021.mp3 Marcin Pieńkowski, dyrektor festiwalu filmowego Nowe Horyzonty (Poranek Dwójki)

- W tym roku festiwal będzie w formule hybrydowej. Od 12 do 22 sierpnia widzimy się we Wrocławiu na pokazach stacjonarnych, natomiast aż do 29 sierpnia będzie można oglądać wybrane filmy na naszej platformie online. Ponad połowa programu będzie dostępna za pośrednictwem internetu - opowiadał dyrektor festiwalu kina artystycznego.


FPFF_Złote lwy fot. Anna Bobrowska 1200.JPG
Dyrektor 46. FPFF: myślę, że to szeroka reprezentacja polskiej kinematografii

Do zobaczenia będzie m.in 20 filmów prosto z festiwalu w Cannes, w tym: zdobywca Złotej Palmy "Titane" Julii Ducournau, a także "Vortex" Gaspara Noé, "Wszystko poszło dobrze" François Ozona, "Gorączka" Kiryła Serebrennikowa oraz "Trzy piętra" Nanniego Morettiego.

- Zadbaliśmy o to, żeby te 20 filmów zostało pokazane pięć razy, a zdobywca Złotej Palmy nawet osiem razy. Przygotowaliśmy ponad 600 seansów i dodatkowe obiekty, seanse będą wiec nie tylko w Dolnośląskim Centrum Filmowym, ale i w Teatrze Capitol - opowiadał organizator. - Chciałbym też zwrócić uwagę na polskie filmy, bo jest ich wyjątkowo dużo w tym roku.

Czytaj też:

W czasie festiwalu przewidziane są też retrospektywy. Pierwsza poświęcona Apichatpongowi Weerasethakulowi, tajskiemu mistrzowi kina kontemplacyjnego. Na festiwalu w Cannes dostał nagrodę jury za "Memoriał" z Tildą Swinton. 

- Dwie kolejne to: Chantal Akerman, belgijska reżyserka, nieżyjąca już ikona kina feministycznego i Angela Schanelec, bardzo chłodne kino niemieckie, idealne dla introwertyków - zapowiadał gość audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcin Pieńkowski (dyrektor festiwalu filmowego Nowe Horyzonty)

Data emisji: 11.08.2021

Godzina emisji: 8.30

mw

Czytaj także

Kino nowohoryzontowe i młode kino amerykańskie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 10:33
Podczas Festiwalu Nowe Horyzonty oraz American Film Festiwal, które w tym roku łączą siły, by w najsłabszym dla kina roku dać widzom możliwość korzystania z największego wirtualnego kina w Polsce, by między 5 a 15 listopada obejrzeć ponad 170 filmów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Gutek: pandemia przyspieszyła przenoszenie kina do sieci

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 19:00
- Pandemia wybiła nas z rytmu codzienności zorganizowanej. Żyjemy, świat się nie skończył i zorientowaliśmy się, że możemy żyć wolniej i bliżej siebie - mówił w Dwójce Roman Gutek, twórca festiwalu Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń