Reanimacja tradycji na 8. Poznań Design Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 11:21
- Chcemy trochę przyjrzeć się symbiozie tradycji i nowych technologii, jak można reanimować tradycję - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Olga Sokal, rzeczniczka zbliżającego się 8. Poznań Design Festiwal.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały promocyjne

Bauhaus 1200.jpg
Bauhaus. Totalne dzieło sztuki

Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie nad Wartą się w dniach 10-18 września pod hasłem "Zakorzenienie. Inspiracja tradycją", a projektanci zmierzą się z tematem dziedzictwa kulturowego.

- Dostrzegliśmy u nas w Poznaniu takie zjawisko, kiedy zamknięci w domach, odizolowani podczas epidemii zaczęliśmy trochę czerpać z tego, co było po to, by odnaleźć nowe sposoby na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Okazało się, że rzeczywiście jest tego naprawdę sporo, jeśli chodzi o nasze dziedzictwo i czasami zupełnie nieświadomie wykorzystujemy to, co było kiedyś - opowiadała Olga Sokal.

Jak dodała, organizatorom 8. Poznań Design Festiwal nie chodzi o kopiowanie tradycji. - Bardziej chcielibyśmy pokazać proces tworzenia nowych rzeczy według ponadczasowych zasad, tradycji.

Posłuchaj
16:06 Poranek Dwójki 8.09.2021 sokal.mp3 Olga Sokal o programie zbliżającego się 8. Poznań Design Festiwal (Poranek Dwójki) 

Spośród ponad czterdziestu zaplanowanych wydarzeń, kilkanaście to wystawy. - Tą główną będzie wystawa w Starym Browarze, czyli jednym z naszych najważniejszych festiwalowych miejsc. Oprócz tego też jesteśmy w Centrum Kultury Zamek, w oddziałach Muzeum Narodowego, także nad rzeką Wartą w Bramie Poznania. Zresztą ten budynek też był dostrzegany w świecie architektury, obsypywany deszczem nagród, więc nieprzypadkowo wybraliśmy takie właśnie miejsce - tłumaczyła rzeczniczka festiwalu.

Wernisaż wystawy w Starym Browarze odbędzie się w najbliższą sobotę (11.09) o godz. 20. - Pokażemy prace współczesnych projektantów i artystów, którzy współpracowali z twórcami ludowymi - zapowiadała Olga Sokal.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Olga Sokal (rzeczniczka 8. Poznań Design Festiwal)

Data emisji: 8.09.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Anna Śliwa: Janusz Kaniewski powtarzał, że zdradził Warszawę z Gdynią

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:39
- Zawsze marzył, żeby zamieszkać w Gdyni. To marzenie po części spełniamy wystawą, którą od minionego piątku można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia dr Anna Śliwa, kurator monograficznej wystawy poświęconej Januszowi Kaniewskiemu i jego twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akademickie Centrum Designu. Serce wzornictwa bije w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 13:35
W Łodzi powstało Akademickie Centrum Designu – ma ono służyć profesjonalistom i studentom z polskich uczelni artystycznych, ale także łodzianom i turystom. – Naszym celem jest przybliżenie pojęcia designu nie tylko tym, którzy się nim zajmują i chcą kształcić się w tej dziedzinie, ale też ludziom chcącym być świadomymi konsumentami – mówi dyrektor centrum Anna Łaszkiewicz.
rozwiń zwiń