DetalFest. Festiwal, który otwiera oczy na piękno nieoczywiste

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:35
- Zwykle, kiedy mówimy o detalu architektonicznym, przychodzą nam na myśl realizacje rezydencjonalne. W Łodzi mamy dużo zabudowy z przełomu XIX i XX wieku, czyli momentu, gdy ornament królował w architekturze. Pomyślałam jednak, że dobrze byłoby pochylić się nad światem, który nie kojarzy się nam ze zdobieniami - mówiła w Dwójce Maria Nowakowska, dyrektorka 3. Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest w Łodzi.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jacob Lund

warszawa panorama warszawy free sghut 1200.jpg
Czy pandemia zmieniła architekturę

Celem organizatorów jest popularyzacja zagadnień związanych z detalem architektonicznym, traktowanym możliwie szeroko - od ornamentacji, przez symbolikę/ikonografię, po drobne elementy wykończenia zdradzające materiał/technologię wykonania. To jedyny tego typu festiwal w Polsce.

- Nazywam to efektem detalowego mindfulness, czyli chwili kiedy zwolnimy, otworzymy się na otoczenie, trochę podkręcimy wrażliwość, zobaczymy na ile ono jest wielowarstwowe, ile jest kontekstów, które możemy zanalizować, poznać, a nawet pobawić się miejskiego detektywa śledząc kolejne typy zdobień - przekonywała Maria Nowakowska.

Posłuchaj
13:08 Poranek Dwójki 14.09.2021 nowakowska.mp3 Maria Nowakowska o 3. Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest w Łodzi (Poranek Dwójki) 

W tym roku DetalFest po raz pierwszy odbywa się pod hasłem przewodnim - "Nie-miasta". W centrum uwagi organizatorów znalazły się wszystkie fenomeny, które możemy podziwiać poza metropoliami.

- To hasło jest dosyć przewrotne. Nasz festiwal organizowany jest w formule biennale, a zatem w roku pandemii mieliśmy to szczęście, że był to akurat rok, kiedy festiwal się nie odbywał. Pamiętamy doskonale, jak poważne były ograniczenia. Trudniej było podróżować do dużych miast, dużo łatwiej za to można było rozejrzeć się po tym, co jest bliżej, po tzw. prowincji. I właśnie od takich mikrowypraw zaczęło się układanie planu naszego wydarzenia - tłumaczyła jego dyrektorka.

3. Festiwal Detalu Architektonicznego DetalFest potrwa do 18 września.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Maria Nowakowska (dyrektorka 3. Festiwalu Detalu Architektonicznego DetalFest w Łodzi)

Data emisji: 14.09.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Zielona Warszawa Aliny Scholtz

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 08:00
Bohaterką audycji jest kierowniczka Pracowni Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy - Alina Scholtz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotografia architektury - jak uzyskać dobry efekt?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 12:40
Nasze telefony w wakacje zapełniają się zdjęciami. Fotografujemy nie tylko naturę, ale również architekturę, która może stanowić doskonałe tło dla uchwycenia rodzinnej wycieczki. 
rozwiń zwiń