Malajkat: zawodu aktora nie da się nauczyć przez komputer

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 12:20
- Robiłem wszystko, żeby przynajmniej teraz można było uczyć się w normalnym trybie twarzą w twarz - mówił rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza prof. Wojciech Malajkat.
Audio
  • Wojciech Malajkat o nauczaniu aktorstwa w czasach pandemii (Poranek Dwójki)
Aktor i reżyser Wojciech Malajkat
Aktor i reżyser Wojciech MalajkatFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Pandemia, która wpłynęła na każdą sferę życia, zdezorganizowała również proces nauczania. Szczególnie dotkliwe stało się to dla uczelni artystycznych. Jednak na Akademii Teatralnej w Warszawie ten rok akademicki udało się rozpocząć w trybie stacjonarnym.


Posłuchaj
11:16 PR2_AAC 2021_10_05-09-31-40.mp3 Wojciech Malajkat o nauczaniu aktorstwa w czasach pandemii (Poranek Dwójki)

 

- Studenci widzą się ze swoimi nauczycielami, ćwiczą. Wszyscy spotkali się ze wszystkimi, poprosiłem studentów, pracowników i nauczycieli, by zrobili wszystko, co tylko można, żeby się zabezpieczyć. Żeby wykonali szczepienia albo testy, jeśli nie mogą się zaszczepić, i żebyśmy tworzyli bezpieczną grupę. Tym, którzy mają obawy, by spotykać się w takim gronie, udostępniamy ćwiczenia online - wyjaśnił Wojciech Malajkat. Podkreślił też, że zawodu aktora nie da się nauczyć zdalnie. - Im prędzej wszystko wróci do normy, którą znamy, tym lepiej przygotuje się studentów i da im narzędzia do wykonywania zawodu.

Czytaj także:

Wojciech Malajkat odniósł się również do tematu nieetycznego traktowania studentów przez wykładowców i reżyserów. Nieprawidłowości te ujawnione zostały kilka miesięcy temu, a sprawa odbiła się dość szerokim echem w mediach. W odpowiedzi Akademia Teatralna na swojej stronie uruchomiła zakładkę "Bezpieczni", gdzie zamieściła m.in. Kodeks Etyki oraz Procedurę Antymobbingową i Antydyskryminacyjną.

- Przychodzi pewien moment krytyczny, kiedy ludzie nie wytrzymują jakiegoś systemu i z drugiej strony napotykają na ludzi, którzy to rozumieją i dostrzegają potrzeby i oczekiwania. Tak się stało teraz. Myślę, że wszyscy rektorzy szkół teatralnych są gotowi, żeby przeprowadzić zmiany, i to jak najszybciej - powiedział Malajkat.

Rektor AT wyjawił też, że paradoksalnie w zeszłym roku, gdy panował ścisły lockdown, uczelnia odnotowała największą liczbę kandydatów na studia w całej swojej historii.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Malajkat (rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza)

Data emisji: 5.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Studencki portfel a pandemia. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 17:30
- Główne studenckie wydatki to poza wynajmem mieszkania czy jedzeniem także bilety do kina czy inne wyjścia, a w przypadku studentów niestacjonarnych także czesne za studia - tłumaczył Michał Polak ze Związku Banków Polskich. - Łącznie daje to sumę przekraczającą 2 tys. złotych miesięcznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok akademicki 2021. "W większości uczelni dominuje forma hybrydowa"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 19:09
W najbliższy piątek rozpocznie się rok akademicki 2021/22. Uczelnie wyższe powoli przygotowują się na powrót studentów, a większość z nich decyduje się na nauczanie hybrydowe. Ćwiczenia, laboratoria czy lektoraty mają odbywać się w murach uczelni, a wykłady w formie zajęć online. 
rozwiń zwiń