Hania Rani i Dobrawa Czocher: dwie wewnętrzne symfonie to obraz naszej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 10:00
- Jest tu spora doza intymności, prywatności, ale jednocześnie to nawiązanie do naszych korzeni, tej klasycznej edukacji, inspiracji. Korzystamy tylko z fortepianu i wiolonczeli, tym razem multiplikujemy te muzyczne warstwy, intymny przekaz dzięki temu nabrał symfonicznego wyrazu - tak o płycie "Inner Symphonies", nagranej dla Deutsche Grammophon, mówiły na antenie Dwójki Hania Rani i Dobrawa Czocher.
Okładka płyty Inner Symphonies duetu Hania RaniDobrawa Czocher
Okładka płyty "Inner Symphonies" duetu Hania Rani/Dobrawa CzocherFoto: materiały prom.

Posłuchaj
12:29 2021_10_28 09_32_11_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 "Inner Symphonies". Hania Rani i Dobrawa Czocher dla Deutsche Grammophon (Poranek Dwójki)

Hania Rani 1200.jpg
Hania Rani: płyta "Home" jest stylistycznym patchworkiem

W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z kompozytorką, pianistką i wokalistką Hanią Rani oraz wiolonczelistką Dobrawą Czocher - najmłodszym żeńskim duetem kompozytorskim związanym ze słynną wytwórnią Deutsche Grammophon.

Artystki odbywają teraz jesienne tournée po Europie. Połączyliśmy się z nimi po występie w Paryżu, a przed koncertem w Londynie. Opowiedziały o tym, jak europejska publiczność przyjmuje album "Inner Symphonies". 

Hania Rani i Dobrawa Czocher poznały się 15 lat temu w szkole muzycznej w Gdańsku. - To nasza siostrzana droga, to jest coś silniejszego niż przyjaźń. Razem studiowałyśmy w Warszawie, na koncertach w Paryżu i Londynie występujemy w poszerzonym składzie z naszymi przyjaciółmi z tamtych czasów - mówiła Dobrawa Czocher. - Mieliśmy też niespodziankę, akurat tego dnia w Paryżu był Hayato Sumino, japoński pianista, który dotarł do III etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego, zgodził się z nami wystąpić - dodała Hania Rani. 

Czytaj też:

Według gości Dwójki, Deutsche Grammophon obserwuje scenę muzyczną. - Ich nowy departament nazywa się "nowy repertuar", to nam się spodobało, próbuje określić gatunki, które na to czekają. Przede wszystkim są tam kompozytorzy filmowi, a nasza płyta jest minimalistyczna, inspirowana muzyką filmową. Dla nas to wielki zaszczyt - mówiła Hania Rani. - Jeśli zachowamy jakość i będziemy prezentować szczerość w naszej muzyce, to nie mam nic przeciwko określaniu nas jako "muzyka popważna", tak jak zrobił to Bartek Chaciński - powiedziała Dobrawa Czocher.

Dodała, że duet poznał znaną i szanowaną wytwórnię od nowej strony. - Współpracują z nami młodzi ludzie, którzy szukają nowych nurtów, czujemy duże wsparcie. Oczywiście jest to pewna odpowiedzialność w kontekście jakości, ale wręcz jesteśmy zachęcane do twórczych poszukiwań - stwierdziła.

Obejrzyj rozmowę:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Hania Rani (pianistka i wokalistka,) Dobrawa Czocher (wiolonczelistka)

Data emisji: 28.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Hania Rani: płyta "Home" jest stylistycznym patchworkiem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 11:16
- Jeżeli chodzi o muzykę na tej płycie, to myślę, że jest ona w jakimś sensie obrazem tego wszystkiego, co już robiłam i czym się na przestrzeni lat fascynowałam, zaczynając od mojego głównego instrumentu, czyli pianina, przez kwintet smyczkowy, kończąc na aktualnych fascynacjach perkusją i kontrabasem - mówiła w "Poranku Dwójki" kompozytorka i pianistka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domówka z Lutosławski Piano Duo, czyli jak oddać zimę na fortepianie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 12:28
- Inna jest artykulacja, inna długość dźwięku. Można też w inny sposób robić całe smugi barwowe. Z użyciem pedału i pewnych zabiegów artykulacyjnych można to zmrożenie pokazać w inny sposób niż orkiestra smyczkowa, ale też ciekawie - mówiła Emilia Sitarz z Lutosławski Piano Duo przed najbliższą "Domówką z Dwójką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

DCz #558 Anja Thauer - wschodząca gwiazda wytwórni Deutsche Grammophon

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 16:30
Anja Thauer, rówieśniczka Jacqueline du Pre, wschodząca gwiazda wytwórni Deutsche Grammophon. Odebrała sobie życie mając 28 lat. Jej nagrania i płyty nieprzerwanie idą w górę.
rozwiń zwiń