Jan Jakub Monowid: nasza "Miejscówka z Dwójką" będzie melancholijna

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 10:00
- Program tego spotkania jest przepełniony melancholią, był ustalany późną jesienią i podyktowany nastrojem, który nam wszystkim się udziela. Chodzi o pewną samotność, tęsknotę do drugiej osoby, pragnienie kontaktu z innymi ludźmi. Ta muzyka jest wybitnie kojąca - tak o najbliższej "Miejscówce z Dwójką" mówił kontratenor Jan Jakub Monowid.
Podczas koncertu z cyklu Miejscówka z Dwójka, na który złożą się arie i pieśni różnych okresów, Jan Jakub Monowid (na zdjęciu z lewej) wystąpi razem z Maciejem Łukaszukiem i Krzysztofem Garstką
Podczas koncertu z cyklu "Miejscówka z Dwójka", na który złożą się arie i pieśni różnych okresów, Jan Jakub Monowid (na zdjęciu z lewej) wystąpi razem z Maciejem Łukaszukiem i Krzysztofem GarstkąFoto: Barbara Zamek
  • Melancholijną "Miejscówkę z Dwójką" w sobotę 11 grudnia zapowiada kontratenor Jan Jakub Monowid.
  • Na program koncertu artysty z towarzyszeniem wiolonczelisty Macieja Łukaszuka oraz klawesynisty Krzysztofa Garstki złoży się przede wszystkim muzyka barokowa.
  • 15 grudnia w NOSPR kontratenor zaśpiewa w "Stabat mater" Karola Szymanowskiego podczas uroczystego koncertu z okazji 40. rocznicy wydarzeń w kopalni "Wujek".

Jan Jakub Monowid wykonuje repertuar barokowy, klasyczny, XIX-wieczny, ale też jest często zapraszany do udziału w prapremierach dzieł współczesnych kompozytorów. Zdobył dwa Fryderyki, jest laureatem Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii "Najlepszy śpiewak". Kontratenor zaprosił słuchaczy na najbliższą "Miejscówkę z Dwójką" (11.12).

Ceniony kontratenor wraz z wiolonczelistą Maciejem Łukaszukiem oraz klawesynistą Krzysztofem Garstką w sobotni wieczór wprowadzi Państwa w melancholijny nastrój podczas koncertu, na który złożą się arie i pieśni różnych okresów – od renesansowych po współczesne. W repertuarze znajdą się m.in. takie utwory jak "O Solitude" Henry'ego Purcella czy "Lullaby" Keiko Fujiie. Koncertu będzie można posłuchać w Programie 2 Polskiego Radia, ale również obejrzeć go w internecie.

Jan Jakub Monowid mówił, że w programie występu znajdą się wczesnobarokowe utwory opowiadające o porzuceniu przez ukochaną. - To jest temat bardzo popularny w operze. Będzie też o odrzuceniu przez cały świat i zanurzaniu się w świadomość odosobnienia. Chodzi o pewnego rodzaju ukojenie, spojrzenie w samego siebie - podkreślił.

 

Posłuchaj
15:06 2021_12_09 09_33_29_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Jan Jakub Monowid zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

Polska Opera Kameralna to szczególne miejsce

Dodał, że miejsce koncertu zostało podyktowane programem. - Kontratenorzy ograniczają się do muzyki barokowej, czyli klawesynu z towarzyszeniem wiolonczeli oraz współczesnej, czyli fortepianu. Zdecydowaliśmy się na barok, możemy zrobić większy przekrój, więcej jest materiału do wyboru. Klawesyn znaleźliśmy dzięki uprzejmości Polskiej Opery Królewskiej, tam powstała nasza "Miejscówka", właściwie w przerwach do "Weihnachtsoratorium" Bacha. Polska Opera Królewska przejęła sale do ćwiczeń po Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie w 2004 roku zacząłem pracę jako śpiewak operowy - powiedział gość Dwójki. 

Najbliższe plany koncertowe

Artysta zaznaczył, że wiele jego koncertów zostało odwołanych. - Pandemia dotknęła mnie tak, jak wszystkich artystów. Miałem jednak dużo szczęścia, w czasie otwarcia instytucji kultury udawało mi się zrobić jakąś premierę, nagrać płytę. Mój kalendarz jest wypełniony, ale już wypadają z niego pierwsze pozycje. Mam w planach np. prapremierę nowej opery Jerzego Kornowicza "Album rodzinny" i wkrótce "Stabat mater" Szymanowskiego w sali NOSPR. Wydaje mi się, że do tej pory kontratenor nie śpiewał w tym utworze, jestem z tego powodu szczególnie dumny. Uwielbiam Szymanowskiego, a to będzie wyjątkowy koncert z okazji 40. rocznicy wydarzeń w kopalni "Wujek" - podkreślił Jan Jakub Monowid.

*** 

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jan Jakub Monowid (kontratenor)

Data emisji: 9.12.2021

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Kuropaczewski, Frąckiewicz i Miler grają Schnittkego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 19:00
- Zapraszam do wysłuchania koncertu, który specjalnie dla Państwa nagraliśmy w katedrze gnieźnieńskiej, uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Europie - mówił gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, który w "Miejscówce z Dwójką" (23.10) zaprezentował się razem z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem i perkusistą Bartłomiejem Milerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miejscówka z Dwójką". Michał Górczyński: będzie występował ze mną robot

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 17:27
- W czasie koncertu wykonam m.in. mega interwał, czyli oktawę. Partnerował będzie mi robot. Inspiracja wzięła się stąd, że razem z zespołem William's Things nagraliśmy płytę "The robots are coming". Fascynuje mnie sztuczna inteligencja. Zadaję sobie pytanie, czy ta sublimacja przyszłości robotów nie powinna być zapoczątkowana swego rodzają próbą dialogowania z maszynami właśnie poprzez muzykę - mówił Michał Górczyński, gospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monowid, Łukaszuk i Garstka prezentują kojące arie i pieśni [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 19:30
Jan Jakub Monowid, Maciej Łukaszuk i Krzysztof Garstka wykonali koncert złożony z arii i pieśni różnych okresów – od renesansowych po współczesne. Co je łączy? Kojący i melancholijny nastrój, o czym przekonaliśmy się podczas tej "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń