Ks. Tischner, Kuroń i Lem. Osiem lekcji na nasze czasy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 12:00
- Pracując nad jubileuszowym numerem, mieliśmy poczucie, że historia w pewnym sensie się powtarza. Cytując Tadeusza Różewicza, żyjemy trochę w takich czasach, w których metafizyka czy duchowość ma nogi jamnika, ale miewała je już w historii Polski - mówiła w Dwójce Dominika Kozłowska, redaktorka naczelna miesięcznika "Znak".
Ks. Tischner, Kuroń, Lem, de Barbaro - teksty tych autorów odnaleźć można w publikacji 8 lekcji na numer 800
Ks. Tischner, Kuroń, Lem, de Barbaro - teksty tych autorów odnaleźć można w publikacji "8 lekcji na numer 800"Foto: shutterstock.com/fran_kie
  • Miesięcznik "Znak" wydał właśnie jubileuszowy, 800. numer
  • Publikacja ta zawiera osiem lekcji dla współczesnego człowieka
  • Wśród autorów pojawiają się: ks. Józef Tischner, Jacek Kuroń, Stanisław Lem, Hannah Arendt i Thomas Merton

Czasopismo wydało właśnie publikację pt. "8 lekcji na numer 800". Poruszone w niej tematy to przyzwoitość, wolność, religia, piękno, rozwój, siostrzeństwo i braterstwo.

Wydłużyć nogi jamnika

Praca ta podsumowuje niemal 80-letnią działalność redakcji.

- Miesięcznik "Znak" obok "Tygodnika Powszechnego" jest jednym z najstarszych prawie nieprzerwanie ukazujących się pism społeczno-kulturalnych w Polsce. Pierwszy numer ukazał się w 1946 roku, pozwala to nam patrzeć na to, co tu i teraz, ze znacznie szerszej i głębszej perspektywy - wyjaśniała Dominika Kozłowska.

Jak przekonywała, cytując Tadeusza Różewicza, dziś "metafizyka ma nogi jamnika", ale bywało tak już w poprzednich latach.

- Cel, który miesięcznik "Znak" stawiał sobie na przestrzeni dekad, był taki, żeby próbować te nogi wydłużyć. By nasi czytelnicy, czytelniczki dostawali ciekawe, inspirujące materiały, które pozwalają patrzeć na tu i teraz przez pryzmat wartości, zasad, ale też metafizycznej wrażliwości, a z drugiej strony rozumieć współczesną naukę czy ważne idee, które kształtują rzeczywistość - mówiła.

Ks. Tischner, Kuroń, Lem, de Barbaro i inni

Osiemsetny numer "Znaku" zawiera osiem lekcji dla współczesnego człowieka. Pojawiają się tam zarówno teksty współczesnych autorów, jak i najważniejsze artykuły z numerów archiwalnych.

- Wokół pierwszej lekcji przypomnieliśmy tekst Hannah Arendt "My, uchodźcy", drugiej lekcji towarzyszył tekst ks. Józefa Tischnera "Myślenie według wartości", w kolejnej lekcji drukowaliśmy artykuł Jacka Kuronia, ale przypominamy także teksty znacznie nowsze, np. Natalii i Bogdana de Barbaro, Stanisława Lema czy Thomasa Mertona - wyjaśniała Dominika Kozłowska.

Jak podsumowała, teksty te mogą być dla czytelników wskazówką, która pozwala trochę lepiej żyć i z większą nadzieją myśleć o przyszłości.

Posłuchaj
11:23 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_01_03-09-34-55.mp3 Dominika Kozłowska o jubileuszowym numerze miesięcznika "Znak" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Dominika Kozłowska (redaktorka naczelna miesięcznika "Znak")

Data emisji: 3.01.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Ignacy Gogolewski: mojego artystycznego życia nie zmarnowałem

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 20:00
- Zawód aktora nie polega na tym, że uczę się tekstu i go mówię, tylko przez ten tekst przekazuję coś widowni. Tam jest moja cząstka prawdy i poszukiwania. Trzeba dać coś od siebie - opowiadał w Dwójce znakomity aktor Ignacy Gogolewski, który 17 czerwca kończy 90 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna: praca jest dla mnie przygodą [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 18:59
- Jestem szczęśliwa, gdy idę do pracy i widzę, że ludzie się do niej palą. Bo ja mam tak całe życie, że robię coś naprawdę. Nigdy nie robię nic na pół gwizdka czy dla pieniędzy. Wkładam wszystko to, co mam, i to, czego jeszcze nie mam - opowiadała w Dwójce Anna Dymna, która w lipcu obchodziła okrągłe, 70. urodziny.
rozwiń zwiń