Henryk Debich. Dyrygent czterech dekad

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 11:42
- Niektóre nagrania orkiestry Henryka Debicha powstały dobre 40 lat temu, jednak wciąż czuć w nich element współczesności, to nie jest po prostu akustyczne granie sprzed lat. Nawet dziś są ciekawe i mają swój urok - mówił na antenie Dwójki Jakub Knera, dziennikarz i badacz twórczości kompozytora, aranżera i dyrygenta.
Henryk Debich w 1997 roku
Henryk Debich w 1997 rokuFoto: PAP/Zdzisław Lenkiewicz
  • Katowice miały Jerzego Miliana, Kraków Andrzeja Kurylewicza, Warszawa Krzysztofa Komedę, Andrzeja Trzaskowskiego, Stefana Rachonia. W Łodzi królował Henryk Debich.
  • Z radiową orkiestrą przez pierwsze 25 lat działalności nagrał 10 tysięcy utworów. To kilometry taśm i o nich, ale nie tylko, Andrzej Zieliński rozmawiał z Jakubem Knerą, dziennikarzem i badaczem twórczości kompozytora, aranżera i dyrygenta. 

Henryk Debich w tym miesiącu skończyłby 101 lat. - Na pewno w Polsce był dyrygentem, który najdłużej w historii prowadził jeden zespół, w skali światowej jest w czołówce. Trzeba liczyć od 1945 do 1989 roku, czyli od czasu kiedy zaczynał pracę w Pabianicach. On już przed wojną dyrygował razem z ojcem u prezydenta Ignacego Mościckiego, zastępował ojca. Bernard Debich pracował w wielkiej fabryce w Pabianicach, z muzyków tego zakładu zaczął tworzyć orkiestrę, według niego każde większe miasto powinno mieć swoją orkiestrę, przewidział to, co się wydarzyło po wojnie - mówił Jakub Knera.

Czytaj też:

Orkiestra Rozrywkowa Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi w różnych okresach grała inną muzykę. - Mam tu na myśli przede wszystkim album "String Beat" z 1975 roku, najpopularniejsze dzieło zespołu. W latach 50. i 60. ta orkiestra grała utwory klasyczne, operetkowe. Potem w latach 70. zaczęła się zmieniać w orkiestrę rozrywkową, grała muzykę współczesną, trochę elektroniczną i funkową. Interpretowała również muzykę klasyczną w nowoczesny sposób, z czasem stała się orkiestrą festiwalową w Sopocie i Opolu - dodał.


Posłuchaj
15:43 2022_01_28 08_35_44_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Kompozytor, aranżer i dyrygent Henryk Debich w tym miesiącu skończyłby 101 lat. Andrzej Zieliński rozmawia z Jakubem Knerą (Jazzowa rozmowa/Dwójka)

 

***

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Jakub Knera (dziennikarz i badacz twórczości kompozytora, aranżera i dyrygenta Henryka Debicha)

Data emisji: 28.01.2022

Godzina emisji: 8.35

***

"Jazzowa rozmowa" została wyemitowana w "Poranku Dwójki".


Czytaj także

Orkiestry Polskiego Radia: od tańca do… jazzu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 10:19
- W sali koncertowej byli sublokatorzy. Dyrektor Jasiński spał prawdopodobnie na fortepianie, a Szpilman pod fortepianem, nie wiedziałem tylko dokładnie, który gdzie - wspominał w archiwalnym nagraniu Stefan Rachoń, twórca pierwszej orkiestry symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diamentowe Batuty Polskiego Radia. Stefan Rachoń - dyrygencka osobowość

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 17:00
- Stefan Rachoń to był rzadki przypadek wśród dyrygentów, on czuł mój oddech, moją frazę i dynamikę. Piosenka jest głównie moim tworem, ale również kompozytora, autora tekstu, aranżera. On szanował to, że ten utwór jest wyrazem mojej osobowości, a każdy z wykonawców jest inny, ma swój temperament, a on to wszystko rozumiał - tak o Stefanie Rachoniu mówiła na antenie Dwójki Irena Santor.
rozwiń zwiń