Psycholog: w pomaganiu trzeba realnie oceniać możliwości i... odpoczywać

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 11:00
- Myślę, że Ukraińcy są bardzo wdzięczni. Zastanawiam się, czy są w stanie to okazywać, bo może działać bardzo wiele czynników, także zwykłe zmęczenie psychiczne. Polacy też są zmęczeni – to naturalne - mówiła w "Poranku Dwójki" dr Magdalena Nowicka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Kibice podczas charytatywnego meczu pomiędzy Legią Warszawa i Dynamem Kijów rozgrywanym w Warszawie
Kibice podczas charytatywnego meczu pomiędzy Legią Warszawa i Dynamem Kijów rozgrywanym w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Wielkanoc kojarzy nam się z radosnym, pełnym nadziei czasem. Dla wierzących święta Zmartwychwstania Pańskiego są okresem refleksji nad tajemnicą Odkupienia. Dla pozostałych – okazją do odpoczynku i ważnych spotkań w otoczeniu budzącej się do życia przyrody. W tym roku nasze myśli kierują się szczególnie w stronę ogarniętej wojną Ukrainy.

Psychologia o kryzysie

Stan, w jakim obecnie się znajdujemy, psychologia nazywa "kryzysem katastroficznym". To model, który pokazuje, jak kryzys przebiega od strony społecznej, nie tylko w okresie działań wojennych, a także w wyniku klęsk żywiołowych. 

Najpierw przeżywamy szok, a następnie "miesiąc miodowy" – fazę solidarności społecznej. - To jest okres ogromnej mobilizacji - tłumaczyła Magdalena Nowicka. - Niestety kolejną jest "faza rozczarowania", w ramach której, zwłaszcza osoby, które pomagają i angażują się, zaczynają dostrzegać koszty. A bardzo często zaczyna im brakować zasobów.

Zasoby na wyczerpaniu

- Pamiętajmy, że chodzi nie tylko o zasoby materialne, które są w tej sytuacji bardzo ważne, ale chodzi też o zasoby psychiczne, które są nam niezbędne do pomagania - tłumaczyła nasza rozmówczyni. - Bardzo często pomoc powoduje, że musimy sami z czegoś rezygnować, z miejsca, z intymności.

Czytaj także:

Zdaniem badaczki, z założenia chcielibyśmy mieć motywację altruistyczną: pomoc bez korzyści. Jednak w praktyce często pomagamy, oczekując wdzięczności, a nawet zachwytu. - Niestety często stykamy się z sytuacją, że tej wdzięczności nie ma - nie kryła Magdalena Nowicka. - To są ludzie w stanie kryzysu, który utrudnia odbiór rzeczywistości, doświadczanie emocji pozytywnych i wyrażanie wdzięczności. 

Dobrostan wspiera pomoc

Psychologia uczy, że dobrostan psychiczny domaga się dbania o siebie, także w obliczu kryzysu. - Nie udzielisz efektywnie pomocy, kiedy jesteś sfrustrowany, naładowany negatywnymi emocjami i napięciem - tłumaczyła psycholog. - Zawsze jest dobry moment, żeby zadbać o siebie. 


Posłuchaj
16:39 Poranek Dwójki 15 kwiecień 2022 09_31_21.mp3 O mądrym pomaganiu, które trwa (Poranek Dwójki)

 

[YouTube: Zielony Domek/„Miejcie nadzieję” ǀ „Майте надію!” – wykonanie polsko-ukraińskie (cover)]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: dr Magdalena Nowicka (Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 15.04.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Ten obraz śmierci jest wstrząsający". Malarskie przedstawienia pasji

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 05:55
- Pasja Chrystusa to niezwykle ważny temat w świecie obrazów chrześcijaństwa zachodniego - podkreślała w jednej z audycji Zofia Herman, historyk sztuki. Jak wielcy malarze pokazywali na przestrzeni wieków te kluczowe dla chrześcijaństwa sceny? Zapraszamy na szczególną, opartą o radiowe opowieści, wędrówkę po kilku stacjach Męki Pańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmartwychwstanie w religiach świata. Bogowie odradzali się wcześniej, ale żaden nie zrobił tego tak, jak Jezus

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 05:55
Topos umierającego i odradzającego się bóstwa znany był już tysiące lat przed Chrystusem, ale powstały w chrześcijaństwie motyw zmartwychwstania jest, z punktu widzenia religioznawstwa, czymś przełomowym – ocenia prof. Sławomir Sztajer.
rozwiń zwiń