Przegląd Kino na Granicy w Cieszynie. Filmowa uczta nad Olzą

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 11:19
- Sądzę, że filmów Wajdy młodzież nie widziała na dużym ekranie. Rośnie nam nowe pokolenie, a my myślimy: wszystkie te filmy już kiedyś widzieliśmy - mówiła w "Poranku Dwójki" Jolanta Dygoś, dyrektor artystyczna Przeglądu Kino na Granicy w Cieszynie. Wydarzenie potrwa od 30 kwietnia do 3 maja.
Logo przeglądu Kino na granicy
Logo przeglądu Kino na granicyFoto: mat. prasowe

Nowe kino z Polski, Czech i Słowacji, nieznane filmy Andrzeja Wajdy, "Środkowoeuropejski Kociołek", czyli literaci na polsko-czeskiej granicy - to kilka wydarzeń rozpoczynającego się w najbliższy piątek przeglądu Kino na Granicy.

To największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie.

Miasto podzielone rzeką Olzą łączy most Przyjaźni, symbolizując jednocześnie ideę festiwalu. Od samego początku, czyli od 1999 roku, celem Kina na Granicy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy.

Po pandemicznych perturbacjach, najpierw (2020) przeniesieniu projekcji do sieci, a następnie zmianie terminu na sierpniowy (2021), przegląd powraca na czas majówki. - Prognozy pogodowe są średnie - podkreśliła Jolanta Dygoś. - Tym bardziej, chciałabym zachęcić, żeby znaleźć schronienie w salach kinowych.

Most Przyjaźni

Na moście Przyjaźni planowane są także plenerowe projekcje, na które organizatorzy zalecają wziąć koce, śpiwory i termosy z herbatą. - Most Przyjaźni jest dla nas szczególny, w połowie polski, w połowie czeski. W 1968 roku jechały po nim czołgi Układu Warszawskiego tłumić praską wiosnę. Dla nas cieszyniaków to jest miejsce, na którym spotykały nas różne upokorzenia - opowiadała nasza rozmówczyni. - Dla nas to miejsce dziwne, traumatyczne. Dobrze, jeśli możemy na nim zrobić coś dobrego - dodała.

Wajda znany i nieznany

Ważnym elementem programu są także retrospektywy, w tym roku szczególnie zauważony zostanie Andrzej Wajda w cyklu "Wajda znany i nieznany". - Projekcje wszystkich filmów Wajdy są po czeskiej stronie, tam jest dużo mniejszości polskiej - zaznaczyła dyrektor przeglądu. - Pokazujemy też jego filmy mniej znane, na przykład nakręcone za granicą.

Będzie jeszcze jedna retrospektywa, a jej bohaterem - Daniel Olbrychski, oraz część literacka. - Od paru lat imprezą towarzyszącą, która mogłaby być oddzielnym festiwalem, jest "Literatura na granicy", która w tym roku zatytułowana jest "Środkowoeuropejski kociołek" - mówiła Jolanta Dygoś.

Projekcjom filmowym towarzyszą koncerty, wystawy, dyskusje i spotkania z twórcami oraz warsztaty. Bogaty i oryginalny program Kina na Granicy oraz niepowtarzalny klimat festiwalu zaskarbił serca tysięcy fanów i został doceniony przez środowisko filmowe licznymi nagrodami.


Posłuchaj
15:47 Poranek Dwójki 28 kwiecień 2022 08_33_56.mp3 Zaproszenie na Przegląd Kino na Granicy w Cieszynie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Jolanta Dygoś (dyrektor artystyczna Przegląd Kino na Granicy) 

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 8.30

uk

Czytaj także

Tadeusz Janczar: pierwszy w moim życiu był teatr

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:40
- Muszę wykonywać swój zawód do tego momentu, kiedy będę ludziom potrzeby. Norwid mądrze powiedział "z rzeczy świata tego ostaną tylko te dwie, dwie tylko - poezja i dobroć... i więcej nic" - mówił Tadeusz Janczar w archiwalnym wywiadzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jane Campion – wirtuozeria objawiona w "Fortepianie"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 05:42
69 lat temu, 30 kwietnia 1954 roku, urodziła się Jane Campion, nowozelandzka reżyserka. W swojej twórczości filmowej skupia się na delikatności i uczuciowości, którą kobiety przekazują światu.
rozwiń zwiń