Koncert arii i pieśni Moniuszki. Olga Pasiecznik: to polski Schubert

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 10:30
- Moniuszko dla mnie jest najwybitniejszym przedstawicielem polskiej liryki wokalnej. Spokojnie powinniśmy go nazywać polskim Schubertem - mówiła w Dwójce śpiewaczka Olga Pasiecznik, która 5 maja wraz z Moniką Ledzion-Porczyńską i Wojtkiem Gierlachem wystąpi podczas urodzinowego koncertu "Pieśni i arie Stanisława Moniuszki". Śpiewakom towarzyszyć będzie pianista Krzysztof Trzaskowski.
Olga Pasiecznik
Olga PasiecznikFoto: Wojciech Kusiński/PR

Stanisław Moniuszko - mistrz liryki wokalnej

Koncertem "Pieśni i arie Stanisława Moniuszki" Polska Opera Królewska zamierza uczcić 203. rocznicę urodzin kompozytora. W "Poranku Dwójki" Olga Pasiecznik mówiła o znaczeniu twórczości Moniuszki dla polskiej kultury muzycznej.

- Ktoś, kto napisał kilkaset piosnek sielskich, dumek, romansów, ballad, scen lirycznych, psalmów, hymnów itd., ktoś, kto zniósł granicę dzielącą pieśń artystyczną, czyli tzw. sztukę elitarną, od pieśni powszechnej, domowej, wydaje mi się, że ma prawo być nazywany największym mistrzem polskiej liryki wokalnej - przekonywała śpiewaczka.

W programie koncertu znalazły się pełne liryzmu przejmujące arie, jak choćby słynna aria Skołuby "Ten zegar stary" z opery "Straszny dwór". Podczas wydarzenia zabrzmią także fragmenty takich dzieł jak "Hrabina", "Verbum nobile" czy kantata "Nijoła".

- Zrozumieć jego muzykę i to wszystko, co znalazło się w jego wielkich, operowych dziełach, można tylko wtedy, gdy poznamy kilkaset jego pieśni - podkreśliła Olga Pasiecznik.

Kolejna rocznica, kolejny koncert

Monika Ledzion-Porczyńska, która również wystąpi podczas urodzinowego koncertu, już teraz zaprosiła słuchaczy Dwójki na kolejne spotkanie z muzyką Stanisława Moniuszki - tym razem w wydaniu operowym.

- Tak, jak 5 maja jest 203. rocznica urodzin naszego mistrza, tak 4 czerwca jest 150. rocznica jego śmierci, a my - Polska Opera Królewska - 5 czerwca zapraszamy Państwa na "Straszny dwór" do Łazienek Królewskich - mówiła śpiewaczka.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku. Jego wielkie dzieła sytuowane są w okresie polskiego romantyzmu i chyba nie ma Polaka, który nie potrafiłby podać choćby jednego tytułu. - Zaraz po powstaniu, po kilku wystawieniach "Strasznego dworu" go ocenzurowano, zostały dwa wiersze: "Znać żywota piękne cele, musi znosić pracy trud" i w tej formie Moniuszko trwał - mówił w Polskim Radiu prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego. - Możemy powiedzieć, że i pieśni Moniuszki, i te trzy opery i parę innych to wielki pean na cześć polskości. Moniuszko jest wielkim bohaterem niepodległości, który powinien stanąć na Gościńcu Wolności - dodał. 

Zobacz też: Stanisław Moniuszko - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Przypomnijmy - urodzinowy koncert "Pieśni i arie Stanisława Moniuszki"  w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej odbędzie się w czwartek, 5 maja, na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas koncertu arie i pieśni usłyszymy w wykonaniu Olgi Pasiecznik, Moniki Ledzion-Porczyńskiej i Wojtka Gierlacha, a śpiewakom towarzyszyć będzie pianista Krzysztof Trzaskowski.


Posłuchaj
14:56 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_05_04-09-30-27.mp3 Olga Pasiecznik i Monika Ledzion-Porczyńska wykonają arie Moniuszki (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Olga Pasiecznik i Monika Ledzion-Porczyńska (śpiewaczki)

Data emisji: 4.05.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

"Moniuszko Jazz". Piotr Baron: to jest płyta moich marzeń

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 15:54
- Im nuty są wybitniejsze, tym są trudniejsze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "Moniuszko Jazz" saksofonista Piotr Baron. Na płytę trafiły dzieła Stanisława Moniuszki, które przełożono na język jazzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik. Moniuszko śpiewany przez młodych

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 18:00
- Założeniem mojej serii płyt jest to, że nagrywamy z młodzieżą, która reprezentuje sferę estetyki bardzo mi bliską. Jest to bardzo głębokie wejście w sferę emocji, w teksty - mówiła w Dwójce wybitna pianistka, kameralistka, producentka i menadżerka kultury Jolanta Pszczółkowska-Pawlik o serii płyt z pieśniami Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń