REKLAMA

Sergey Ohrimchuk: muzykę jazzową poznałem dzięki Polskiemu Radiu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 09:00
- Od 1985 roku słucham Polskiego Radia i to dzięki niemu poznałem jazz, nie tylko polski, także muzykę z całego świata. Wówczas słuchałem poszczególnych audycji, nagrywałem je na magnetofonie. Teraz w Polsce jestem od marca i mogę liczyć na pomoc tutejszych kolegów - mówił w Dwójce ukraiński skrzypek jazzowy i folkowy Sergey Ohrimchuk.
Skrzypce i muzyka jazzowa to dość nieoczywiste - choć spotykane - połączenie
Skrzypce i muzyka jazzowa to dość nieoczywiste - choć spotykane - połączenieFoto: Shutterstock/bluedog studio

Muzyka etniczna "od Szwecji do Grecji"

Ukraiński skrzypek jazzowy i folkowy Sergey Ohrimchuk ukończył Akademię Muzyczną im. Czajkowskiego w Kijowie. - Bardzo ciągnęło mnie w stronę muzyki improwizowanej i współczesnej. Muzyka etniczna zawsze mnie interesowała, to co gramy z moim zespołem określamy jako "od Szwecji do Grecji" - mówił. 

Na pożyczonych skrzypcach

Gość Dwójki opowiedział historię swojego przyjazdu do naszego kraju. - W Polsce jestem od marca, przywiozłem tutaj dzieci, jak tylko zaczęła się wojna. Chciałem od razu wracać do Kijowa, jednak tu zostałem. Mogę liczyć na polskich kolegów, skrzypce pożyczył mi Mateusz Smoczyński, kiedyś podobno grał na nich również Krzesimir Dębski. Wielu muzyków poznałem już 20 lat temu w klubie Tygmont. W Puławach byłem na warsztatach u Tomasza Szukalskiego, to były piękne czasy. Paweł Pańta grał na kontrabasie, Kazimierz Jonkisz na perkusji, Jerzy Małek na trąbce, a śpiewała Anna Serafińska - wspominał.

Pomoc polskich przyjaciół

Sergey Ohrimchuk podkreślił, że początki obecności ukraińskich muzyków w Polsce były niełatwe. - Nie mogliśmy się odnaleźć w tej trudnej sytuacji. Po jakimś czasie zrozumieliśmy, że musimy grać, robić to, co umiemy najlepiej. Pojawiła się propozycja od Janusza Prusinowskiego z festiwalu "Wszystkie mazurki świata". Zaprosił mnie także jako wokalistę i jakoś się udało wrócić do pracy artystycznej - powiedział.

Ukraińska kultura musi przetrwać

Dodał, że z Ukrainy, niestety, wciąż docierają smutne wieści. - Przyjaciele giną tam na froncie, ale musimy myśleć o wspólnocie, aby przetrwać. Musimy zadbać, aby ukraińska kultura nie zaginęła - zaznaczył.

Posłuchaj
15:32 Dwojka Poranek Dwojki jazzowa rozmowa 2022_08_05-08-35-06.mp3 Sergey Ohrimchuk: muzykę jazzową poznałem dzięki Polskiemu Radiu (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł cyklu: Jazzowa rozmowa

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Sergey Ohrimchuk (ukraiński skrzypek jazzowy i folkowy)

Data emisji: 5.08.2022

Godzina emisji: 8.35

mo

Czytaj także

"Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" - dokument o polskim skrzypku wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 11:20
- To jest opowieść o człowieku, który był uroczy, roztaczał swoistą aurę, a jednocześnie to się rozgrywa na płaszczyźnie walki z chorobą i od pewnego momentu jest dramatycznym zmaganiem z losem i z czasem - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" Robert Kaczmarek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski: mama mówiła "będziesz ze skrzypiec chleb jadł"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 13:50
- Życzliwi nauczyciele ze szkoły muzycznej przychodzili do ojca i mówili: on się nie nadaje do niczego. Lepiej niech idzie do normalnej szkoły. Ojciec się zgodził, ale zaprotestował jeden z nauczycieli i moja mama - wspominał w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i przebojów dla gwiazd piosenki, wielokrotnie nagradzany przez magazyn "Jazz Forum" skrzypek i aranżer, lider zespołu jazzowego String Connection i ceniony twórca muzyki teatralnej i filmowej, profesor kompozycji i aranżacji.
rozwiń zwiń