Film "Chopin. Nie boję się ciemności". Muzyka, która leczy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:00
- Nie chcieliśmy robić kolejnego filmu biograficznego, bo biografia jest mniej lub bardziej znana ludziom, muzyka również. Stwierdziliśmy, że trzeba tego Chopina ugryźć inaczej - tak o filmie dokumentalnym "Chopin. Nie boję się ciemności" mówiła w Dwójce jego reżyserka Joanna Kaczmarek.
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: Rafał Masłow

"Chopin. Nie boję się ciemności" to film dokumentalny opowiadający historię trzech pianistów, których łączy zamiłowanie do muzyki Chopina oraz trudne doświadczenia historyczne znamienne dla ich krajów.

Odczarować historię

Bohaterami dokumentu są Leszek Możdżer (Polska), Fares Marek Basmadji (Syria) i Jae-Yeon Won (Korea Południowa).

Każdy z tych pianistów gra koncert w miejscu pamięci związanym z tragedią, jaka wydarzyła się w jego kraju. - Te koncerty odbywają się z powodów nie do końca typowych, bo chcemy sprawdzić, na ile muzyką można leczyć, na ile można wpływać na ludzkie emocje, na ile można próbować odczarowywać historię miejsc - wyjaśniała Joanna Kaczmarek.

Odprogramować przestrzeń

Leszek Możdżer swój występ zrealizował na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

- Grałem w tej części, gdzie następowało pierwsze rozdzielanie ludzi, tam był ustawiony fortepian i tam zagrałem koncert solowy z głęboką wiarą, że uda się tę przestrzeń odprogramować, wyprostować. A czy to się uda, to nie wiem, cała ludzkość musi sobie z tym poradzić - przyznał pianista.

Posłuchaj
15:58 Dwojka Poramek Dwojki film 2022_10_12-08-35-00.mp3 Joanna Kaczmarek i Leszek Możdżer o filmie "Chopin. Nie boję się ciemności" (Poranek Dwójki)

 

Terapeutyczny potencjał Chopina

Jak podkreślił, ma głębokie przekonanie, że muzyka może harmonizować przestrzeń, a także trudne stany emocjonalne, których doświadczają ludzie. - Zwłaszcza muzyka Chopina, który w swoich kompozycjach znajdował schronienie dla własnej wrażliwej natury. Ten potencjał w tej muzyce jest, za każdym razem jak ją gram, wiem, jak ona mnie uspokaja, jak mnie reguluje. Koncerty miały być terapeutyczne - mówił bohater filmu.

Dokument będzie miał swoją światową i polską premierę 14 października.

"Chopin. Nie boję się ciemności". Zobacz zwiastun:

[YouTube/Cinema City Poland]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Joanna Kaczmarek (reżyserka) oraz Leszek Możdżer (pianista, kompozytor)

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 8.30

mg/kor

Czytaj także

Cyprien Katsaris przywraca pamięć o kompozycjach uczniów Chopina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 17:20
- Chciałem zademonstrować jak silne więzi muzyczne łączyły Chopina z jego uczniami, ponieważ niektóre z wybranych utworów brzmią, jak napisane przez mistrza - mówił w Programie 2 Polskiego Radia cypryjsko-francuski pianista Cyprien Katsaris, który wystąpił w Warszawie podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Minorowicz: początkowo "Iluzja" miała być dokumentem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 22:00
- Zanim powstał film fabularny i zaczęliśmy go pisać z Piotrkiem Borkowskim, był pomysł na zrealizowanie filmu dokumentalnego. Odbyły się nawet zdjęcia próbne, realizowane z Pawłem Chorzępą, operatorem późniejszej "Iluzji" - mówiła w radiowej Dwójce reżyserka Marta Minorowicz. 
rozwiń zwiń