REKLAMA

XX Festiwal "Łańcuch". Andrzej Bauer: twórczość Lutosławskiego obliguje

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 11:30
- Festiwal prezentuje muzykę patrona w kontekście. Szukamy utworów, które byłyby napisane w podobnym czasie, w jakiś sposób inspirowane twórczością Lutosławskiego, albo takich utworów, które sądzimy, że mogły wpłynąć, inspirować Witolda Lutosławskiego - mówił o XX odsłonie Festiwalu "Łańcuch" Andrzej Bauer, prezes Towarzystwa im. W. Lutosławskiego. Inauguracja wydarzenia w najbliższą sobotę (28.01). Współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia.
XX Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch
XX Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch"Foto: materiały promocyjne
  • XX Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" odbywa się w terminie 28.01–12.02 br. Współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.
  • W programie festiwalu znajdą się najbardziej wartościowe zjawiska oraz trendy polskiej i światowej kultury muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Lutosławskiego.
  • Kompozytor był postacią niezwykle charyzmatyczną i odpowiedzialną.

W programie festiwalu znajdą się najbardziej wartościowe zjawiska oraz trendy polskiej i światowej kultury muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Lutosławskiego, a także artystów związanych z nim w sposób istotny i zasługujący na wyeksponowanie. 

Drozdowo - dom urodzenia Witolda Lutosławskiego 

Usłyszymy m.in. dwa koncerty kameralne z udziałem Kwartetu V4 oraz Anny Radziejewskiej i Karola Kozłowskiego wraz z orkiestrą Chain Ensemble.

XX Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" - koncert inauguracyjny. Transmisja w Dwójce

Podczas trzech koncertów symfonicznych na festiwalowej estradzie wystąpią: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą dyrygować będzie Robertas Servenikas, Ewa Leszczyńska (sopran) i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Yaroslava Shemeta oraz Sinfonia Varsovia pod batutą Martijna Dendievela.

Autorytet moralny i artystyczny

Nasz gość, który Witolda Lutosławskiego znał osobiście, wspomina go jako postać niezwykle charyzmatyczną, o niesamowitych horyzontach intelektualnych, promieniejącej osobowości i poczuciu odpowiedzialności za swoją pracę i Polskę. - Był rodzajem moralnego autorytetu, ale przede wszystkim autorytetem artystycznym dla pokoleń kompozytorów, bo to, co stworzył, jeżeli chodzi o znaczenie, ważność, oryginalność jego muzyki, języka, perfekcję wykończenia kompozycji - to jest zjawisko niezwykle ważne w kulturze europejskiej, światowej - podkreślił Andrzej Bauer. 

Wsłuchany i zdyscyplinowany

- Dla mnie najważniejszą, najbardziej fascynującą jego cechą była niesamowita dyscyplina i poczucie odpowiedzialności - zaznaczył muzyk. - Dyscyplina jego planu dnia, pracy, chronienie rzeczy, które uważał za najistotniejsze, stawianie sobie pewnych celów artystycznych, które z niezwykłą konsekwencją potrafił realizować. 

Witold Lutosławski - serwis specjalny >>>>>

A jaki Witold Lutosławski był w relacjach? - Był niezwykle uważny, zawsze skupiony na partnerze rozmowy czy spotkania, reagujący w sposób niezwykle mądry i zharmonizowany, bardzo empatyczny - wymieniał nasz gość. - Miał piękną relację z żoną, panią Danusią. Niezwykły związek, ciepły i troskliwy.

Mecenas i filantrop

- Lutosławski z ogromną życzliwością spotykał się z młodymi twórcami, pomagał przez wiele lat, fundował stypendia umożliwiające wyjazd za granicę kompozytorom i instrumentalistom - zaznaczył Andrzej Bauer. - Miałem szczęście być w grupie tych stypendystów. Pomagał też niezwykle hojnie dzieciom, które potrzebowały opieki medycznej za granicą.

Współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia

XX Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" odbywa się w terminie 28.01–12.02.2023, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.


Posłuchaj
16:06 Poranek Dwójki Lutosławski 25 styczeń 2023 09_35_06.mp3 Zaproszenie na XX Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Bauer (prezes Towarzystwa im. W. Lutosławskiego)

Data emisji: 25.01.2023

Godzina emisji: 9.35

mo/uk/kor

Czytaj także

Witold Lutosławski w 110. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 15:00
Mówił, że pisanie "dla kogoś" to nie tylko zdrada samego siebie, lecz także oszustwo. "Skąd bowiem mogę wiedzieć, co dokładnie usłyszy inny człowiek". Bohaterem cyklu "Głosy z przeszłości" w tym tygodniu (23-27.01) jest Witold Lutosławski. 25 stycznia minie 110 lat od urodzin kompozytora. Z tej okazji przypominamy jego wspomnienia zachowane w archiwum Polskiego Radia. Będą to m.in. nagrane przez Zofię Owińską wspomnienia z lat 90. uzupełnione o inne nagrania dotyczące m.in. refleksji na temat pracy twórczej i konkretnych utworów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef NFM: Witold Lutosławski jest stale w kręgu naszej adoracji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 17:55
- Jeszcze zanim powstało Narodowe Forum Muzyki, Filharmonia Wrocławska otrzymała patrona w postaci właśnie Witolda Lutosławskiego. My przejęliśmy tę ideę i w tej chwili oficjalna nazwa naszej instytucji brzmi Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM.
rozwiń zwiń