"Filip" - powieść Leopolda Tyrmanda na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 10:00
- Zależało mi na studium psychologicznym człowieka dwudziestoparoletniego, pełnego sił, którego wojna doprowadziła do sytuacji psychicznie ekstremalnej, bo stracił wszystkich - tak o filmie "Filip" nagrodzonym Srebrnym Lwem na 47. FPFF w Gdyni mówił reżyser Michał Kwieciński. 
Michał Kwieciński zdobył Srebrnego Lwa na 47. FPFF w Gdyni za film Filip
Michał Kwieciński zdobył Srebrnego Lwa na 47. FPFF w Gdyni za film "Filip"Foto: Łukasz Dejnarowicz / Forum

Samotność w czasach wojny

Film powstał na podstawie powieści Leopolda Tyrmanda, akcja toczy się we Frankfurcie w 1943 roku. Tytułowy bohater Filip w Polsce stracił całą rodzinę. Będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci.

- Bardzo mi zależało na zrobieniu filmu, który pokazuje jednostkę w określonej sytuacji psychologicznej, bardzo młodego człowieka, więc tej młodości w filmie jest bardzo dużo, energii młodego człowieka jest dużo, seksu jest dużo, fizyczności. Ale jest to problem człowieka totalnie osamotnionego z powodu wojny - wyjaśniał Michał Kwieciński. - To nie jest smutny film, chciałem, żeby to był film namiętno-dramatyczny. W tym sensie nie jest to film wojenny - dodał.

Uniwersalne przesłanie

Reżyser przyznał, że śledząc historię z czasów II wojny światowej, można bez trudu odnaleźć analogie do współczesnej sytuacji politycznej.

- Myślę, że film dotyka dzisiejszej sytuacji Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski i my nie wiemy, jakie mają tajemnice. My ich podejmujemy, oni też dla nas pracują, natomiast nikt nie wnika, co jest w ich duszach. O tym jest "Filip" - wyjaśniał Dwójkowy gość.

Eryk Kulm jr. totalnie oddany roli

W rolę tytułową wcielił się Eryk Kulm jr. - Nikogo lepszego sobie w tej roli nie wyobrażam, uważam, że to jest rola wybitna - podkreślił reżyser.

Michał Kwieciński poprosił aktora, by na pół roku przed zdjęciami wyłączył się z innych projektów aktorskich. Eryk Kulm do swojej roli musiał także przytyć i nauczyć się niemieckiego (w filmie posługuje się jeszcze francuskim i jidysz). - Zależało mi na tzw. inteligenckości tej postaci, że ona jest taka europejska, zna języki, porusza się w nich łatwo. Eryk totalnie oddał się tej roli - stwierdził reżyser.

Polska premiera kinowa filmu "Filip" będzie miała miejsce 3 marca.

Posłuchaj
15:06 Dwojka Poranek Dwojki Filip 2023_02_03-09-30-39.mp3 Reżyser Michał Kwieciński o filmie "Filip" (Poranek Dwójki)

 

Zobacz zwiastun:

[YouTube/Bądźmy Razem. TVP]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Michał Kwieciński (reżyser)

Data emisji: 3.02.2023

Godzina emisji: 9.30

mg


Czytaj także

Najlepsze polskie książki filmowe 2022 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 18:00
- Wydaje mi się, że w środowisku osób piszących o kinie ta Nagroda im. Bolesława Michałka jest bardzo ceniona. Pozwala ona bowiem przyjrzeć się bliżej książkom, które zwykle trafiają do wąskiego grona filmoznawców, historyków kina, czasem kinomanów. Tutaj mogą one natomiast starać się o szersze grono czytelników. Laureaci tych nagród to naprawdę najważniejsi polscy filmoznawcy - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leonard Pietraszak i jego radiowe wspomnienia. "Aktorstwo, czyli odkrywanie siebie"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 05:50
– Na tym polega urok tego zawodu, że człowiek może się przeistoczyć w postać, której by w sobie nie podejrzewał. Dobry reżyser wyciąga od aktorów takie ukryte pokłady – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu Leonard Pietraszak, wspominając swoją rolę Gustawa Kramera w "Vabanku". Ten znakomity aktor teatralny i filmowy zmarł dokładnie rok temu, 1 lutego 2023 roku.
rozwiń zwiń