Grzegorz Nagórski: walczymy o dalszą działalność Big Bandu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 09:00
Transformacja niezbyt uprzejmie obeszła się z big bandami nad Wisłą. Przez lata nie udało się stworzyć etatowego zespołu, aż do 2020 roku. Wówczas powstał Big Band Śląski, nadzieja dla całego środowiska i publiczności. Niestety dziś temu zespołowi grozi rozwiązanie. O tej sprawie dziś w "Jazzowej rozmowie" opowiada gość Andrzeja Zielińskiego - Grzegorz Nagórski, prowadzący od trzech lat Big Band Śląski.
Big Band Śląski to jedyna profesjonalna orkiestra jazzowa w Polsce działająca na zasadach w pełni etatowych
Big Band Śląski to jedyna profesjonalna orkiestra jazzowa w Polsce działająca na zasadach w pełni etatowychFoto: Shutterstock/pxl.store

Tradycja jazzowych orkiestr w Polsce narodziła się już przed wojną. Orkiestra Warsa, Mała Orkiestra Polskiego Radia to tylko dwa z wielu przykładów. Po wojnie kolejno rodziły się zespoły takie jak Orkiestra Taneczna Polskiego Radia, nasz Big Band, orkiestry rozrywkowe w Katowicach, Łodzi czy Poznaniu. Ta tradycja rozwijała się aż do lat 90.

Posłuchaj
12:44 2023_05_26 08_32_11_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Grzegorz Nagórski: walczymy o dalszą działalność Big Bandu Śląskiego ("Jazzowa rozmowa" w "Poranku Dwójki")

 

Rozmawiał: Andrzej Zieliński

Gość: Grzegorz Nagórski (dyrektor artystyczny Big Bandu Śląskiego)

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w cyklu "Jazzowa rozmowa" w "Poranku Dwójki".

mo


Czytaj także

Studio Jazzowe Polskiego Radia - orkiestra solistów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 17:25
- W Studiu Jazzowym pojawili się chyba wszyscy muzycy, którzy mieli cokolwiek do powiedzenia wtedy w Polsce. Bywało, żeśmy rozszerzaliśmy skład do nieprawdopodobnych granic, bo nam było żal poszczególnych ludzi. Kiedyś mieliśmy siedem saksofonów, dwie perkusje, dwa kontrabasy. To był rzeczywiście zespół zapalony do roboty - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski, dyrektor legendarnego Studia Jazzowego Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Nowakowski: nowa płyta Jazzpospolitej powstała w komfortowych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 16:30
- Na pomysł nazwy wpadliśmy wspólnie z Wojtkiem Oleksiakiem, współzałożycielem i perkusistą pierwszego składu zespołu. Pierwszy album ukazał się w roku 2010, nasze muzyczne gusta były bardzo odległe, musieliśmy szukać jakiegoś kompromisu. Bycie cały czas odkrywczym jest bardzo trudne, ale wciąż trzeba poszukiwać - mówił w Dwójce Stefan Nowakowski, basista i lider zespołu Jazzpospolita, który w piątek 12 maja wystąpi w cyklu "Jazz.pl".
rozwiń zwiń