20-lecie Fundacji im. Darii Trafankowskiej. "Duśka wciąż z nami jest"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 11:23
- Dalej bardzo ją kochamy, tęsknimy za nią, jest dla nas przewodnikiem. Dzięki fundacji pamięć o niej jest też nieustannie kultywowana. To piękne. Wydaje mi się, że nie każdego z nas czeka coś podobnego – mówiła w "Poranku Dwójki" Dorota Landowska, aktorka i prezes założonej 20 lat temu Fundacji im. Darii Trafankowskiej.
Daria Trafankowska, Warszawa 2002
Daria Trafankowska, Warszawa 2002Foto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Ostatnia wola Darii Trafankowskiej

Organizacja powstała dzięki inicjatywie grupy przyjaciół zbierających pieniądze na leczenie aktorki Darii Trafankowskiej. Jej ostatnią wolą było stworzenie fundacji, pomagającej ciężko chorym ludziom.

Z potrzeby serca

Celem działalności Fundacji im. Darii Trafankowskiej jest pomoc w ratowaniu życia i zdrowia artystówInstytucja zapewnia pomoc nie tylko finansową, ale także tworzy bank wiadomości dotyczący leczenia. Działalność członków Fundacji, co podkreślała jej prezes, oparta jest na wolontariacie.

- W sumie można powiedzieć, że jesteśmy bardzo biedną fundacją. Właściwie nikt z nas, a jest nas piątka, nie zarabia tam ani złotówki. Działamy z potrzeby serca. Zawsze to podkreślam, bo ludziom hasło "fundacja" źle się kojarzy. Za każdym razem pragnę to odczarować, że nie jest tak źle, a wręcz przeciwnie – jest bardzo dobrze. Nas ta działalność wzbogaca. Wiemy dla kogo pracujemy, wiemy komu pomagamy. Nasze środowisko nie jest wcale takie duże - przekonywała Dorota Landowska.

Wdzięczność dla Dwójki

Pomoc, którą niesie Fundacja im. Darii Trafankowskiej przybiera różnoraką formę - od zwykłej rozmowy dodającej otuchy po kupno sprzętów domowych czy medycznych. - To wszystko się udawało dzięki zbiórkom publicznym, koncertom, ludziom dobrej woli, również dzięki Dwójce, która zawsze była przy nas, gdy trzeba było jakąś sprawę nagłośnić. Bardzo dziękujemy Dwójce za tę miłość, która jest odwzajemniona - wyznała aktorka.

Z okazji jubileuszu 20-lecia Fundacji im. Darii Trafankowskiej w poniedziałek, 18 września, w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" odbędzie się uroczystość połączona z 20-leciem Związku Zawodowego Aktorów Polskich. - Zawszę mówię, że Związek to nasz pryncypał. To oni powołali nas do życia, dzięki nim funkcjonujemy jako fundacja, jako wolontariat. Zawsze są z nami, pomagają i wspierają nas - powiedziała Dorota Landowska.

Posłuchaj
19:01 Poranek Dwójki landowska 18.09.2023.mp3 Dorota Landowska o 20-leciu Fundacji im. Darii Trafankowskiej (Poranek Dwójki) ( 

Uroczystość na warszawskim Ursynowie uświetni występ Marcina Januszkiewicza.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Dorota Landowska (aktorka, prezes Fundacji im. Darii Trafankowskiej)

Data emisji: 18.09.2023

Godzina emisji: 9.30

mo/pg

Czytaj także

Jan Machulski. Dorosłe dziecko na scenie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:40
20 listopada wspominamy 15. rocznicę śmierci Jana Machulskiego, aktora, reżysera teatralnego, pedagoga, założyciela i dyrektora Teatru Ochoty w Warszawie, odtwórcy postaci Henryka Kwinto w filmach "Vabank" i "Vabank II, czyli Riposta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszarda Hanin. "Zawsze bliższe były mi role dziewczyn wewnętrznie połamanych"

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 05:40
Była nie tylko aktorką znaną ze swoich licznych występów na deskach polskich teatrów i rolą doktor Jadwigi Yandy w "Seksmisji" Juliusza Machulskiego, lecz także pedagogiem wykładającym na Akademii Teatralnej w Warszawie. Zmarła 1 stycznia 1994 roku.
rozwiń zwiń