"Na zawsze Melomani". Twórcy: ten film to podróż nie tylko w sensie geograficznym

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 11:09
- "Na zawsze Melomani" to podróż również w sensie mentalnym, psychicznym i historycznym. W filmie pojawia się nie tylko Warszawa, nie tylko Kraków, ale jeszcze Sopot i Ustronie Morskie, które też odegrało kluczową rolę w historii zespołu. Jak podają różne źródła, choć wielu z tym wciąż polemizuje, to właśnie tam zawiązali się Melomani - mówił w Dwójce Igor Mertyn, scenarzysta i producent filmu dokumentalnego o kultowym zespole.
Jerzy Duduś Matuszkiewicz, współzałożyciel zespołu Melomani
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, współzałożyciel zespołu "Melomani"Foto: Filip Błażejowski/Forum
  • Melomani to zespół, który w latach 50. XX w.  tworzyły muzyczne osobowości polskiej sceny jazzowej: Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Andrzej Idon Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda i Antoni Studziński.
  • Dokument "Na zawsze Melomani" powstawał od 2016 roku.
  • Premiera filmu już w najbliższy weekend.

Dokument "Na zawsze Melomani" to historia kultowego zespołu opowiedziana przez pryzmat czasów, doświadczeń i nieskrępowanej wolności twórczej czołowych postaci ówczesnej sceny, którym towarzyszymy od mrocznych czasów jazzu katakumbowego, po uniesienia pierwszej edycji Jazz Jamboree.

Jerzy Duduś Matuszkiewicz z archiwum

Narratorem w filmie jest Marcin Bzyk. - Idea była taka, by tę historię opowiadał ktoś młody. Podąża on tropem Melomanów i odnajduje świadków, którzy są obecnie osiągalni. Są to świadkowie z drugiej ręki, poza Antonim Studzińskim, perkusistą zespołu. Świadomie nie używaliśmy archiwalnych wywiadów, z wyjątkiem Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. W filmie wykorzystane są rozmowy z nim Andrzeja Winiszewskiego - zdradził reżyser Rafał Mierzejewski.

"Na zawsze Melomani" to także film o… filmie i polskiej szkole filmowej. - Trzech członków zespołu to byli absolwenci łódzkiej filmówki. O tym, że Witold Sobociński był wybitnym operatorem filmowym, to wszyscy wiemy. O tym jednak, że Jerzy Duduś Matuszkiewicz również skończył Wydział Operatorski, a Andrzej Idon Wojciechowski - Wydział Organizacji Produkcji, to już wiemy mniej - podkreślał scenarzysta i producent Igor Mertyn.

Melomani - niezwykły rozdział w historii polskiego jazzu

Nowy dokument to 12 brawurowych lat z historii polskiego jazzu, archiwalne nagrania, wspomnienia i energetyczna muzyka autorstwa Melomanów. - Pozyskaliśmy do filmu przede wszystkim archiwa prywatne. Czyli to, co pozostało po Andrzeju Idonie Wojciechowskim, jeśli chodzi o zdjęcia. To, co przekazał Antoni Studziński. Również to, co udało się "wygrzebać" z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej, bo tam też znalazły się zdjęcia, a także archiwa łódzkiej filmówki plus archiwalia zagraniczne, które wykopywał Rafał - tłumaczył Mertyn.

Posłuchaj
18:36 Poranek Dwójki melomani 29.09.2023.mp3 Igor Mertyn i Rafał Mierzejewski o filmie "Na zawsze Melomani" (Poranek Dwójki)

Premiera filmu "Na zawsze Melomani" w najbliższy weekend. Do dystrybucji kinowej dokument w reżyserii Rafała Mierzejewskiego trafi 6 października.

ZOBACZ ZWIASTUN FILMU:

[źródło: MOJEEKINO/YouTube]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Igor Mertyn (scenarzysta i producent filmu "Na zawsze Melomani"), Rafał Mierzejewski (reżyser filmu "Na zawsze Melomani")

Data emisji: 29.09.2023

Godz. emisji: 9.30

mo/pg

Czytaj także

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - "zapoczątkował dynastię polskiego jazzu"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 05:45
31 lipca 2021 roku, w wieku 93 lat, zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - wybitny muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor. Był autorem muzyki do seriali, m.in. "Czterdziestolatka" i "Janosika", a także do filmów, w tym "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową". Uznawany jest za jednego z pionierów jazzu w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdy nam Duduś grał" - reportaż o Jerzym Matuszkiewiczu [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 08:00
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz był pionierem, ojcem polskiego jazzu, współzałożycielem legendarnego zespołu Melomani. Zaczynał po wojnie, grał w tzw. okresie katakumbowym. Stał się jednym z muzyków, którzy podnieśli jazz do rangi sztuki (przez lata jazz był rodzajem muzyki rozrywkowej, tanecznej).
rozwiń zwiń