Darmowy listopad. Rezydencje królewskie z całej Polski zapraszają do siebie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 13:00
Wielowiekowa siedziba polskich władców, apartamenty Stanisława Augusta Poniatowskiego, podmiejski pałac Jana III Sobieskiego, ale nie tylko. W ramach akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich" można za darmo zwiedzać zamki i pałace rozsiane po całej Polsce.
Zamek Królewski w Warszawie jest jedną z dziewięciu placówek, które biorą udział w Darmowym listopadzie
Zamek Królewski w Warszawie jest jedną z dziewięciu placówek, które biorą udział w "Darmowym listopadzie"Foto: Shutterstock/Grand Warszawski
 • Trwa "Darmowy listopad", w ramach którego można zwiedzić rezydencje królewskie z całej Polski.
 • W akcji bierze udział dziewięć instytucji z Warszawy, Krakowa, Lublina, Poznania, Malborka, Sztumu, Kwidzyna, Sandomierza i Wieliczki.
 • W ramach przedsięwzięcia można nie tylko zwiedzać zamki i pałace, ale także wziąć udział w warsztatach czy lekcjach muzealnych.

Już po raz 12. rezydencje królewskie przez cały listopad nieodpłatnie udostępniają część swoich zbiorów. Wśród nich są oczywiście najsłynniejsze siedziby polskich władców, takie jak Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy Zamek Królewski w Warszawie.

Stanisław August Poniatowski zaprasza do apartamentu

Ten ostatni zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Trasy Królewskiej.

- To nasze najpiękniejsze, najbardziej reprezentacyjne sale, ale także najbardziej związane z postacią ostatniego króla Polski, mieszkańca Zamku Królewskiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego: Apartament Królewski i Apartament Wielki - mówiła Paulina Szwed-Piestrzeniewicz. - Można tu też zobaczyć na przykład Salę Rycerską, Salę Balową, tę, którą najbardziej nasi zwiedzający lubią odwiedzać, a także salę, która wiąże się z postacią króla, czyli Salę Tronową z odnowionymi dekoracjami hafciarskimi na zaplecku tronu królewskiego, z haftowanym orłami - dodała.

Czytaj także:

Nie tylko Warszawa i Kraków

Do prestiżowej grupy rezydencji biorących udział w akcji w ostatnich latach dołączyły muzea w Sandomierzu, Lublinie i Malborku oraz Zamek Żupny w Wieliczce. W ubiegłym roku do "Darmowego listopada w rezydencjach królewskich" dołączył Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie - oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku.

Darmowy listopad to okazja nie tylko do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

To już 12 edycja akcji "Darmowy listopad" w rezydencjach królewskich:

Instytucje, które biorą udział w akcji "Darmowy listopad":

 • Zamek Królewski w Warszawie
 • Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
 • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
 • Zamek Królewski na Wawelu
 • Zamek Lubelski
 • Zamek Królewski w Poznaniu
 • Zamek w Malborku
 • Zamek w Sztumie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
 • Zamek w Kwidzynie - Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku
 • Zamek Królewski w Sandomierzu
 • Zamek Żupny w Wieliczce

Organizatorem akcji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Posłuchaj
05:01 Dwojka_Poranek_Dwojki_rezydencje_2023_11_06-07-29-41.mp3 Darmowy listopad. Rezydencje królewskie z całej Polski zapraszają do siebie (Poranek Dwójki)

 

***

Data emisji: 6.11.2023

Godzina emisji: 7.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

mgc

Czytaj także

"Nie chcemy być miejscem modnym". 2023 rok w Zamku Królewskim na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 16:17
- My nie chcemy być miejscem modnym. Wawel, ze swojej definicji, jest miejscem, które łączy. Musimy tworzyć program adresowany do szerokiego grona odbiorców. Od dojrzałych po nowych, którzy czasem chcą czegoś odmiennego. Chcą zobaczyć, jak przeszłość buduje przyszłość - mówił na antenie Dwójki prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Obraz Złotego Wieku" - kulturalna potęga czasów Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 17:00
- Najwięcej eksponatów na naszej wystawie pochodzi z czasów Zygmunta I i Zygmunta Augusta. Staramy się również przypomnieć nieobecnego w szerszej świadomości króla Aleksandra Jagiellończyka, którego panowanie i działalność miały duże znaczenie dla kultury tamtych czasów - mówił w Dwójce Krzysztof J. Czyżewski, kurator ekspozycji "Obraz Złotego Wieku" na Wawelu.
rozwiń zwiń