Jacek Kopciński: Teatr Dramatyczny będzie podnosił się długo, dłużej niż jeden sezon

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 12:00
- Myślę, że w Teatrze Dramatycznym dzieje się fatalnie. Przeżywamy coś, czego chyba nie przeżywaliśmy nigdy w stolicy, sytuacja jest bezprecedensowa - powiedział w Dwójce Jacek Kopciński, historyk literatury, dramatolog i krytyk teatralny.
Pełniące nadzór nad Teatrem Dramatycznym miasto stołeczne Warszawa zapowiedziało kontrolę w instytucji
Pełniące nadzór nad Teatrem Dramatycznym miasto stołeczne Warszawa zapowiedziało kontrolę w instytucjiFoto: Sriya Pixels/Shutterstock
  • Trwa kryzys w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Dyrektorka sceny Monika Strzępka wycofała się z decyzji o odejściu ze stanowiska.
  • Władze miasta rozpoczęły procedurę odwołania dyrektorki. W Teatrze, po doniesieniach o mobbingu i niebezpiecznych warunkach pracy, odbywa się kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

Monika Strzępka nie rezygnuje

W "Poranku Dwójki" śledzimy sytuację w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Obecna dyrektorka instytucji, skonfliktowana z zespołem Monika Strzępka, wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że nie ustąpi ze stanowiska.

"Dzisiejszym oświadczeniem pragnę dać wyraz niezgody na zastraszanie i wymuszanie decyzji siłą. Nie akceptuję takiego postępowania" - tymi słowami wycofała się ze złożonej ustnie deklaracji o podaniu się do dymisji ze stanowiska dyrektorki Teatru Dramatycznego.

Reakcja miasta Warszawy

Tymczasem Ratusz rozpoczął procedurę odwołania Moniki Strzępki z tej funkcji. Ponadto w Dramatycznym - po doniesieniach o mobbingu i niebezpiecznych warunkach pracy - trwa - na wniosek władz Warszawy - kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

- Wydaje mi się, że widać światełko w tunelu, są reakcje władz warszawskich, ale naprawdę z dużym smutkiem myślę o tym, jak długo po tym wszystkim teatr będzie się podnosił, bo na pewno to będzie trwało dłużej niż jeden sezon - stwierdził Jacek Kopciński.

Konkurs na dyrektora Teatru Dramatycznego - kontrowersje

Nasz gość przekonywał, że aktualny kryzys w największym miejskim teatrze Warszawy swoje korzenie ma w nieprawidłowo przeprowadzonym konkursie na stanowisko dyrektora.

- Nie musieliśmy czekać na strajk kobiet, który się odbył w ostatnich dniach; strajk, który przecież został skierowany wobec dyrektorki zatrudniającej swoje współpracowniczki. Myślę też, że w ogóle mogło nie dojść do całego kryzysu, gdyby konkurs na dyrektora Teatru Dramatycznego został przeprowadzony zgodnie z regulaminem - zaznaczył.

Czytaj także:

Jak stwierdził Jacek Kopciński, "ten konkurs wygrała Monika Strzępka, pomimo że jej program absolutnie nie odpowiadał zapotrzebowaniu miasta, profilowi teatru, a przede wszystkim oczekiwaniom widzów".

- Teatr Dramatyczny był bardzo popularnym teatrem w Warszawie. Ostatnie lata dyrekcji Tadeusza Słobodzianka to był sukces tego teatru, to były pełne sale, to były naprawdę znakomite przedstawienia, i to różnogatunkowe. I każdy nowy dyrektor powinien to uszanować, uszanować publiczność, która została zaproszona do teatru wiele lat temu, która się w nim świetnie czuje i która nagle traci wszystkie swoje ulubione przedstawienia, ale także traci coś więcej. Mianowicie miejsce, do którego przychodziła, ponieważ oczekiwała tam ciekawych przeżyć estetycznych. To zostało zlekceważone, tak jakby miała pojawić się w Warszawie zupełnie nowa publiczność przywieziona autokarem z innego miasta - powiedział nasz gość.


Posłuchaj
16:59 PR2 2023_12_21-09-33-39_Poranek_Dwójki.mp3 Jacek Kopciński: Teatr Dramatyczny będzie podnosił się długo, dłużej niż jeden sezon (Poranek Dwójki)

 


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jacek Kopciński (historyk literatury, dramatolog i krytyk teatralny)

Data emisji: 21.12.2023

Godzina emisji: 9.33

mgc

Czytaj także

Maksymilian Rogacki: moja opinia o działaniach Moniki Strzępki jest bardzo krytyczna

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 18:00
- Odbyłem kilka spotkań z zespołem Teatru Dramatycznego. Z relacji ustnych, nie pisemnych, wiem, co się w tym teatrze dzieje. Każda rewolucja jest krwawa i rewolucja, z jaką mamy do czynienia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, również okazała się krwawa, ale to chyba nie było trudne do przewidzenia - stwierdził w Dwójce Maksymilian Rogacki, przewodniczący Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konflikt wokół Teatru Dramatycznego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 18:00
Feministyczna instytucja bez przemocy, dbająca o dobrostan zespołu - taki miał być Teatr Dramatyczny pod dyrekcją Moniki Strzępki. Tymczasem w ostatnich tygodniach do opinii publicznej dotarły głosy zwalnianych aktorów i innych pracowników teatru, z których wyłania się zupełnie inny obraz zarządzania instytucją od września ubiegłego roku. O tej sytuacji rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą". 
rozwiń zwiń