87. urodziny Dwójki. Jan "Ptaszyn" Wróblewski o pracy radiowca

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 08:39
Czy gdyby Jan "Ptaszyn" Wróblewski nie został muzykiem, byłby redaktorem Wróblewskim? W dniu urodzin radiowej Dwójki (1.03) naszym gościem był jeden z najważniejszych jazzmanów, którzy pisali historię tego gatunku muzycznego w Polsce. Tym razem jednak unikaliśmy rozmowy o scenie, grze na saksofonie czy prowadzeniu orkiestr, a skupiliśmy się na... pracy radiowca.
Jan Ptaszyn Wróblewski - ikona polskiego jazzu i legendarny radiowiec w jednej osobie
Jan "Ptaszyn" Wróblewski - ikona polskiego jazzu i legendarny radiowiec w jednej osobieFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Jan "Ptaszyn" Wróblewski to ikona polskiego jazzu i legendarny radiowiec w jednej osobie.
  • Zadebiutował w 1956 roku na pierwszym festiwalu jazzowym w Sopocie w zespole Krzysztofa Komedy. 
  • Od przeszło pół wieku prowadzi w  Polskim Radiu kultową audycję "Trzy kwadranse jazzu".

Przez lata mówiło się, że największym popularyzatorem muzyki jazzowej w naszym kraju był Leopold Tyrmand. Nie bagatelizując zasług pisarza oraz unikając kryteriów konkursowych, trudno nie zauważyć, że przez ostatnie 54 lata radiowej pracy Jan "Ptaszyn" Wróblewski rozkochał w jazzie całe pokolenia słuchaczy (często przyszłych muzyków!), a przy okazji pobił niejeden radiowy rekord.

Jan "Ptaszyn" Wróblewski - radiowiec perfekcjonista

- Tylko raz, pierwszego roku, zgodziłem się na wzięcie urlopu. Nie pamiętam, kto mnie wtedy zastąpił, ale wiem, że kiedy słuchałem tych audycji na wyjeździe, to się łapałem za głowę i postanowiłem, że więcej do tego nie dopuszczę! Zawsze starałem się być sam i ponosić za to jednoosobową odpowiedzialność - powiedział legendarny jazzman.

ZOBACZ TAKŻE: 87. urodziny Dwójki - koncerty, słuchowisko, goście.

- Myślę, że jakichś pomyłek nie popełniłem zbyt wiele, ale kiedy popełniałem, to przecież żadna sprawa - w następnym programie przyznawałem się do tego i natychmiast to prostowałem. Myślę, że takie podejście jest lepsze niż próby, żeby coś tam zakamuflować czy zagmatwać. Jeśli chodzi o tzw. wsypy repertuarowe, to ja miałem ich dosyć sporo. Przychodziłem i kompakt, który u mnie w domu gra pięknie i przyzwoicie, na tym pudełku radiowym akurat nie chce grać! Po prostu zaczyna przeskakiwać, trzeszczy, coś tam się sprzęga... ale z tym potrafię sobie poradzić, bo zawsze trzeba być przygotowanym na to, że z programu coś wyleci i z reguły mam przy sobie parę płyt na wszelki wypadek - kontynuował gość "Poranka Dwójki".

Ponad 50 lat z audycją "Trzy kwadranse jazzu"

Jan "Ptaszyn" Wróblewski - ikona polskiego jazzu i legendarny radiowiec w jednej osobie. Zadebiutował w 1956 roku na pierwszym festiwalu jazzowym w Sopocie w zespole Krzysztofa Komedy. Później współtworzył tak ważne w historii gatunku formacje, jak m.in. Jazz Believers, Kwintet Andrzeja Kurylewicza czy Polish Jazz Quartet. W latach 1968-1978 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia, a już od przeszło pół wieku regularnie stawia się przed mikrofonem Polskiego Radia, by prowadzić kultową audycję "Trzy kwadranse jazzu".

- To piekielna przyjemność móc ludziom poopowiadać o jazzie i puszczać im najwspanialsze rzeczy, jakie tylko się chce. To po prostu frajda - tłumaczył w 2022 roku na naszej antenie. W nasze urodziny postanowiliśmy rozwinąć właśnie ten wątek i skupić się wyłącznie na redaktorze Janie "Ptaszynie" Wróblewskim i jego opowieściach o pracy z radiowym mikrofonem.


Posłuchaj
17:49 Dwójka PTASZYN o pracy radiowca 1.03.2024.mp3 Jan "Ptaszyn" Wróblewski o pracy radiowca (Poranek Dwójki) 

- To jest bardzo miłe zajęcie, ja na szczęście nie mam żadnych oporów związanych z tremą itd., ja się doskonale czuję przed mikrofonem, tak jakbym tych rozmówców, słuchaczy miał dokładnie przed sobą - wyznał Jan "Ptaszyn" Wróblewski. - Muszę powiedzieć, że ja sporo czasu poświęcam na to, by po kolei ułożyć tytuły, żeby to były utwory naprawdę ciekawe i żeby nie zderzały się jednolite nagrania, tylko żeby to było bardzo różnorakie, a co będę na ten temat mówił... to najczęściej się nie zastanawiam - zakończył.

***

Rozmawiał: Roch Siciński

Gość: Jan "Ptaszyn" Wróblewski (saksofonista, kompozytor, bandlider, radiowiec)

Data emisji: 1.03.2024

Godz. emisji: 8.50

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/kormp

Czytaj także

85 lat Dwójki. Jazz.pl i Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 19:08
W ramach jubileuszu 85. urodzin Dwójki, w koncertowym cyklu "Jazz.PL" w najbliższych tygodniach zaprezentują się wybitni muzycy zaprzyjaźnieni z Programem 2 Polskiego Radia. Na początek spotkanie z muzyką wielkiego mistrza polskiego jazzu - Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który wystąpił ze swoim kwartetem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ptaszyn Wróblewski: "Trzy kwadranse jazzu" w radiu to moja frajda

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 18:00
- Jako kwartet trzymamy się od bardzo długiego czasu, z Wojciechem Niedzielą pracuję już chyba ponad 50 lat. Marcin Jahr pojawił się w latach 90., Andrzej Święs jest najmłodszy w zespole. Mamy szeroki repertuar, nawet w czasie koncertu czasami zmienia się jego program, jeśli jakiś klimat podoba się szczególnie, to staramy się iść w tą stronę - mówił na antenie Dwójki Jan Ptaszyn Wróblewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Setny koncert w cyklu "Jazz.PL" - Powrót Studia Jazzowego Polskiego Radia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 13:00
Za nami jubileuszowy koncert w ramach organizowanego przez radiową Dwójkę cyklu "Jazz.PL". W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbyło się wydarzenie pod nazwą: "Setny Jazz.PL - Powrót Studia Jazzowego Polskiego Radia". Orkiestrę prowadził Nikola Kołodziejczyk, a transmisja odbywała się równolegle na falach Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie streamingu wideo na Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej Dwójki.
rozwiń zwiń