Piotr Wyleżoł: na płycie "I Love Music" słychać ducha prawdziwego zespołu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 11:45
- W moich zespołach nie czuję się do końca pianistą. Oczywiście gram na fortepianie, ale przede wszystkim piszę muzykę. Bardzo doceniam to, że płytę "I Love Music" nagraliśmy po trasie koncertowej, słychać ducha prawdziwego zespołu. Janusz Muniak powiedział niegdyś, że oczywiście trzeba robić próby, ale najważniejsze, aby ze sobą poprzebywać, wtedy będzie o czym grać - mówił w Dwójce pianista Piotr Wyleżoł.
Pianista jazzowy i kompozytor Piotr Wyleżoł
Pianista jazzowy i kompozytor Piotr WyleżołFoto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
  • "I Love Music" - to tytuł najnowszej płyty, ale także kontynuacja albumu "Human Things", zespołu Piotr Wyleżoł Quartet.
  • Album zawiera m.in. dwa autorskie opracowania standardów jazzowych, ale większość stanowią nowe kompozycje.
  • Pianista jazzowy i kompozytor Piotr Wyleżoł był gościem "Poranka Dwójki" i opowiedział o swoim najnowszym krążku.

"I Love Music" - sformułowanie odarte z tajemnicy

Piotr Wyleżoł mówił o tytule albumu. - Z jednej strony to po prostu tytuł utworu, który się tu znalazł. Jest to kompozycja Hale'a Smitha, która powstała jeszcze w czasach czarno-białej telewizji. Rzeczywiście wahałem się, czy taki ma być tytuł całej płyty, ponieważ jest to sformułowanie odarte z tajemnicy, wprost wyraża mój stosunek do muzyki - stwierdził.

Piotr Wyleżoł i muzyka - czas sformalizować ten związek

- Przemyślałem sprawę, a jest to związek wieloletni. Z muzyką na serio spędzam już trzydzieści kilka lat, codziennie troszczymy się o siebie, w tych lepszych i gorszych chwilach, szanujemy się. Nadszedł moment, by muzykę spersonifikować, oświadczyć się i sformalizować ten związek - dodał półżartem pianista.


Posłuchaj
16:00 2024_03_08 09_30_07_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Piotr Wyleżoł: na płycie "I Love Music" słychać ducha prawdziwego zespołu (Poranek Dwójki)

10-latek i częściowo improwizowane kadencje w koncertach Beethovena

Wspominał także początki swych związków z muzyką. - Jako brzdąc w koncertach Beethovena grałem częściowo improwizowane kadencje. To był mój pierwszy krok w stronę improwizacji, jako 10-latek grałem coś, czego nie ma w nutach na koncercie w filharmonii. To było dość ryzykowne posunięcie, ale się udało - mówił gość Dwójki.

Keith Jarrett - cztery płyty w roku

Piotr Wyleżoł podkreślił, że nowa muzyka powstaje na pograniczu tego, co się kończy i zaczyna. - Następne pomysły już czekają w kolejce. Z jednej strony tych moich płyt jest wiele. Lecz gdy spojrzę na dyskografię niektórych wybitnych artystów, choćby Keitha Jarretta, to bywało, że on nagrywał po cztery płyty w roku. Był to koncert live w trio, jazzowa płyta studyjna, potem 24 preludia i fugi Szostakowicza. Wobec tego czuję się puchem marnym - wyznał. 

Czytaj też:

Najbardziej intymne "ja" w muzyce

Jak zauważył Roch Siciński, w latach 50. i 60. studia nagraniowe pracowały niemal bez przerwy. Dziś mało kto wydaje tak często tak różne albumy. - Ta różnorodność wynika z tego, że przy kolejnych płytach dzielimy się odpowiedzialnością lidera z różnymi muzykami. Ten zespół, z którym gram teraz, jest kontynuacją mojego najbardziej intymnego ja, muzyki akustycznej, w pełni autorskiej. Mam poczucie, że to jest band, z którym muzykę chciałbym pograć dłużej - powiedział Piotr Wyleżoł.

O płycie:

12. autorski krążek w karierze Piotra Wyleżoła. Płyta zawiera 6 nowych kompozycji lidera oraz jego 2 autorskie opracowania standardów jazzowych: "Blame It On My Youth" oraz tytułowego "I Love Music". Kwartet stanowią muzycy, z którymi Piotr Wyleżoł zna się i współpracuje od wielu lat. Album został nagrany w międzynarodowym składzie:

  • Piotr Wyleżoł - fortepian
  • Andy Middleton - saksofon
  • Michał Barański - bass
  • Ferenc Nemeth - perkusja

[opis pochodzi od wydawcy]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Piotr Wyleżoł (pianista i kompozytor)

Data emisji: 8.03.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/mo/wmkor/pg

Czytaj także

Czym zaskoczył nas jazz w 2023 roku? Krzysztof Herdzin i jego selekcja płyt

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024 12:00
W tych "Kalamburach z partytury" Krzysztof Herdzin podzielił się ze słuchaczami oryginalnymi płytami jazzowymi, które w szczególny sposób przykuły jego uwagę w roku 2023. Było sporo zaskakującej muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kari Sál i płyta "Butterfly" - koncept album o życiu motyla

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 17:00
- Brzmienie tego albumu wynika z moich bardzo szerokich inspiracji i szerokich zamiłowań do wielu gatunków muzycznych - tak wokalistka i autorka tekstów Kari Sál mówiła o swojej najnowszej płycie "Butterfly".
rozwiń zwiń