Adam Bałdych: brzmienie instrumentu musi być adekwatne do mojego charakteru

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 13:00
- Gram muzykę, która stara się zacierać granice między jazzem a muzyką klasyczną. To przestrzeń, w której widzę ogromny potencjał dla obu tych gatunków - mówił znakomity skrzypek i kompozytor Adam Bałdych na antenie radiowej Dwójki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

Adam Bałdych ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Henryka Gembalskiego. Od 2012 roku jest związany z oficyną wydawniczą ACT z siedzibą w Monachium. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków. Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Polsce, Niemczech, Korei Południowej, Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Islandii, Portugalii, Azerbejdżanie, Holandii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoszech, Hiszpanii i Indonezji. 

Inspiracje klasyczne przemieszać z muzyką jazzową

Zaczynał jako skrzypek jazzowy. - Jazz to muzyka, która dała mi wolność, by improwizować, by znaleźć swoje brzmienie. Teraz wydaje mi się, że jest to nazwa, która nie określa do końca tego, co robię - mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem. Jak przyznał, w klubach jazzowych wciąż grywa. - Wtedy jednak staram się w taki sposób dobierać program, aby inspiracje klasyczne przemieszać z muzyką, która jest bardziej w nurcie jazzowym - wyjaśnił.

"Jazz chciałbym zastąpić muzyką pełną wysublimowania"

Muzyk może liczyć na publiczność, która wie, czego może się spodziewać po jego występach. - W różnych miejscach ich zaskakuję, ale najbardziej mi zależy na tym, by sprowokować ich, by przez moment doświadczyli ciszy; wtedy zaczyna się robić interesująco, ponieważ pojawia się mnóstwo detali, które moim zdaniem są kwintesencją współczesnej wirtuozerii. Na skrzypcach można przecież pokazać mnóstwo kolorów i jest to kwintesencja współczesnej muzyki. A z drugiej strony jazz, który kojarzy mi się jeszcze z moją młodością, kiedy graliśmy z kolegami muzykę bardzo głośną i dynamiczną, chciałbym zastąpić muzyką pełną wysublimowania - wyznał.

Adam Bałdych Quintet. Wirtuoz smyczka w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO] >>>>

Czułem ogromną potrzebę, by improwizować

Adam Bałdych zaczynał swoją edukację od muzyki klasycznej, jednak z czasem się zbuntował. - Czułem się osaczony przez etykietę edukacji i ramy myślenia na temat tego, czym skrzypce powinny być, przynajmniej na wczesnym etapie kształcenia - mówił w audycji. - Miałem ogromną potrzebę, by improwizować. I gdzieś podświadome czułem, że brzmienie instrumentu musi być adekwatne do mojego charakteru - podkreślał skrzypek.

Czytaj także: 

Czerpać z tradycji

Muzyk pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego. Wiele czasu spędza w Bieszczadach, gdzie słucha m.in. muzyki łemkowskiej i bojkowskiej. - Moi dziadkowie po II wojnie światowej przenieśli się z obecnej Białorusi (tereny polskiego wschodniego Polesia). Tradycję poleską czuję w swojej muzyce. Czytałem zapiski Oskara Kolberga na temat muzyki, którą tam odkrywał. Bardzo wiele z tych opisów odkrywam w mojej muzyce. (…) Mam wrażenie, że tradycja ta została mi zaszczepiona i że w tym kosmopolitycznym świecie dobrze jest wiedzieć, jakie są moje własne korzenie - stwierdził wirtuoz skrzypiec. 


Posłuchaj
60:02 2022_10_01 11_59_59_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Rozmowa ze skrzypkiem i kompozytorem Adamem Bałdychem (Mazurek słucha/Dwójka)  

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Adam Bałdych (skrzypek)

Data emisji: 1.10.2022

Godzina emisji: 12.00

djr/kor

Czytaj także

Adam Bałdych o "Poetry": zacząłem być nie tylko twórcą, ale i odbiorcą tej płyty

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 18:31
- Miałem szansę w artystyczny sposób wypowiedzieć się na temat rzeczywistości i stworzyć album, który zaprasza do spotkania, wręcz wyciąga dłonie, żebyśmy mogli być blisko, mimo odległości - mówił w Dwójce jazzowy skrzypek Adam Bałdych, który wraz ze swoim kwintetem już w piątek (10.12) w cyklu Jazz.PL zaprezentuje swój najnowszy album "Poetry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych: wciąż poszukuję nowych kolorów brzmień na skrzypcach

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 18:00
- Uważam, że skrzypce to instrument, który ma tak wiele form wyrazu, że dla kogoś, kto improwizuje, jest znakomitą przestrzenią do tworzenia. Dlatego nie tylko piszę swoje utwory, nie tylko improwizuję na koncertach, ale również sięgam po dzieła innych kompozytorów i staram się je przetworzyć w bardzo osobisty sposób, aby stały się częściowo moją muzyką - mówił w Dwójce Adam Bałdych, który nagrał nowy album "LEGEND" z wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń