Fryderyki 2024. "Nasza rada zajmuje się kategoryzowaniem, nie ogłaszaniem nominacji" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 11:46
W piątek, 22 marca, w Gliwicach odbędzie się gala rozdania nagród Fryderyk. - Zajmujemy się chyba najmilszą częścią, to znaczy przesłuchiwaniem płyt, które są zgłaszane i nadawaniem im możliwości nominacji w poszczególnych kategoriach: Debiut, Artysta Roku i Album Roku - mówiła w Dwójce wokalistka Anna Gadt z sekcji jazzowej Rady Akademii Fonograficznej.

ZOBACZ WIDEO:

  • Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 roku przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na krajowym rynku fonograficznym.
  • W piątkowy wieczór (22.03) podczas uroczystej gali w Gliwicach poznamy tegorocznych laureatów.
  • W muzyce jazzowej przyznane zostaną nagrody w kategoriach: Debiut, Artysta Roku i Album Roku. Złotego Fryderyka odbierze również perkusista Kazimierz Jonkisz. 

W dniu ogłoszenia laureatów nagrody Fryderyk w jazzowych kategoriach gośćmi "Poranka Dwójki" byli muzycy zasiadający w Radzie Akademii Fonograficznej (sekcja muzyki jazzowej) - Anna Gadt i Paweł Dobrowolski. - Zajmujemy się kategoryzowaniem, a nie nadawanie nominacji. O tym decyduje już dużo szersza grupa artystów - doprecyzowała na wstępie wokalistka.

Setka chętnych na Fryderyki

Najpierw członkowie Rady przesłuchują nadesłane płyty. - Średnio pojawia się koło stu płyt, więc całkiem sporo i te nasze spotkania są rzeczywiście długie. Dla mnie osobiście jest to bardzo wdzięczny moment. Raz, że mogę się spotkać z moimi wspaniałymi kolegami i koleżankami muzykami, a po drugie poznaję dzięki temu wiele nazwisk i płyt, do których być może inaczej bym nie trafiła - stwierdziła Anna Gadt.

Czy to jest jazz?

Na tym etapie dochodzi do weryfikacji, czy zgłoszona płyta mieści się w kategorii "jazz". - Myślę, że nie minę się z prawdą, gdy powiem, że 99,9 procent nadesłanych płyt to są płyty jazzowe, w szerokim pojęciu. Natomiast zdarzały się przypadki, że dostawaliśmy płyty z zupełnie innych dyscyplin. Wtedy wysyłamy wniosek do odpowiedniej sekcji, która zajmuje się daną muzyką, żeby przekwalifikować tę płytę. Pomyłki przecież się zdarzają - tłumaczył perkusista Paweł Dobrowolski.

Posłuchaj
17:10 Poranek Dwójki fryderyki 22.03.2024.mp3 Rozmowa z Anną Gadt i Pawłem Dobrowolskim z sekcji jazzowej Rady Akademii Fonograficznej (Poranek Dwójki) 

W muzyce jazzowej przyznane zostaną nagrody w kategoriach: Debiut, Artysta Roku i Album Roku. Złotego Fryderyka odbierze również perkusista Kazimierz Jonkisz

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Anna Gadt i Paweł Dobrowolski (członkowie sekcji jazzowej Rady Akademii Fonograficznej)

Data emisji: 22.03.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/wmkor

Czytaj także

Złote Fryderyki 2024 od klasyki, przez jazz i blues, do hip-hopu. Oto najbardziej zasłużeni twórcy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 10:57
Martyna Jakubowicz, Sebastian Imbierowicz, Kazimierz Jonkisz i Krzysztof Meyer są laureatami Złotych Fryderyków 2024 - honorowych wyróżnień przyznawanych przez reprezentującą Akademię Fonograficzną Radę Akademii artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej. W tym roku grono laureatów reprezentuje szerokie spektrum gatunków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Music of Trust". Zuzanna Koziej: wszystko zaczęło się od utworu "Mass of Trust"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 17:52
- W 2016 roku napisałam utwór "Mass of Trust". Zrobiłam to trochę z myślą o międzynarodowym projekcie, który udało się zrealizować dopiero w 2018 roku. W tym projekcie brała udział orkiestra Kameralna N-Harmonia, a prawykonanie utworu poprowadziła Agnieszka Franków-Żelazny. Od tego czasu chodziła mi po głowie myśl, żeby nagrać tę mszę profesjonalnie - mówiła w Dwójce kompozytorka Zuzanna Koziej o płycie "Music of Trust".
rozwiń zwiń