Joanna Mytkowska o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: to budynek, który zmieni tę część miasta

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 12:00
- Mam nadzieję, że budynek MSN powoli, ale stabilnie wrośnie w tkankę miasta. Jest otwarty, bo jego dwa wejścia główne to jest tak naprawdę taki pasaż, którym można skrócić drogę z Marszałkowskiej na plac Defilad w kierunku Pałacu Kultury - mówiła w Dwójce Joanna Mytkowska - dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Otwarcie stałej siedziby zaplanowano na 25 października.
Joanna Mytkowska - dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Joanna Mytkowska - dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w WarszawieFoto: Stanisław Leszczyński/Polskie Radio
  • Gościem "Poranka Dwójki" była Joanna Mytkowska - krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka i dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
  • Okazją do spotkania była zapowiedź otwarcia MSN 25 października br.
  • W tej chwili w budynku trwają prace wykończeniowe, przekształcany jest też plac Defilad.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej oficjalnie ogłosiło, że otwarcie jego stałej siedziby nastąpi 25 października tego roku. Placówka ulokuje się w ścisłym centrum Warszawy, na placu Defilad, w budynku, którego autorem jest Thomas Phifer.

- To już jest kilkanaście lat, kiedy zespół muzeum - obok bieżącej pracy - jest skupiony na tym, żeby wybudować i zaplanować dobre funkcjonowanie siedziby - mówiła Joanna Mytkowska. - W tej chwili budynek jest już niemal ukończony, trwają prace wykończeniowe. Budowa natomiast ciągle toczy się dookoła muzeum. Trwają prace nad wybudowaniem placu, który zastąpi obecną posadzkę placu Defilad.

Do tej pory placówka działa w przestrzeniach tymczasowych - główna siedziba mieści się przy ul. Pańskiej 3, dodatkową przestrzenią wystawienniczą jest natomiast pawilon nazywany Muzeum nad Wisłą.

Klatka schodowa z efektem "wow"

Najbardziej spektakularnym elementem nowego budynku jest główna klatka schodowa, która będzie pełnić także funkcję miejsca prezentacji sztuki.

- Z jednej strony jest to oczywiście funkcjonalna klatka schodowa, z drugiej jest tam przestrzeń i na instalację prac, i na działania performatywne, więc będzie to taki niezwykły teatr dla performensu. Ta klatka ma piękną formę rzeźbiarską, jest też niezwykle spektakularnie oświetlona świetlikiem, naturalne światło dodatkowo wzmacnia ten efekt - podkreślała Joanna Mytkowska.

Zobacz wideo:

(Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/YouTube)

Funkcjonalność ponad urodę

Dyrektorka placówki wyjaśniała, że budynek nie miał zachwycać wizualnie, ważniejsza była jego funkcjonalność.

- Z jednej strony ma pełnić funkcję spotkań, planujemy bardzo dużo rozmaitych publicznych wydarzeń, debat, dyskusji, więc potrzebujemy audytorium, sal edukacyjnych, miejsca spotkania dla tych, którzy sami chcą organizować jakieś wydarzenia. To bardzo ważna i dosyć eksperymentalna funkcja muzeum. A poza tym są sale wystawiennicze, które mają bardzo spokojną, czystą architekturę, tak że ona nie będzie konkurencją dla pokazywanych tam wystaw. Ta klatka schodowa jest praktycznie jedynym elementem, który jest oczywistą sygnaturą architekta - mówiła Joanna Mytkowska.

Czytaj także:

Budynek MSN - kontrowersje

Dyrektorka placówki przyznała, że ma świadomość kontrowersji, jakie nowy budynek wzbudza wśród warszawiaków. Krytykowana jest przede wszystkim jego oszczędna forma, w sieci nazywany jest pudłem i kontenerem.

- Te kontrowersje są absolutnie zrozumiałe, choć w tej chwili są dużo słabsze. To jest budynek, który zmieni tę część miasta. Jest otwarty, bo jego dwa wejścia główne to jest tak naprawdę taki pasaż, którym można skrócić drogę z Marszałkowskiej na plac Defilad w kierunku Pałacu Kultury - przekonywała szefowa MSN.

Otwarcie MSN - program performatywny

Otwarcie muzeum odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszym z nich będzie program performatywny, który rozpocznie się właśnie 25 października. - Około stu artystów, głównie młodego pokolenia, będzie organizować rozmaite performanse, wydarzenia, akcje, dyskusje, spotkania - zapowiedziała Joanna Mytkowska.


Posłuchaj
16:53 Dwojka_Poranek_Dwojki_MSN_2024_03_25-09-30-53.mp3 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - otwarcie 25 października (Poranek Dwójki)

 

Szapocznikow, Abakanowicz i "Czarny pokój"

W drugim etapie, w lutym 2025 roku, MSN otworzy wystawę ze swoją kolekcją tworzoną od ponad 10 lat. W przestrzeniach Muzeum zobaczymy m.in. prezentację wielkoformatowych rzeźb i instalacji Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz, Moniki Sosnowskiej czy Cecilii Vicuñy. Znajdzie się tam także rekonstrukcja tzw. "Czarnego pokoju", czyli Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, które było ewenementem na skalę światową i jednym z tych miejsc, w których tworzyły się nowe trendy muzyczne.

W kolejnych miesiącach organizowane będą wystawy czasowe reagujące na zmiany zachodzące w świecie sztuki w Polsce i na świecie.

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Joanna Mytkowska (dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

Data emisji: 25.03.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/wmkor

Czytaj także

Wystawa "Datament" w Zachęcie. Kształty domów z czterech krajów świata [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 11:00
- Średnie domostwo z Meksyku, które pokazujemy, ma 140 mkw. Takie są oficjalne dane. Problem z Meksykiem polega natomiast na tym, że w tych samych narodowych zbiorach danych pojawia się również informacja, że ponad 25 proc. społeczeństwa żyje w nieformalnych formach zamieszkiwania, tzw. slumsach, które nie są zupełnie w tych statystykach brane pod uwagę - mówił w Dwójce architekt Marcin Strzała, współautor projektu "Datament".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Urzeczeni" - wystawa w Muzeum Tatrzańskim. Kuratorka: Tatry wciąż pociągają artystów

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 21:00
- Niektórzy polują na pewien kadr całymi dniami, inni różnie przetwarzają jeden motyw, tworzą całą tematyczną serię. Tatry to góry piękne i zmienne, czasami groźne, a groza też pociągała artystów, szczególnie tych XIX-wiecznych - mówiła w Dwójce Zofia Radwańska, kuratorka wystawy "Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański".
rozwiń zwiń