Wystawa "Datament" w Zachęcie. Kształty domów z czterech krajów świata [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 11:00
- Średnie domostwo z Meksyku, które pokazujemy, ma 140 mkw. Takie są oficjalne dane. Problem z Meksykiem polega natomiast na tym, że w tych samych narodowych zbiorach danych pojawia się również informacja, że ponad 25 proc. społeczeństwa żyje w nieformalnych formach zamieszkiwania, tzw. slumsach, które nie są zupełnie w tych statystykach brane pod uwagę - mówił w Dwójce architekt Marcin Strzała, współautor projektu "Datament".

ZOBACZ WIDEO:

[You Tube Dwójki]

Monumentalna, kolorowa instalacja odwzorowuje w skali 1:1 zarysy domów z czterech różnych krajów. Konstrukcja oparta jest na cyfrowej analizie danych dotyczących wielkości mieszkań w Hongkongu, Polsce, Meksyku i Malawi.

Wystawa "Datament" ma pobudzać do refleksji

Przedstawienie obliczonych przez algorytm, a oderwanych od rzeczywistości przestrzeni prywatnych było głosem w toczącej się - także w ramach Biennale Architektury - dyskusji o stanie i przyszłości mieszkalnictwa. Autorzy projektu chcą skłonić odbiorców także do refleksji nad naturą i przydatnością danych statystycznych.

- Zamysł był taki, żeby odbiorca był skonfrontowany z tym, że to jest coś skomplikowanego, a odnosi się wprost do takiego zjawiska przeciążenia informacyjnego, terminu, który został ukuty w latach 70. - stwierdził Marcin Strzała. - Współcześnie, wraz z rozwojem technologii cyfrowych i społeczeństwa informacyjnego, to przeciążenie informacyjne jest jeszcze bardziej dobitne w naszym społeczeństwie i w naszym codziennym życiu - argumentował.


Wystawa "Datament" autorstwa Anny Barlik, Marcina Strzały i Jacka Sosnowskiego w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki (plakat) Wystawa "Datament" autorstwa Anny Barlik, Marcina Strzały i Jacka Sosnowskiego w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki (plakat)

Cyberprzestrzeń - świat równoległy

Artysta dodał, że chodzi o skonfrontowanie odbiorców z faktem, że obok świata realnego, który odbieramy empirycznie, istnieje równoległy świat cyfrowy, czyli cyberprzestrzeń.

- Współcześnie przy technologiach cyfrowych tych danych jest tak dużo, że one całkowicie wymykają się ludzkiej percepcji. Często odnosimy się do nich w sposób bezkrytyczny i na to też próbujemy zwrócić uwagę - mówił nasz gość.

Meksyk - średnie mieszkanie ma... 140 mkw.?

Marcin Strzała zauważył, że dane w pewnych przypadkach tworzą nieprawdziwy, wypaczony obraz rzeczywistości.

- Są wizualizacją, co nie zmienia faktu, że niekoniecznie są prawdą o tym miejscu - mówił. Jak opowiedział, uśrednione domostwo z Meksyku, zaprezentowane na wystawie, ma 140 mkw. - Takie są oficjalne dane. Problem z Meksykiem polega natomiast na tym, że w tych samych narodowych zbiorach danych pojawia się również informacja, że ponad 25 proc. społeczeństwa żyje w nieformalnych formach zamieszkiwania, tzw. slumsach, które nie są zupełnie w tych statystykach brane pod uwagę - wyjaśniał architekt.

Czytaj także:

Cztery kraje świata reprezentowane na wystawie nie zostały wybrane przypadkowo. Są podzielone ze względu na to, jak dużo oficjalnych danych jest gromadzonych. Przoduje tu Hongkong, w środku są Polska i Meksyk, natomiast na końcu - Malawi, o którym wiemy najmniej.

Instalację "Datament" będzie można oglądać w warszawskiej Zachęcie od soboty 16 marca.


Posłuchaj
16:43 2024_03_14 09_33_46_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Datament" - głos w dyskusji o stanie i przyszłości mieszkalnictwa (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Marcin Strzała (architekt, współautor projektu "Datament")

Data emisji: 13.03.2024

Godzina emisji: 9.30

mgc/mo/mpkor

Czytaj także

Urbanistyka w Polsce. "Pojawiają się dobrze zaprojektowane osiedla"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 15:10
- Są próby realizowania osiedli, które są przeciwieństwem tego, co realizowano w latach 90. - "osiedli łanowych" i plomb w centrach miast - mówił w Polskim Radiu 24 urbanista Wojciech Wojtowicz, który o problemach urbanistycznych polskich miast dyskutował z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Cymer: warto nauczyć się czytać historię z architektury [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 15:07
- Duża część budynków i przestrzeni jest opowieścią o epoce, którą można czytać jak podręcznik, zależało mi na wpisaniu tego zbioru budynków w szerszy kontekst. Nie chodzi o to, aby wszystkich rozpaczliwie bronić, dotyczy to każdej epoki. Z barokowych pałaców więcej się dowiemy, jeżeli zrozumiemy kontekst, w którym powstały - mówiła w Dwójce historyczka architektury Anna Cymer, autorka książki "Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji".
rozwiń zwiń