"Bojowniczki! One walczyły w getcie warszawskim". Reżyser: mój film opowiada mało znaną historię

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 12:44
- Jest to historia ostatniego pokolenia Żydów polskich, które dorastało w II RP, a także historia kobiet z ruchu oporu i ich udziału w powstaniu w getcie warszawskim - mówił w "Poranku Dwójki" Rafael Lewandowski, reżyser filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki!".
Rafael Lewandowski zapamiętał ciszę, która towarzyszyła premierowym pokazom filmu Bojowniczki One walczyły w getcie warszawskim
Rafael Lewandowski zapamiętał ciszę, która towarzyszyła premierowym pokazom filmu "Bojowniczki! One walczyły w getcie warszawskim"Foto: Marcin Dławichowski/PR

ZOBACZ WIDEO:

  • Bohaterkami filmu "Bojowniczki! One walczyły w getcie warszawskim" są Cywia Lubetkin, jedna z kluczowych postaci Żydowskiej Organizacji Bojowej, oraz Rachela Auerbach, dzięki której po wojnie udało się odnaleźć pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy.
  • Poprzez perspektywę tych dwóch wyjątkowych kobiet Rafael Lewandowski opowiada historię powstania w getcie warszawskim: nie tylko jego przebiegu, ale przede wszystkim, jak do niego doszło i jakie przyniosło konsekwencje. 
  • Dokument miał premierę w piątek, 19 kwietnia - w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Przed nami opowieść o Cywii Lubetkin - jednej z kluczowych postaci Żydowskiej Organizacji Bojowej i bohaterce powstania w getcie warszawskim - oraz Racheli Auerbach - pisarce i dziennikarce, dzięki której po wojnie udało się odnaleźć pierwszą część Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, najważniejszego świadectwa Zagłady.

Filmowy hołd dla powstania w getcie warszawskim

Swoją premierę film "Bojowniczki! One walczyły w getcie warszawskim" miał w ostatni piątek (19.04), czyli w dniu 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tego dnia w Muzeum POLIN w Warszawie odbyły się dwa pokazy dokumentu Rafaela Lewandowskiego.

- O godz. 11 mieliśmy specjalny pokaz dla licealistów, a wieczorem była projekcja dla szerokiej publiczności. W obu przypadkach sala była prawie pełna. A to jest duża sala, więc zrobiło to na mnie wrażenie. Niesamowite było skupienie wśród widowni podczas seansu. Ogólnie nie lubię oglądać po raz kolejny tego samego filmu, ale ponieważ to był pierwszy raz, kiedy miałem okazję sprawdzić kopię, to zostałem - opowiadał francusko-polski reżyser.

Rafael Lewandowski: zaskoczyła mnie ta cisza

Gość Dwójki zapamiętał ciszę, która panowała w przestronnym audytorium, gdzie odbywały się pokazy jego filmu. - W tym dniu, w tym miejscu było to naprawdę bardzo przejmujące i wzruszające - podkreślał Rafael Lewandowski.

Film "Bojowniczki!" poprzez perspektywę dwóch wyjątkowych kobiet: Cywii Lubetkin i Racheli Auerbach opowiada historię powstania w getcie warszawskim: nie tylko jego przebiegu, ale przede wszystkim, jak do niego doszło i jakie przyniosło konsekwencje. Dzięki tak poprowadzonej podwójnej narracji i przy wykorzystaniu archiwalnych, nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów filmowych i zdjęciowych otrzymujemy obraz świata polskich Żydów, którego różnorodność i złożoność niemal całkowicie została unicestwiona w Zagładzie.


Posłuchaj
18:12 Poranek Dwójki lewandowski 22.04.2024.mp3 Rozmowa z Rafaelem Lewandowskim, reżyserem filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki! One walczyły w getcie warszawskim" (Poranek Dwójki) 

[korzystano z materiałów prom.]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Rafael Lewandowski (reżyser, scenarzysta i producent filmowy)

Data emisji: 22.04.2024

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"Nikt nie miał nadziei, że wyjdzie z tego żywy". Edelman o powstaniu w getcie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 06:01
– Gdy skończyło się powstanie w getcie, napisałem raport w tej sprawie. Opowiedziałem w nim, co zrobiło tych kilkuset chłopców. A wam, następnym pokoleniom, zostawiam to, żeby pamięć o tym nie zaginęła – mówił w Polskim Radiu w 1993 roku Marek Edelman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walczyli, pomimo świadomości klęski. 81 lat temu wybuchło w warszawskim getcie wybuchło powstanie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 11:12
81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Około tysiąca słabo uzbrojonych żydowskich powstańców zaatakowało Niemców i rozpoczęło nierówną, skazaną na porażkę walkę.
rozwiń zwiń