43. Festiwal "Młodzi i Film". "Chodzi nam nie tylko o metrykę, ale młode spojrzenie na kino" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 12:23
Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie to okazja dla młodych twórców na pokazanie swoich umiejętności i nowego spojrzenia na kino. W "Poranku Dwójki" o wydarzeniu i tym, co będziemy mogli na nim zobaczyć opowiedział jego dyrektor medialny - Krzysztof Kwiatkowski.
Krzysztof Kwiatkowski o festiwalu Młodzi i Film: staramy się, żeby ta młodość w nas była nie tylko metrykalna, ale również w spojrzeniu na kino
Krzysztof Kwiatkowski o festiwalu "Młodzi i Film": staramy się, żeby ta młodość w nas była nie tylko metrykalna, ale również w spojrzeniu na kinoFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski
  • Festiwal debiutów filmowych "Młodzi i Film" odbywa się od 1973 roku.
  • W tym roku wydarzenie potrwa od 10 do 15 czerwca.
  • Na Festiwal Debiutów Filmowych w Koszalinie zostały zgłoszone 283 filmy.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", to najstarsza taka impreza w Polsce. To tu debiutujący reżyserzy mierzyli się z pytaniami w ramach legendarnych spotkań "Szczerość za szczerość". Na festiwalu tym debiutowali Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona, czy Dariusz Gajewski.

Festiwal dla młodych twórców, ale nie tylko wiekiem

Krzysztof Kwiatkowski podkreślił w Programie 2 Polskiego Radia, że celem festiwalu jest przede wszystkim młode spojrzenie na kino. - Staramy się, żeby ta młodość w nas była nie tylko metrykalna, ale również w spojrzeniu na kino. Chcielibyśmy, żeby to była młodość emocji, ale również młodość w spojrzeniu na rzeczywistość.  W tegorocznych filmach bardzo czuć współczesne turbulencje - powiedział.

- Młodość nie wyklucza także spojrzenia na klasyków. Mamy retrospektywę Janusza Majewskiego, który był młody aż do śmierci. Staramy się, żeby było młodo i kreatywnie, ale także z szacunkiem dla twórców, którzy młodość zachowali - podkreślił.

Debiuty fabularne

Na festiwalu wyselekcjonowane dziesięć pełnometrażowych debiutów fabularnych. - Znalazły się tu różnie filmy i bardzo mnie to cieszy. Z jednej strony jest debiut reżyserski Gabrieli Muskały "Błazny". To doświadczona aktorka, ale film ten zrealizowała ze studentami łódzkiej filmówki - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

- To dla mnie bardzo ciekawe jak tutaj zderzają się dwa pokolenia aktorskie. Młode pokolenie wchodzi w zupełnie innych czasach niż Gabriela Muskała i to jest taki film. To obraz o zderzaniu się ze swoimi marzeniami i tym, czym może być sztuka - zdradził.

Nowe artystyczne wizje twórców

Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że twórcy przedstawiają swoje wizje artystyczne. Jako przykład podał produkcje animacyjne. - Selekcja ma w nazwie odrzucanie pewnych rzeczy. Bardzo trudno nam było np. odrzucać animacje. One są bardzo świadome i bardzo różne, bo realizowane w różnym stylu. Niektóre odwołują się do klasycznych technik, a czasem są zupełnie przełamane - ocenił.

- Mamy np. film "Ostatni dzień na ziemi". Trudno właściwie powiedzieć o czym jest, bo ma fantastyczny twist i puentę. Nagle jednak okazuje się, że to nie jest film który rozgrywa się w kosmosie, choć wydawałoby się że tam toczy się akcja, ale ostatecznie znajduje w tym fantastyczną metaforę - powiedział Krzysztof Kwiatkowski.


Posłuchaj
15:23 _PR2 (mp3) 2024_06_06-09-30-51.mp3 Krzysztof Kwiatkowski o festiwalu "Młodzi i Film" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Gość: Krzysztof Kwiatkowski (dyrektor medialny festiwalu "Młodzi i Film")

Data emisji: 6.06.2024

Godz. emisji: 9.30

dz, mgc

Czytaj także

Zakończyły się zdjęcia do serialu "Rojst Millenium". Holoubek: jest tam skok w niedaleką przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 11:12
Jan Holoubek zaczynał jako autor zdjęć do cudzych filmów, ale już wtedy myślał o reżyserii. I choć bał się tego zawodu wielokrotnie udowodnił, że jest znakomitym reżyserem. Uznanie zdobył m.in. dwoma sezonami serialu "Rojst", a niedawno zakończył zdjęcia do trzeciego sezonu pt. "Rojst Millenium". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

48. FPFF w Gdyni. "W konkursie głównym jest miejsce na różne odcienie polskiego kina"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 18:00
- Festiwal w Gdyni jest absolutnie wyjątkową imprezą poświęconą kinu polskiemu, a to pojęcie się bardzo komplikuje. To miejsce prezentacji rozmaitych dokonań filmowych z danego roku, a także spotkań twórców i ludzi związanych z polskim kinem, przestrzeń do różnych dyskusji - mówili w Dwójce Adriana Prodeus i Piotr Gociek podczas specjalnej audycji z 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń