W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 14:23
- Historię opowiadają nie tylko historycy, ale także artyści, malarze, pisarze, reżyserzy. Nie zawsze są krępowani regułami naukowymi - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas wernisażu nowej wystawy czasowej pt. "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum".
Nowa wystawa czasowa Potęga Opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Ekspozycja prezentuje różne metody i narzędzia stosowane do opowiadania o polskiej historii: od kroniki, przez malarstwo historyczne, drukowaną powieść i film, aż do nowoczesnego muzeum. Udostępniona dla zwiedzających od jutra
Nowa wystawa czasowa "Potęga Opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum" w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Ekspozycja prezentuje różne metody i narzędzia stosowane do opowiadania o polskiej historii: od kroniki, przez malarstwo historyczne, drukowaną powieść i film, aż do nowoczesnego muzeum. Udostępniona dla zwiedzających od jutraFoto: Albert Zawada/PAP
  • Ekspozycja ukazuje ewolucję w podejściu do historii w sztuce, a także w wykorzystywaniu historii w propagandzie i edukacji.
  • Domknięciem wystawy jest przestrzeń poświęcona obecności historii w internecie. Tematy historyczne żyją tam w bardzo różnych kontekstach - od naukowych po zupełnie żartobliwe - wskazują organizatorzy.
  • Wystawie towarzyszy obszerny katalog zawierający nie tylko opis prezentowanych artefaktów, ale także zbiór artykułów historycznych autorstwa kuratorów.

- Historia Polski była w różny sposób opowiadana przez różnych ludzi, różnymi środkami, w różnych epokach. W średniowieczu to byli kronikarze, później malarze, później to powieściopisarze, wreszcie filmowcy, ale również inni muzealnicy, którzy byli przed nami. Chcieliśmy pokazać tę tradycję, ten łańcuch, który istnieje, ale też róże tematy, czasami ciekawe, czasami fascynujące, czasami kontrowersyjne - mówił podczas otwarcia dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Malarstwo historyczne

Michał Kopczyński jeden z twórców wystawy, przygotował jej część poświęconą malarstwu historycznemu. - W służbie propagandy, ku chwale w czasach wczesnonowożytnych, później ku refleksji, ku chwale, ku przypomnieniu, pokrzepieniu serc w wieku XIX. Jako pewna prezentacja, reklama na arenie międzynarodowej w okresie międzywojennym, chociaż trzeba zdawać sobie sprawę, że okres międzywojenny to są już ruchome obrazy i to już są czasy, kiedy malarstwo historyczne przestaje odgrywać tę rolę, bo przychodzi kino, które odsuwa malarstwo - przyznał.

Czytaj także:

Rozwój muzealnictwa 

Z kolei Aleksandra Jakóbczyk-Gola przygotowała część wystawy poświęconą rozwojowi muzealnictwa. - Możemy zobaczyć, jak się zmieniało podejście do tego co trzeba gromadzić, jak trzeba to zbierać, w jaki sposób muzeum kształtuje pamięć historyczną. Zaczynamy od niezrealizowanych koncepcji XVII, XVIII wiecznych i są to opowieści związane z emocjami, z tym że Polska jest pod zaborami i trzeba Polskę upamiętnić, zachować za pomocą tych przedmiotów, które posiadano. Później pokazujemy jak w wieku XIX, następuje profesjonalizacja instytucji i wprowadzenie kategorii bardziej naukowego muzeum, także historycznego - powiedziała.

 "Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum"

Ekspozycja ukazuje ewolucję w podejściu do historii w sztuce, a także w wykorzystywaniu historii w propagandzie i edukacji. Jej domknięciem jest przestrzeń poświęcona obecności historii w internecie.

Wystawę można oglądać do 15 września. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Autorka materiału: Małgorzata Nieciecka- Mac

Data emisji: 18.06.2024

Godz. emisji: 8.48

IAR/zch

Czytaj także

Concerto delle donne - kobiecy zespół i jego tajemne pieśni

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 14:00
- To była muzyka, której pilnie strzeżono, książę nie pozwalał jej drukować. Po wykonaniu koncertu panie oddawały nuty i one były zamykane w oddzielnym, przeznaczonym specjalnie na tę kolekcję pokoju - tak o działalności żeńskiego XVI-wiecznego zespołu Concerto delle donne mówiła w Dwójce dr Aneta Markuszewska, autorka nowego cyklu "Wirtuoza, prima donna, diva". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto poezji w Krakowie - Festiwal Miłosza i spacer śladami poety

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 13:00
- Wydarzeń jest tyle, że nie sposób je zliczyć - mówi Szymon Kloska, kurator krakowskiego Festiwalu Miłosza. Już 30 czerwca, w dniu urodzin poety, rozpocznie się jedno z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Krakowa. Jakie atrakcje przygotowano? 
rozwiń zwiń