Aktywiści w Puszczy Białowieskiej. "Przyjeżdżali tam z potrzeby serca"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 12:07
"Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej" to książka, która porusza temat ochrony Puszczy Białowiejskiej, ale i spojrzenie na jej naturalność. Autorka książki - Dorota Borodaj - opowiedziała w Dwójce, jak wyglądał ten spór i z czego wynikają niektóre różnice w spojrzeniu na puszczę.
Dorota Borodaj i książka Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej
Dorota Borodaj i książka "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej"Foto: Polskie Radio/Piotr Podlewski

To książka o walce na opowieści: o pierwotnej puszczy, lesie sadzonym ręką człowieka, lesie naturalnym, lesie bezpowrotnie przekształconym, lesie świerkowym, lesie grabiejącym, lesie pełnym życia i lesie, który umiera. Dorota Borodaj spotykała się z osobami zaangażowanymi w spór i chodziła z nimi po puszczy. Punktem wyjścia książki są wydarzenia z 2017 roku, gdy przez sześć miesięcy trwały blokady ciężkiego sprzętu, którym wycinano i wywożono z puszczy świerki zaatakowane przez kornika drukarzaczytamy w opisie wydawnictwa.

Posłuchaj
13:56 PR2 2024_10_01-08-30-58.mp3 Dorota Borodaj o książce "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej" (Poranek Dwójki)

 

Książka bez litości

Dorota Borodaj zdradziła, że chciała umieścić w swojej książce racje wszystkich stron konfliktu o Puszczę Białowieską, ale ostatecznie przedstawiła tę sprawę jednoznacznie. - Trochę nie miałam litości, ale z drugiej strony bardzo się starałam, żeby zawrzeć opowieść drugiej, trzeciej, czwartej strony. To nie zawsze są dwie strony konfliktu. Chciałam być dla wszystkich moich bohaterów czuła i sprawiedliwa - przyznała.

- Jednak rzeczywiście to, co działo się w 2017 i 2016 roku, opowieść, która szła z góry, była łopatologiczna i posuwała się do metafor właściwie do posadzenia puszczy przez człowieka - dodała.

Obóz dla Puszczy

Książka z czasem zmieniła także swój kształt. Jak przyznaje autorka, pierwotnie miał być to zapis Obozu dla Puszczy. - To była oddolna inicjatywa stworzona przez osoby z jednej strony związane z Koalicją dla Puszczy, ale przede wszystkim zasilana siłą ich aktywistów. Te osoby przyjeżdżały tam z porywu serca i dopiero tam stawały się aktywistami - opowiedziała.

Czytaj także:

- Początkowo książka miała być chyba kroniką Obozu dla Puszczy. Obóz musiał zrobić jednak trochę miejsca innym tematom. Opowiadam go tylko kilkoma postaciami. To nie jest kronika i nie wykorzystuje pełni bogactwa doświadczeń osób, które przewinęły się przez obóz - oceniła Dorota Borodaj.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Dorota Borodaj (autorka książki "Szkodniki. O ludziach, drzewach i maszynach w Puszczy Białowieskiej")

Data emisji: 1.10.2024

Godz. emisji: 8.30

dz/zch/kmp

Czytaj także

Puszcza Białowieska. Resort klimatu wyjaśnia: jej cały obszar nie będzie parkiem narodowym

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 11:48
Nie toczą się prace zmierzające do objęcia całego obszaru Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym - przekazał resort klimatu i środowiska. Dodano, że opracowywana jest "konstytucja" dla Puszczy, która ma odpowiadać również na wyzwania związane z zarządzaniem Puszczą jako obiektem UNESCO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zawiera Nowojorska Deklaracja Świadomości Zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 13:00
W kwietniu 2024 ogłoszona została Nowojorska Deklaracja Świadomości Zwierząt. Jak jej sygnatariusze definiują świadomość? Jakie jej typy mają na myśli? Na jakie badania się powołują? Jaki jest cel tworzenia tego rodzaju dokumentów?
rozwiń zwiń