Zygmunt Hübner – aktor, który ukradł film

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 15:00
- Był pierwszym i niedościgłym mistrzem w tworzeniu teatru jako dyrektor - o Zygmuncie Hübnerze w związku z retrospektywą "Zygmunt Hübner - odpowiedzialność artysty. Przegląd twórczości filmowej i telewizyjnej" opowiadali w Dwójce Jan Buchwald i Tadeusz Lubelski.
Audio
  • "Zygmunt Hübner - odpowiedzialność artysty. Przegląd twórczości filmowej i telewizyjnej" - zapowiedź (Poranek Dwójki)
  • Andrzej Kosendiak o Gali Noworocznej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej (Poranek Dwójki)
Zygmunt Hbner
Zygmunt HübnerFoto: PAP/CAF-ZBIGNIEW MATUSZEWSKI /GJ/

12 stycznia mija 25 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych intelektualistów i twórców polskiego teatru, filmu i telewizji XX wieku. W związku z tym w dniach od 4 do 6 stycznia w warszawskim Domu Spotkań z Historią odbędzie się przegląd twórczości filmowej Zygmunta Hübnera.

Organizatorem przeglądu jest Dom Spotkań z Historią i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W programie m.in.: "Westerplatte" (1967, reż. Stanisław Różewicz), "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" (1969, reż. Janusz Majewski), "Szpital przemienienia" (1979, reż. Edward Żebrowski), "Rdza" (1981, reż. Roman Załuski).

O tym wydarzeniu opowiadali w Dwójce krytyk filmowy Tadeusz Lubelski oraz Jan Buchwald.
***
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy ponadto na temat Gali Noworocznej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej. 5 stycznia na scenie wystąpią Joanna Woś oraz Tomasz Kuk. Dyrygować będzie pochodzący z Libanu Bassem Akiki, a wielką galę poprowadzą Kinga Preis i Robert Gonera. Połączymy się z dyrektorem Filharmonii Andrzejem Kosendiakiem.

W audycji nie zabrakło piosenkowej rekomendacji Bronisława Maja. Oraz spotkania z naszą płytą tygodnia, którą był album "Legendy jazzowej wokalistyki" - czyli Nancy Wilson, Sarah Vaughan, Abbey Lincoln, Betty Carter i Nina Simone. Płyta została wydana w serii "Le chant du monde" firmy Harmonia Mundi.

Audycję przygotował Paweł Sawicki.

3 stycznia (piątek)

Zobacz więcej na temat: FILM MUZYKA TEATR telewizja
Czytaj także

Nowy szef filmowej Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 18:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat zmiany w kierownictwie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Spotkaliśmy się z nowym dyrektorem artystycznym Festiwalu - Michałem Oleszczykiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy poranek roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 12:06
W noworocznym "Poranku Dwójki" przypomnimy sobie najciekawsze wykonania utworów z 2013 r., a także wysłuchamy nabożeństwa Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie jak western. Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 10:00
- Kolejne misje kurierskie wiązały się z rozmaitymi perypetiami, ogromną ilością przeszkód i ryzyka. To prawdziwy materiał na scenariusz filmowy - mówił w Dwójce Mariusz Urbanek z Ossolineum, jednego z organizatorów Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
rozwiń zwiń