Doświadczenie gór i muzyki. Festiwal "Muzyka na szczytach"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 11:36
- Góry są metafizyczne. Wędrowałem po Tatrach już jako nastolatek. Wtedy też odkryłem muzykę Szymanowskiego. To była wiązana fascynacja - opowiadał Paweł Mykietyn, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

MNS-2020-_okl.jpg
"Muzyka na szczytach", czyli muzyka kameralna w Zakopanem


Posłuchaj
08:29 _PR2_AAC 2020_09_14-08-37-08 (1).mp3 Rozmowa o Festiwalu "Muzyka na szczytach" / (Poranek Dwójki)
 

- Program festiwalu został ustalony rok temu i właściwie nie uległ zmianie - wspomniał Paweł Mykietyn. Dodał też, że wydarzenie muzyczne, którym kieruje, odbywa się w szczególnym miejscu, wśród majestatycznych Tatr. Pozwala to jego uczestnikom połączyć aktywności: w dzień mogą wędrować po górach, wieczorem słuchać koncertów. - Gdy pogoda pozwala można pospacerować. Góry są wspaniałe. Nawet tak banalny widok jak z Sarniej Skałki jest piękniejszy niż wiele innych - zaznaczył dyrektor.

Na tegorocznym festiwalu "Muzyka na szczytach" w Zakopanem zagrali m.in. tacy wykonawcy, jak: Belcea Quartet, Elias David Moncado, Basso Akiki, Szymon Komasa. Wystąpili także inni artyści: Magdalena Cielecka i Maciej Stuhr.

Podczas koncertu inauguracyjnego brzmiały utwory Szymańskiego, Góreckiego, i Beethovena. - Jesteśmy w Roku Beethovenowskim - mówił Basso Akiki, dyrygent koncertu - Beethoven miał pecha, ponieważ wiele jego koncertów w tym roku zostało odwołanych. Cieszę się, że nasz się odbył - zaznaczył.

Festiwalowi towarzyszy wiele innych wydarzeń artystycznych. W programie znalazł się spektakl muzyczny "Milczenie syren". - Jest taka legenda, że Morskie Oko ma połączenie z morzem - mówił Michał Pepol, twórca przedstawienia. - To bardzo wodny spektakl. Kończy się w kompletnej ciemności. Wyobrażam sobie, że pływamy z wodnymi stworzeniami i słuchamy ich muzyki. Wydaje mi się ona bardzo piękna, tak naturalna jak najpiękniejsza improwizacja - opowiadał artysta.

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Paweł Mykietyn (dyrektor Festiwalu "Muzyka na Szczytach"), Basso Akiki (dyrygent), Michał Pepol (artysta teatralny)

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Muzeum Tatrzańskie stanie się Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:35
- To na pewno podniesienie prestiżu muzeum - podkreślała w Dwójce Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, komentując wielką zmianę, jaka czeka zakopiańską placówkę. Jak zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, muzeum zmieni swój status i z regionalnego zostanie podniesione do rangi narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polish Chamber Music Channel - wspólnie promujemy muzykę polską"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:02
- Chcielibyśmy, żeby ten kanał rozwinął się i zapraszamy do współpracy naszych kolegów - artystów promujących muzykę polską, mało znaną, ale również tę powszechnie rozpoznawalną - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Krzysztof Karpeta, współtwórca kanału Youtube "Polish Chamber Music Channel".
rozwiń zwiń