Domówka. Aleksandra Świgut: program "Śmierć i dziewczyna" powstał bardzo spontanicznie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 11:57
- Łączy nas z Anią skłonność do sięgania po głębokie emocje. Natura jej instrumentu jest taka, że współpracując z nią mam wrażenie, że gram z fascynującą śpiewaczką, która na tyle potrafi operować czasem, że ja jako profesjonalny akompaniator muszę naginać tę czasoprzestrzeń - mówiła pianista, która w najbliższą sobotę (9.01) zagra wraz z flecistką Anią Karpowicz dla słuchaczy Dwójki.
Aleksandra Świgut
Aleksandra ŚwigutFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Posłuchaj
15:02 Poranek Dwójki 6.01.2020 świgut.mp3 Aleksandra Świgut. Między Domówką a wielkimi konkursami (Poranek Dwójki) 

marek bracha 1200.jpg
Marek Bracha: na płycie "WarszeMuzik" chcieliśmy zachować ducha festiwalu

Artystki przygotowały program "Śmierć i dziewczyna" inspirowany ludzkim głosem. Sam tytuł może budzić skojarzenia zarówno muzyczne (pieśń Franza Schuberta), jak i filmowe (obraz Romana Polańskiego). - Ania zajmuje się m.in. nowymi mediami. Świetnie łączy muzykę z obrazem, co zapewne będziecie mieli Państwo okazję zobaczyć i usłyszeć w sobotę - zapowiadała Aleksandra Świgut.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Najbliższy koncert w ramach cyklu "Domówka z Dwójką" odbędzie się w jej warszawskim mieszkaniu w ponad stuletniej kamienicy. - To bardzo ciekawa historia. Ania fascynuje się starymi, opuszczonymi budynkami, które budzą skojarzenia z przemijaniem. Warszawskie kamienice są właśnie tego pięknym symbolem, symbolem tego, ile osób w nich mieszkało, symbolem czasów, które odeszły. Może właśnie dlatego ten program połączony z tą przestrzenią budzi skojarzenia smutku, melancholii, może trochę mroku - tłumaczyła pianistka.

Dyplomy i nagrody

Aleksandra Świgut jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały oraz Marii Szwajger-Kułakowskiej. W Katowicach fakultatywnie studiowała też grę na fortepianie historycznym u Katarzyny Drogosz, uzyskała dyplom w klasie klawesynu Małgorzaty Sarbak w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczyła się również w Guildhall School of Music and Drama w Londynie pod kierunkiem Davida Dolana. Została doktorantką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.


Czytaj także:

Jest laureatką II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, II nagrody na Konkursie Pianistycznym w Nowym Orleanie, II nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede oraz II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.


W audycji pianistka opowiedziała również o swoich konkursowych planach w 2021 roku oraz utworach, które zabrzmią podczas "Domówki z Dwójką".

Do wysłuchania i obejrzenia tego występu zapraszamy 9 stycznia (sobota) o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Aleksandra Świgut (pianistka)

Data emisji: 6.01.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Tomasz Ritter o "Domówce": trzeba zaufać fortepianowi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 11:00
- Nasz program ułożyliśmy tak, żeby miał formę salonu romantycznego. Data związana jest z rocznicą śmierci Chopina i będzie to hołd na tę okoliczność - opowiadał w "Poranku Dwójki" pianista Tomasz Ritter, który w najbliższą sobotę (17.10) będzie - wraz z Hubertem Rutkowskim - gospodarzem "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Paleczny: w 1970 roku cała Polska żyła Konkursem Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 12:21
- Obecnie jest to jeden z absolutnie największych i najbardziej prestiżowych konkursów na świecie. Pamiętam natomiast jak dawniej mówiło się, że każdy taksówkarz warszawski wiedział kto i jak zagrał. W 1970 roku żyliśmy w zupełnie innej Polsce, więc dla nas uczestników było to czymś wielkim - mówił w Dwójce wybitny pianista, laureat III nagrody VIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń