Michał Klauza: dla Orkiestry Polskiego Radia to był trudny sezon

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 10:48
- Każdy czas wojenny niesie za sobą wyzwania reorganizacji emocjonalnej. Od lutego zmieniliśmy drugą połowę naszego sezonu, włączając do programu utwory kompozytorów ukraińskich i zapraszając artystów z Ukrainy. Ten podsumowujący sobotni wieczór miał być inny, ale zachęcimy słuchaczy do refleksji i zadumy - mówił w Dwójce Michał Klauza, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. 
Michał Klauza
Michał KlauzaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wieczór refleksji i zadumy

Michał Klauza - dyrektor Orkiestry Polskiego Radia - zapowiedział zakończenie sezonu artystycznego wykonaniem utworu Wojciecha Kilara: Missa pro pace. - Mieliśmy ten sezon zakończyć bardzo pogodnie, w rytmach tanecznych, jednak zdecydowaliśmy się na inny koncert. Wybraliśmy utwór, który moim zdaniem w formie, charakterze i emocjonalności doskonale wpisuje się w ten czas. Do współpracy pozyskaliśmy Chór Polskiego Radia w Krakowie, który wesprą chórzyści Filharmonii Narodowej, soliści z Polski i Ukrainy. Volodymyr Tyshkov jest laureatem zakończonego niedawno Konkursu Moniuszkowskiego - powiedział Michał Klauza.

Ascetyczne środki i doskonałość Kilara

Mówił również o utworze, który będzie wykonywany tego wieczoru. - Wojciech Kilar ascetycznymi środkami przekazuje modlitewny charakter, ale jednocześnie treści zawarte w tym cyklu. Credo to część a capella, trwająca prawie 20 minut, i jest jak libretto w operze. Opowiada pewną historię, Kilar w swej doskonałości wyjątkowo ją oddał - podkreślił gość Dwójki. 

Muzyka ukraińska w nowym sezonie

Michał Klauza opowiedział także o przygotowaniach do nowego sezonu Orkiestry Polskiego Radia. - Dla mnie jako dyrygenta odkrywanie twórczości kompozytorów ukraińskich jest ciekawym doświadczeniem. Była ona niedoceniana, a teraz nasza atencja przesunęła się w stronę Ukrainy. Warto się tą muzyką zainteresować i jej posłuchać - stwierdził. 


Posłuchaj
09:47 Poranek Dwójki Klauza 23 czerwiec 2022 08_06_47.mp3 Michał Klauza, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia, o wykonaniu utworu Wojciecha Kilara Missa pro pace na zakończenie sezonu artystycznego (Poranek Dwójki)

 

***

Missa pro pace została skomponowana przez Wojciecha Kilara na zamówienie Kazimierza Korda. Dzieło, pisane przez osiem miesięcy (lipiec 1999 - marzec 2000), dedykowane było Filharmonii Narodowej w setną rocznicę jej istnienia. Wówczas w prapremierowym wykonaniu udział wzięły m.in. Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Kazimierza Korda.

Msza zbudowana została z pięciu części: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei. Utwór Wojciecha Kilara, oszczędny w efektach brzmieniowych, przeniknięty jest duchem kościelnej muzyki średniowiecznej - jest pełen nastroju medytacji i modlitewnego skupienia.

Transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na antenie Dwójki w sobotę (25.06) od godz. 19.30.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Klauza (dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 8.10

mo


Czytaj także

Kyiv Symphony Orchestra zagra w warszawskiej Filharmonii Narodowej [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 19:00
Część ukraińskich muzyków walczy w wojskach obrony terytorialnej, inni pracują jako wolontariusze, a jeszcze inni grają dla ogarniętej wojną ojczyzny. 21 kwietnia 2022 roku Sala Koncertowa warszawskiej Filharmonii Narodowej stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia. Muzycy Kyiv Symphony Orchestra zaprezentują się w Nadzwyczajnym Koncercie Symfonicznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie na zakończenie sezonu [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 09:00
"Missa pro pace" (Msza o pokój) Wojciecha Kilara to dzieło przeniknięte duchem kościelnej muzyki średniowiecznej - jest pełne nastroju medytacji i modlitewnego skupienia. Tym właśnie utworem 25 czerwca Orkiestra Polskiego Radia zakończyła swój sezon artystyczny 2021/22.
rozwiń zwiń