Eufonie po raz czwarty. Tygiel muzyczny środkowowschodniej Europy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 09:48
- Wałentyn Sylwestrow wie, czego chce, bo słyszy każdą nutę każdego swojego utworu w głowie i jeśli cokolwiek nie zgadza się z tym, co słyszy w swojej głowie, zawsze mówi, co mu się nie podoba - opowiadał Andrzej Boreyko o słynnym kompozytorze ukraińskim, którego VIII Symfonia zostanie prawykonana podczas IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowowschodniej Eufonie. Temat wiodący Festiwalu to Austro-Węgry, a drugą ideą wiodącą jest Ukraina.
Andrzej Boreyko
Andrzej BoreykoFoto: PR2

W Warszawie rozpoczyna się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" - wydarzenie prezentujące muzykę i artystów od Bałkanów, przez Rumunię i Austrię, kraje grupy wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś po kraje bałtyckie.

- Tegoroczny Festiwal Eufonie ma temat wiodący Austro-Węgry, a druga bardzo istotna idea tegorocznego festiwalu to Ukraina, która częściowo leżała na terenie Austro-Węgier. Trzeba wspomnieć koncert, na którym wykonana zostanie VIII Symfonia Wałentyna Sylwestrowa, wybitnego współczesnego kompozytora ukraińskiego - mówił przewodniczący rady programowej Festiwalu Mieczysław Kominek.

Przyjemność i doświadczenie nie zawsze łatwe

W prawykonaniu VIII Symfonii Wałentyna Sylwestrowa w przyszły czwartek (24.11) Andrzej Boreyko poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. - Mam duże doświadczenie w pracy z maestro Sylwestrowem, bo nagraliśmy z nim kilka płyt i wiem dokładnie, co to znaczy, kiedy jest on na sali. To nie jest tylko i wyłącznie przyjemność, gdy kompozytor jest na sali, ale to również ogromne doświadczenie dla dyrygenta i orkiestry; nie zawsze łatwe. (...) Pamiętam, gdy nagrywaliśmy jego V Symfonię, jeden fragment był nagrywany 21 razy, bo czelesta za każdym razem brzmiała nie tak, jak trzeba; w końcu pianista, który grał tę partię wylądował w szpitalu - opowiadał dyrygent.

Czytaj także:

Czeski dyrygent po raz pierwszy w Polsce

Jak co roku na festiwalu pojawi się wielu zagranicznych gości, m.in. czeski dyrygent Robert Kružik. - Uczestniczenie w Festiwalu Eufonie to dla mnie przyjemny moment - mówił dyrygent. - Jestem po raz pierwszy w Polsce i po raz drugi mam okazję dyrygować polską orkiestrą. Jest mi niezmiernie miło współpracować z Sinfonią Varsovią i niezwykłym Chórem Filharmonii Narodowej - podkreślił.

Z miasta Janáčka

Obok Roberta Kružika na sobotnim koncercie w Filharmonii Narodowej pojawi się mezzosopranistka Jarmila Balážová, którą usłyszymy w Missa glagolitica Leoša Janáčka. Śpiewaczka, jak podkreśliła, występuje w Polsce po raz pierwszy. - Tylko raz brałam udział w koncercie na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Polsce, kiedy tam studiowałam, ale to był koncert studencki - mówiła mezzosopranistka. - Mieszkam w Brnie, rodzinnym mieście Janaczka. Tam, niezależnie, gdzie się pójdzie, można znaleźć plakaty z jego podobizną na ulicach, w kawiarniach. Można powiedzieć, że żyjemy razem z jego duchem. Kochamy jego muzykę, ma swój styl, który jest rozpoznawalny po usłyszeniu pierwszych taktów. Jest jedyny w swoim rodzaju - podkreśliła artystka.


Posłuchaj
07:24 poranek-dwojki-IV-festiwal-Eufonie-2022_11_17-08-07-54.mp3 Mieczysław Kominek, Andrzej Boreyko, Robert Kružik, Jarmila Balážová o IV Festiwalu Eufonie (Poranek Dwójki)

 

Program 2 Polskiego Radia jest partnerem medialnym IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".

***

Przygotował: Michał Dębski

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Mieczysław Kominek (przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Eufonie), Andrzej Boreyko (dyrygent), Robert Kružik (dyrygent), Jarmila Balážová (mezzosopranistka)

Data emisji: 17.11.2022

Godzina emisji: 8.08

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

djr

Czytaj także

Pink Floyd nagrał utwór wspierający Ukrainę. Teledysk zobaczyły już miliony

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 17:26
Jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych świata, Pink Floyd, nagrał piosenkę "Hey, Hey, Rise Up", dedykowaną Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. W utworze zamieszczonym w czwartek na platformie YouTube wykorzystano fragmenty znanej ukraińskiej pieśni patriotycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka rumuńska, w której brzmi radość życia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 12:00
- Muzyka rumuńska jest znacznie starsza niż Rumunia, ponieważ kraj o tej nazwie istnieje tak naprawdę od połowy XIX wieku - mówił prowadzący audycję, zapowiadając jej aktualne wydanie.
rozwiń zwiń