Polskie Radio
Section05
białorus

Młodzież w białoruskich szkołach będzie się uczyć jak przesłuchiwać jeńców wojennych

Ministerstwo oświaty Białorusi informuje o wprowadzeniu nowych zajęć w szkołach dla szesnasto- i siedemnastolatków. W ramach kursu "tłumaczenie wojskowe" młodzież ma się uczyć w języku angielskim o armiach i uzbrojeniu Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Ma też czytać po angielsku dokumenty i karty wojskowe, a także uczyć się, jak przesłuchiwać angielskich i amerykańskich jeńców wojennych.
Zobacz więcej na temat:  białorus represje

Eufonie po raz czwarty. Tygiel muzyczny środkowowschodniej Europy

- Wałentyn Sylwestrow wie, czego chce, bo słyszy każdą nutę każdego swojego utworu w głowie i jeśli cokolwiek nie zgadza się z tym, co słyszy w swojej głowie, zawsze mówi, co mu się nie podoba - opowiadał Andrzej Boreyko o słynnym kompozytorze ukraińskim, którego VIII Symfonia zostanie prawykonana podczas IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowowschodniej Eufonie. Temat wiodący Festiwalu to Austro-Węgry, a drugą ideą wiodącą jest Ukraina.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Eufonie Europa Bałkany Rumunia Austria grupa wyszehradzka Ukraina białorus Mieczysław Kominek muzyka klasyczna Michał Dębski

SONDAŻ Większość Polaków nie chce, żeby migranci mieli możliwość występowania o azyl. Zobacz nowy sondaż

58 procent Polaków nie chce, żeby migranci mieli możliwość występowania o azyl w naszym kraju, a 33 proc. ankietowanych jest za - podaje CBOS. W stosunku do poprzedniego pomiaru z września ubyło niemających sprecyzowanej opinii w tej sprawie (spadek o 6 punktów procentowych), co przełożyło się na zaostrzenie sprzeciwu (wzrost o 6 punktów).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaż CBOS polityka imigracja białorus

NASZ NEWS KE proponuje 25 mln euro na ochronę polsko-białoruskiej granicy w 2022 r.

W piątek odbywają się negocjacje przedstawicieli Komisji, państw członkowskich i Europarlamentu dotyczące kształtu przyszłorocznego budżetu. Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, Komisja Europejska zaproponowała 25 milionów euro na ochronę granicy z Białorusią w unijnym budżecie na przyszły rok.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT białorus imigracja Komisja Europejska Unia Europejska

Zybertowicz: działania na granicy mają powstrzymać procesy, które mogłyby doprowadzić do wojny

Działania polskich władz na granicy z Białorusią mają powstrzymać procesy, które mogłyby doprowadzić do wojny, ale część opinii publicznej tego nie rozumie - ocenił doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz. Mówił też, że zalecałby dopuszczenie mediów do niektórych miejsc na granicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica białorus migracja media imigranci w Europie bezpieczeństwo społeczeństwo Andrzej Zybertowicz