Matylda Gerber: w muzyce intuicja jest bardzo ważna

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 10:00
- Zespoły, które pracują ze sobą długo stają się jednym organizmem. Znając się nawzajem, muzycy na kilka sekund wcześniej mogą przewidzieć, co się wydarzy, umieją zareagować, tak działa muzyczna intuicja. Codzienne techniczne ćwiczenia można potem wykorzystać podczas występu na scenie - mówiła w Dwójce saksofonistka Matylda Gerber.
Matylda Gerber
Matylda GerberFoto: materiały prom.

Nowa nadzieja polskiego jazzu i doktor psychologii

Gościem piątkowego "Poranka Dwójki" była saksofonistka Matylda Gerber, laureatka w kategorii Muzyk - Nowa Nadzieja w tegorocznym plebiscycie pisma "Jazz Forum". Jest znana z zespołów Sneaky Jesus czy Ślina. - Będąc za granicą na wykładach lub konferencjach, organizuję również koncerty. Gram z tamtejszymi artystami. Jest we mnie więcej muzyka, ale nie chciałabym rezygnować ze ścieżki naukowej. To się wzajemnie uzupełnia. Zdając sobie sprawę z tego, jak działa intuicja, wiem, jak grać, aby osiągać satysfakcję z wykonywania muzyki - powiedziała.

Czym jest intuicja?

Matylda Gerber to także doktor psychologii, która specjalizuje się  w badaniu roli intuicji w podejmowaniu decyzji w różnych dziedzinach. - Prowadzenie tych badań nie jest łatwe, nie mamy gwarancji osiągnięcia ciekawych wyników. Dzięki temu, że jestem muzykiem, mam do tego duży dystans, udało mi się jednak zrozumieć, czym jest intuicja. To badanie nieświadomych procesów przy pomocy świadomości, która jest dość ograniczona w przetwarzaniu informacji. Nie da się w pełni ustalić, czym jest intuicja, ważny jest każdy krok do przodu w tej dziedzinie - podkreśliła.

Posłuchaj
14:41 2023_03_24 09_33_10_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Matylda Gerber: w muzyce intuicja jest bardzo ważna (Poranek Dwójki)

 

Duże doświadczenie bardzo pomaga

Dodała, że intuicję można rozumieć jako narzędzie, które wspiera podejmowanie decyzji. - Odbywa się to na podstawie nieświadomej analizy naszego działania. Należy zbierać jak najwięcej doświadczenia i sprawdzać nasze intuicyjne decyzje, na tym polega budowanie ich potencjałuZespoły, które pracują ze sobą długo, stają się jednym organizmem. Znając się nawzajem, muzycy na kilka sekund wcześniej mogą przewidzieć, co się wydarzy - zaznaczyła Matylda Gerber.


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Matylda Gerber (saksofonistka jazzowa)

Data emisji: 24.03.2023

Godzina emisji: 9.30

pg/mo

Czytaj także

Kwartet PESH w dniu premiery swojej debiutanckiej płyty [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 19:15
W piątkowy wieczór w cyklu "Jazz.PL" zaprosiliśmy na koncert nowego polsko-norweskiego kwartetu PESH. Data wydarzenia nie jest przypadkowa - 17 marca to dzień premiery debiutanckiej płyty zespołu zatytułowanej "Peshish". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Amalgamation". Tomasz Sowiński powraca z nową płytą

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" był perkusista Tomasz Sowiński, z którym rozmawialiśmy o płycie "Amalgamation" nagranej wspólnie z saksofonistą Maciejem Sikałą.
rozwiń zwiń