Wystawa "Sadley i uczniowie". Kuratorka: mamy nieprawdopodobnie dużo dzieł Wojciecha Sadleya

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 12:40
- Pomysł narodził się kilka lat temu w związku z rocznicą urodzin prof. Wojciecha Sadleya. Wystawa pierwotnie była planowana rok temu, natomiast ze względu na nasz kalendarz wystawienniczy i pewnie niespodziewane ruchy musieliśmy przesunąć wystawę na kwiecień bieżącego roku. Niestety profesor już nie doczekał jej otwarcia - mówiła w Dwójce Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie" w warszawskiej Kordegardzie.
Wojciech Sadley (1932-2023) był artystą, pedagogiem i wizjonerem, klasykiem awangardy i polskiej tkaniny artystycznej
Wojciech Sadley (1932-2023) był artystą, pedagogiem i wizjonerem, klasykiem awangardy i polskiej tkaniny artystycznejFoto: Lech Muszyński/PAP
  • W czwartek, 11 kwietnia, o godz. 18.00 w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy "Sadley i uczniowie".
  • W jej ramach prezentowane będą m.in. 22 prace prof. Wojciecha Sadleya, klasyka awangardy i polskiej tkaniny artystycznej.
  • Pozostali bohaterowie ekspozycji to Bogusława Jaroszewicz-Fogler, Małgorzata Laird (Martynowicz), Anna Michniewicz i Zygmunt Łukasiewicz, czyli czwórka twórców z pierwszego dyplomowego rocznika prowadzonej przez profesora Sadleya Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej warszawskiej ASP.

Wojciech Sadley (1932-2023) był artystą, pedagogiem i wizjonerem, klasykiem awangardy i polskiej tkaniny artystycznej. Na otwieranej w czwartek (11.04) wystawie w warszawskiej Kordegardzie oglądać będzie można 22 jego prace.

Wojciech Sadley - mniej znana twórczość

- Mamy zatem nieprawdopodobną liczbę dzieł profesora, do tego zdecydowanie mniej znanych. Bardzo dobrze są rozpoznane jego instalacje "Żądła", natomiast my pokazujemy prace, które nie były wcześniej prezentowane publicznie, w tym przede wszystkim ikony - tłumaczyła Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie".

W swojej pracy pedagogicznej prof. Sadley nastawiony był na indywidualności, a nie wtłoczenie w ramy, dzięki czemu tkanina artystyczna w twórczości jego studentów okazała się polem eksperymentów. W ramach nowej ekspozycji zobaczymy również prace czworga twórców z pierwszego dyplomowego rocznika prowadzonej przez niego Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej warszawskiej ASP: Bogusławy Jaroszewicz-Fogler, Małgorzaty Laird (Martynowicz), Anny Michniewicz i Zygmunta Łukasiewicza.

Minimalizm, prostota i wirtuozeria w Kordegardzie

Wystawa "Sadley i uczniowie" to wachlarz technik, materiałów i form przestrzennych. Artyści koncentrują się na rzeczach najprostszych, obciążonych zarazem pamięcią trwania. Często korzystają z materiałów recyklingowanych, istniejących w innym porządku - po to, by dojrzeć więcej, wykorzystując czas i przypadek.


Posłuchaj
16:07 Poranek Dwójki habner 11.04.2024.mp3 Rozmowa z Katarzyną Habner, kuratorką wystawy "Sadley i uczniowie" w warszawskiej Kordegardzie (Poranek Dwójki) 

Dzieła w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury urzekają minimalizmem i prostotą, wirtuozerią warsztatową, wyrafinowaniem kolorystycznym. Są próbą przeniknięcia struktury rzeczywistości. Ekspozycja będzie otwarta do 19 maja.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Katarzyna Haber (kuratorka wystawy "Sadley i uczniowie")

Data emisji: 11.04.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/wmkor


Czytaj także

Polonez pod ochroną. Polski taniec na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 12:00
- Przed wejściem na antenę słuchaliśmy muzyki J. S. Bacha, a przecież ten kompozytor w swoich sufitach francuskich wykorzystywał poloneza. Później polonez pojawiał się w literaturze muzycznej u Fryderyka Chopina czy Wojciecha Kilara - tak o historii tego tańca narodowego mówiła w Dwójce Sylwia Błażej, koordynatorka Konkursu NCK - "Piątka z narodowych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Piaskowski: Narodowe Centrum Kultury projektuje przyszłość [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 10:49
- Na podstawie danych, pobieranych z całego pola kultury, NCK bada trendy. Jest więc instytucją, która w dużej mierze projektuje przyszłość. To bardzo ważna część jej działalności - mówił w "Poranku Dwójki" Robert Piaskowski, nowy dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń