"Czytaj i wejdź do gry!" - Narodowe Centrum Kultury i Polska Liga Siatkówki promują czytanie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 10:00
- Można pogodzić uprawianie sportu i czytanie książek. Nasi wybitni sportowcy odnoszą międzynarodowe sukcesy, ciężko pracują, są bardzo konsekwentni. Wolne chwile spędzają z książką. Ważne, aby być aktywnym i duchowo, i fizycznie - mówił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Mamy duże zainteresowanie siatkówką, sukcesy sportowe i najlepszych na świecie kibiców. Chcemy tę popularność przekuć w coś ważnego dla całego społeczeństwa - podkreślił Kamil Składowski, dyrektor działu komunikacji Polskiej Ligi Siatkówki.
W audycji mówiliśmy o wspólnej kampanii Narodowego Centrum Kultury i Polskiej Ligi Siatkówki promującej czytanie książek i uprawianie sportu
W audycji mówiliśmy o wspólnej kampanii Narodowego Centrum Kultury i Polskiej Ligi Siatkówki promującej czytanie książek i uprawianie sportuFoto: Michael Zech Fotografie / Shutterstock
  • "Czytaj i wejdź do gry!" - to hasło najnowszej kampanii społecznej promującej czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w partnerstwie z Polską Ligą Siatkówki.
  • Inicjatywa ma na celu połączenie dwóch pasji: sportu i czytania, które pozytywnie wpływają na indywidualny rozwój każdego człowieka.
  • Inauguracja kampanii odbyła się 18 października w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Czytanie książek - duży zysk dla umysłu

Kampania promująca postawy proczytelnicze, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, odwołuje się do autorytetu polskich siatkarek i siatkarzy. Obie reprezentacje mają na koncie wspaniałe dokonania i zakwalifikowały się do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. - Dużo czasu spędzamy na zgrupowaniach i w podróży. Ciągle blisko jest smartfon, ale książka to odskocznia, duży zysk dla umysłu - powiedziała siatkarka Joanna Kaczor-Bednarska.

Uprawianie sportu idzie w parze z czytaniem

O roli czytelnictwa mówił Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. - Z badań wynika, że aktywność fizyczna, uprawianie sportu idzie w parze z czytaniem. Są to sposoby na zachowanie młodości, zdobycie wiedzy, ale również na odpoczynek. W świecie tylu bodźców podczas czytania nikt na nas nie krzyczy, nie ma głośnej muzyki i przejaskrawionych kolorów - podkreślił.


Posłuchaj
06:14 2023_10_19 08_34_19_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 "Czytaj i wejdź do gry!" - Narodowe Centrum Kultury i Polska Liga Siatkówki promują czytanie (Poranek Dwójki)

Dotrzeć do ludzi młodszych

- Mamy duże zainteresowanie siatkówką, sukcesy sportowe i najlepszych na świecie kibiców. Oby potrwało to jak najdłużej, ale chcemy tę popularność przekuć w coś ważnego dla całego społeczeństwa. Z Narodowym Centrum Kultury współpracujemy już od jakiegoś czasu, mam nadzieję, że kampania "Czytaj i wejdź do gry!" potrwa długo. Będziemy starali się dotrzeć do ludzi młodszych, sportowcy będą się z nimi spotykać. Na naszych stronach internetowych będzie sporo materiałów o książkach i czytaniu - powiedział Kamil Składowski, dyrektor działu komunikacji Polskiej Ligi Siatkówki.

Wolne chwile spędzone z książką

Prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, zaznaczył, że można pogodzić uprawianie sportu i czytanie książek. - Nasi wybitni sportowcy odnoszą międzynarodowe sukcesy, ciężko pracują, są bardzo konsekwentni. Wolne chwile spędzają z książką. Ważne, aby być aktywnym i duchowo, i fizycznie - mówił.


"Czytaj i wejdź do gry!" - Narodowe Centrum Kultury i Polska Liga Siatkówki we wspólnej kampanii promują czytanie książek "Czytaj i wejdź do gry!" - Narodowe Centrum Kultury i Polska Liga Siatkówki we wspólnej kampanii promują czytanie książek, foto: materiały promocyjne / Rafał Oleksiewicz / PLS

Rozwój motoryczny i intelektualny jest tak samo ważny

Spoty oraz inne zaplanowane aktywności promocyjne pokazują, że w drodze do mistrzostwa sportowego tak samo ważny jest rozwój motoryczny, jak intelektualny, a wyróżniający się sportowcy dbają zarówno o sprawność fizyczną, jak i o trening szarych komórek i znajdują czas na czytanie książek. Inauguracja kampanii odbyła się 18 października w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - YouTube

***

Przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 19.10.2023

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo

Czytaj także

"Czytanie to inwestycja". Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 18:00
- To wieloletni program z gigantycznymi środkami, który łączy instytucje i ludzi dobrej woli zaangażowanych w rozwój i upowszechnianie czytelnictwa - ocenił w Dwójce Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Makowski: wśród młodych ludzi czytanie staje się modne

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 10:00
- Najwięcej czytają ci, którzy czują się bezpiecznie pod każdym względem, mają czas na lektury. Oferta wydawnicza skierowana do młodych czytelników jest dużo bardziej urozmaicona i coraz bogatsza - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń