Zwykli ludzie groźni jak terroryści...

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 18:00
Powodzie, trzęsienia ziemi, konflikty zbrojne. Co roku na świecie giną bezcenne zabytki. I większość odpowiedzialnych za stratę ludzi nie ma świadomości winy...
Audio
  • Rozmowa o sposobach ochrony globalnego dziedzictwa kulturowego (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Pobojowisko po zniszczeniu przez talibów dwóch gigantycznych posągów Buddy w Afganitanie
Pobojowisko po zniszczeniu przez talibów dwóch gigantycznych posągów Buddy w AfganitanieFoto: PAP/EPA/ NAQEEB AHMED

Ogólnoświatowe oburzenie wywołało zniszczenie przez Talibów posągów Buddy w Afganistanie czy rzekoma masakra zabytków w Mosulu przez Państwo Islamskie. Rzekoma, bowiem zniszczono tak naprawdę kopie, a wiele oryginałów trafiło na czarny rynek. - Wiemy, że niektóre z tych obiektów znajdują się już w Chinach - poinformowała historyk sztuki prof. Dorota Folga-Januszewska.

Między innymi dlatego ważne jest czipowanie zabytków oraz inne metody ich identyfikacji. W przypadku dzieł faktycznie utraconych kluczowa jest natomiast ich wcześniejsza dokładna dokumentacja. Niewykluczone jednak, że najistotniejsza dla ochrony światowego dziedzictwa kulturowego pozostaje edukacja.

- Szacujemy, że około 3% dziedzictwa znika co roku bezpowrotnie w wyniku działań niewinnych, nieświadomych ludzi, którzy potrzebują ziemi pod szałas albo pod uprawę roli - wyjaśnił archeolog prof. Piotr Bieliński. - Jedynym sposobem na zapobieganie takim zdarzeniom jest edukacja - podkreślił.

Co ciekawe, często zdarza się, że na przeszkodzie realnej ochronie światowego dziedzictwa stają... europejscy konserwatorzy zabytków.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Dorota Folga-Januszewska (historyk sztuki, PAN), prof. Piotr Bieliński (archeolog, UW), prof. Bogusław Szmygin (konserwator zabytków, Politechnika Lubelska), płk Krzysztof Sałaciński (przewodniczący Polskiego Komitetu Błękitnej Tarczy w MKiDN), kpt. Michał Rosa (Komenda Główna Straży Pożarnej)

Data emisji: 18.07.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/ei

Czytaj także

Na Haiti lepiej niż w Polsce rozumieją Halkę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 12:00
- Fakt, że małżeństwo chłopki Halki i szlachcica Janusza jest niemożliwe, był dla Haitańczyków oczywisty. Trudniej to wyjaśnić współczesnym Polakom - opowiadał Paweł Passini, reżyser niezwykłej inscenizacji opery Moniuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas by dzieła sztuki wróciły do domów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 18:00
- Mieszkańcom Ziem Zachodnich należy dostraczyć artefaktów z przeszłości tego regionu. To niezbędne do budowy lokalnej tożsamości - mówił prof. Jan Piskorski w dyskusji o rewindykacji dzieł sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Triumf pokoju. Krzysztof Wodiczko rozbraja pomniki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 14:00
– Kiedyś było powiedzenie: "gdzieś pomiędzy pomnikami jest Polska" – mówił Krzysztof Wodiczko o pomnikach, czyli "ideologicznych maszynach powielających wojnę".
rozwiń zwiń