X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

David Hockney. Malarz w rajskich basenach Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 16:00
- "Większy plusk" jest wspaniałą składanką różnorodnych motywów, które przedstawione razem w tej kompozycji składają się na współczesną arkadię - mówiła dr Grażyna Bastek o dziele Davida Hockneya, który 9 lipca kończy 80 lat.
Audio
  • David Hockney. Malarz w basenie amerykańskiego raju (Jest taki obraz/Dwójka)
David Hockney w 2016 r.
David Hockney w 2016 r.Foto: PAP/DPA/ARNE DEDERT

- To raj pełen słońca, bezchmurnego nieba i ludzi kąpiących się w basenach - opowiadała historyk sztuki. - Hockney stworzył go na podstawie fotografii reklamowych basenów z kalifornijskich czasopism, a także na podstawie własnych zdjęć modernistycznych amerykańskich domów z lat 60. Obraz złożony jest ponadto z umownych motywów, drobnych rekwizytów: palm, roślin i krzesełka reżyserskiego - opisywała.

Nie było to jedyne u Davida Hockneya przedstawienie basenu jako metafory amerykańskiej utopii. Między 1964 a 1971 namalował bardzo wiele takich obrazów. Co więcej - "Większy plusk" ("A Bigger Splash", 1967) to jedno z serii trzech podobnych dzieł, o tyle nietypowych na tle innych Hockneyowskich basenów, że nie ma na nich ludzi, a tylko ślad po ich skoku do wody.

Dr Grażyna Bastek, mówiąc o fascynacji malarza wodą i kalifornijskimi basenami, zwróciła uwagę, że w jego artystycznych zainteresowaniach znajdujemy wyraźne echo prac Leonarda da Vinci.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 2.07.0217

Godzina emisji: 10.15

mc/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dramatyczny autoportret Fridy Kahlo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiedziała o malowidle "Dwie Fridy", w którym odbiły się uczuciowe rozterki malarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiorowa ekstaza w "Tańcu" Henriego Matisse'a

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 13:42
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o przełomowym dziele francuskiego malarza, czołowego przedstawiciela fowizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nocna mara". Makabra i rozgłos w jednym

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 14:00
W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o sławnym i wywołującym kontrowersje obrazie szwajcarskiego malarza Johanna Heinricha Füssliego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uciekł i prawie dostał Oscara. Tansman w Los Angeles

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 16:40
– Tansman trafił do Kalifornii po tym, jak został uratowany przed śmiercią z rąk Niemców. Po przyjeździe do Ameryki od razu odniósł sukces – mówiła dr Maja Trochimczyk, muzykolog z Los Angeles.
rozwiń zwiń