David Hockney. Malarz w rajskich basenach Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 16:00
- "Większy plusk" jest wspaniałą składanką różnorodnych motywów, które przedstawione razem w tej kompozycji składają się na współczesną arkadię - mówiła dr Grażyna Bastek o dziele Davida Hockneya, który 9 lipca kończy 80 lat.
Audio
  • David Hockney. Malarz w basenie amerykańskiego raju (Jest taki obraz/Dwójka)
David Hockney w 2016 r.
David Hockney w 2016 r.Foto: PAP/DPA/ARNE DEDERT

- To raj pełen słońca, bezchmurnego nieba i ludzi kąpiących się w basenach - opowiadała historyk sztuki. - Hockney stworzył go na podstawie fotografii reklamowych basenów z kalifornijskich czasopism, a także na podstawie własnych zdjęć modernistycznych amerykańskich domów z lat 60. Obraz złożony jest ponadto z umownych motywów, drobnych rekwizytów: palm, roślin i krzesełka reżyserskiego - opisywała.

Nie było to jedyne u Davida Hockneya przedstawienie basenu jako metafory amerykańskiej utopii. Między 1964 a 1971 namalował bardzo wiele takich obrazów. Co więcej - "Większy plusk" ("A Bigger Splash", 1967) to jedno z serii trzech podobnych dzieł, o tyle nietypowych na tle innych Hockneyowskich basenów, że nie ma na nich ludzi, a tylko ślad po ich skoku do wody.

Dr Grażyna Bastek, mówiąc o fascynacji malarza wodą i kalifornijskimi basenami, zwróciła uwagę, że w jego artystycznych zainteresowaniach znajdujemy wyraźne echo prac Leonarda da Vinci.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski 

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 2.07.0217

Godzina emisji: 10.15

mc/jsz

Czytaj także

Dramatyczny autoportret Fridy Kahlo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 16:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiedziała o malowidle "Dwie Fridy", w którym odbiły się uczuciowe rozterki malarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiorowa ekstaza w "Tańcu" Henriego Matisse'a

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 13:42
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o przełomowym dziele francuskiego malarza, czołowego przedstawiciela fowizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nocna mara". Makabra i rozgłos w jednym

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 14:00
W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o sławnym i wywołującym kontrowersje obrazie szwajcarskiego malarza Johanna Heinricha Füssliego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uciekł i prawie dostał Oscara. Tansman w Los Angeles

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 16:40
– Tansman trafił do Kalifornii po tym, jak został uratowany przed śmiercią z rąk Niemców. Po przyjeździe do Ameryki od razu odniósł sukces – mówiła dr Maja Trochimczyk, muzykolog z Los Angeles.
rozwiń zwiń