Johannes Vermeer i fascynacja wszechświatem

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 15:30
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o dwóch obrazach Johannesa Vermeera: "Astronom" (namalowanym około 1668 roku) oraz "Geograf" (powstanie datowane na 1669 rok).
Johannes Vermeer Geograf (Stdel, Frankfurt nad Menem) Astronom (Luwr, Paryż)
Johannes Vermeer "Geograf" (Städel, Frankfurt nad Menem) "Astronom" (Luwr, Paryż) Foto: Städel Museum / Forum/Universal Images Group

Jeden z mężczyzn studiuje globus nieba, drugi odmierza odległości na mapie Ziemi. Pierwszy to astronom, drugi jest geografem. Obaj przedstawieni zostali przez Johannesa Vermeera na niewielkich obrazach.

Czy były one parą, czy należały do większej serii – trudno powiedzieć. Opowiadają jednak podobną historię – fascynację ziemią i kosmosem; wszechświatem, który człowiek poznaje, a poznając, zbliża się do odczytania harmonii i praw boskiej kreacji. To zarazem pochwała niewielkiego narodu, który dzięki swej nauce i handlowi poznaje i zdobywa rubieże świata.

Mapy, globusy, atlasy były wytwarzane przez amsterdamskie zakłady i nie miały sobie wówczas równych. Widzimy je w obu obrazach, podobnie jak przyrządy do mierzenia położenia gwiazd i odległości na ziemi. Potęga człowieka, a zarazem zaduma nad granicami poznania…


Posłuchaj
14:54 2022_06_19 14_45_05_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Johannes Vermeer "Astronom" (ok. 1668, Luwr, Paryż) i "Geograf" (ok. 1669, Städel, Frankfurt nad Menem) (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Audycja "Jest taki obraz" to cykl o obrazach dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa. Znana historyk sztuki dr Grażyna Bastek wprowadza nas w tajniki swojej dyscypliny, przedstawiając znane dzieła sztuki - okoliczności ich powstania, tajemnice warsztatowe autorów i często niejednoznaczne interpretacje.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 19.06.2022

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Witold Wojtkiewicz – malarz groteskowych klaunów i smutnych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 05:40
14 czerwca 1909 roku w Warszawie zmarł Witold Wojtkiewicz. Był jednym z najbardziej oryginalnych malarzy Młodej Polski. W swoich groteskowych, przesiąkniętych ironią pracach przedstawiał głównie dzieci oraz... klauny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sokół w świecie sztuki. Czy brzydkie może być piękne?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 14:00
- Są wybitne numery, które są strasznie brzydkie, i jest ogromna część bardzo ładnych utworów, które są straszne. Ta sama zależność występuje w sztuce. A przynajmniej w tym, jak ja ją odbieram - mówi Wojtek Sokół, raper, "zbieracz" sztuki i kurator. 
rozwiń zwiń