Paul Gauguin obserwuje "Walkę Jakuba z aniołem”

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 17:03
– Temat obrazu, znanego też pod nazwą "Wizja po kazaniu” mógł artystę zainteresować – w końcu w malarstwie podejmowano go rzadko. Gauguin mógł też jednak wykorzystać go do zapowiedzenia nowego kierunku, w jakim dążyć będzie jego twórczość – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
Audio
  • O obrazie Paula Gauguina "Wizja po kazaniu" rozmawiają dr Grażyna Bastek i Michał Montowski (Dwójka/Jest taki obraz)
Paul Gauguin, Wizja po kazaniu lub Walka Jakuba z aniołem (fragment)
Paul Gauguin, "Wizja po kazaniu" lub "Walka Jakuba z aniołem" (fragment)Foto: File Upload Boat (Eloquence)/the Yorck Projects

Dr Bastek przypomniała, że obraz powstał w roku 1888 w Bretanii. – Na obrazie widać wyraźnie dwa światy. Świat fantastyczny symbolizują anioł i Jakub, a realny – klęczące bretańskie kobiety i ksiądz, który wygłasza kazanie. Czy walka Jakuba z aniołem jest tylko wytworem wyobraźni wiernych, ich wizją pojawiającą się im pod wpływem słów księdza? – zastanawiał się gość Dwójki. Dr Bastek zwróciła też uwagę na specyficzne, nowe w twórczości Gauguina, elementy dzieła. – Walkę artysta ukazał na czerwonym tle w odcieniu cynobru, poza tym, w obrazie brak perspektywy. Oba te, wprowadzone świadomie, szczegóły Gauguin zaczerpnął z japońskich drzeworytów – opowiadała.

Gość audycji "Jest taki obraz” podkreślił, że Paul Gauguin dopiero w wieku 37 lat zaczął traktować malowanie obrazów poważnie. – Wcześniej pracował w banku, w którym zarabiał dobrze. Malarstwem się jedynie bawił. Kupował obrazy kolegów i wystawiał własne – powiedziała dr Bastek.

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Michał Montowski.

Czytaj także

"Luna" - Anna Sekudewicz (PR Katowice)

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 19:10
Czwartek, 12 kwietnia, godz. 13.40, Program 1. Wspomnienie o Ludwiku Klimku - malarzu ze Skoczowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa twórców szkoły paryskiej w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 14:20
Prawie 100 dzieł malarzy szkoły paryskiej, w tym Marca Chagalla i Chaima Soutine'a, można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Mińsku.
rozwiń zwiń