X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paul Gauguin obserwuje "Walkę Jakuba z aniołem”

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 17:03
– Temat obrazu, znanego też pod nazwą "Wizja po kazaniu” mógł artystę zainteresować – w końcu w malarstwie podejmowano go rzadko. Gauguin mógł też jednak wykorzystać go do zapowiedzenia nowego kierunku, w jakim dążyć będzie jego twórczość – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
Audio
  • O obrazie Paula Gauguina "Wizja po kazaniu" rozmawiają dr Grażyna Bastek i Michał Montowski (Dwójka/Jest taki obraz)
Paul Gauguin, Wizja po kazaniu lub Walka Jakuba z aniołem (fragment)
Paul Gauguin, "Wizja po kazaniu" lub "Walka Jakuba z aniołem" (fragment)Foto: File Upload Boat (Eloquence)/the Yorck Projects

Dr Bastek przypomniała, że obraz powstał w roku 1888 w Bretanii. – Na obrazie widać wyraźnie dwa światy. Świat fantastyczny symbolizują anioł i Jakub, a realny – klęczące bretańskie kobiety i ksiądz, który wygłasza kazanie. Czy walka Jakuba z aniołem jest tylko wytworem wyobraźni wiernych, ich wizją pojawiającą się im pod wpływem słów księdza? – zastanawiał się gość Dwójki. Dr Bastek zwróciła też uwagę na specyficzne, nowe w twórczości Gauguina, elementy dzieła. – Walkę artysta ukazał na czerwonym tle w odcieniu cynobru, poza tym, w obrazie brak perspektywy. Oba te, wprowadzone świadomie, szczegóły Gauguin zaczerpnął z japońskich drzeworytów – opowiadała.

Gość audycji "Jest taki obraz” podkreślił, że Paul Gauguin dopiero w wieku 37 lat zaczął traktować malowanie obrazów poważnie. – Wcześniej pracował w banku, w którym zarabiał dobrze. Malarstwem się jedynie bawił. Kupował obrazy kolegów i wystawiał własne – powiedziała dr Bastek.

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Michał Montowski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Luna" - Anna Sekudewicz (PR Katowice)

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 19:10
Czwartek, 12 kwietnia, godz. 13.40, Program 1. Wspomnienie o Ludwiku Klimku - malarzu ze Skoczowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa twórców szkoły paryskiej w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 14:20
Prawie 100 dzieł malarzy szkoły paryskiej, w tym Marca Chagalla i Chaima Soutine'a, można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Mińsku.
rozwiń zwiń