Raport Białoruś

Wystawa twórców szkoły paryskiej w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 14:20
Prawie 100 dzieł malarzy szkoły paryskiej, w tym Marca Chagalla i Chaima Soutine'a, można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Mińsku.
Wystawa twórców szkoły paryskiej w Mińsku
Foto: YouTube

Zdecydowaną większość obrazów Białorusini mogą zobaczyć po raz pierwszy. Prezentowane dzieła pochodzą przede wszystkim z nowej kolekcji Biełgazprombanku oraz ze zbiorów prywatnych. Kilka prac udostępniło Muzeum Marca Chagalla w Witebsku, gdzie artysta przyszedł na świat.

Mianem szkoły paryskiej określa się grono przyjezdnych malarzy, głównie pochodzenia żydowskiego, działających w Paryżu w pierwszej połowie XX wieku, do 1939 r.

 W Mińsku pokazano 91 prac jedenastu twórców tej szkoły, urodzonych na terenie dzisiejszej Białorusi.

Jednym z wystawionych dzieł jest obraz Chagalla "Zakochana para" z 1981 r. Został on zakupiony przez Biełgazprombank specjalnie z okazji 125. rocznicy urodzenia artysty, która przypadała 6 lipca tego roku. Jeszcze do niedawna na Białorusi nie było żadnego jego obrazu, a tylko prace graficzne, których sporą kolekcję posiada Muzeum Marca Chagalla w Witebsku.
Tworząc swoją kolekcję Biełgazprombank kupił też obraz Chaima Soutine'a "Łąki w Chartres przy wiadukcie" z 1934 r.

 Na wystawie znalazły się także prace pochodzącego z Witebska Ossipa Zadkine'a, w którego paryskiej Szkole Rzeźby uczył się m.in. Władysław Hasior. Zwiedzający mogą zobaczyć trzy obrazy Zadkine'a oraz jego rzeźbę "Mała pieta". "Uważa się tę rzeźbę za najbardziej znaczącą jego pracę ukazującą koszmar wojny" - mówi projektantka wystawy Nadzieja Kucharenka.

 Do malarzy szkoły paryskiej zalicza się także urodzonego na terenie dzisiejszej Białorusi polskiego artystę Eugeniusza Zaka, którego dwa obrazy można obejrzeć na mińskiej wystawie, oraz Nadię Leger, żonę słynnego francuskiego abstrakcjonisty Ferdinanda Legera.

YouTube
YouTube

Urodzony w 1887 r. Chagall przeżył w Witebsku dzieciństwo i młodość. W twórczości często powracał do tego okresu, który przedstawiał jako sielankowy i beztroski. W 1920 r. wyjechał z Witebska na zawsze - do Berlina, a potem do Francji. W 1941 roku przeniósł się do USA, gdzie mieszkał przez okres wojenny, by powrócić potem do Francji, gdzie zmarł w 1985 r.


Soutine urodził się w 1893 r. w rodzinie żydowskiego krawca w leżących około 30 kilometrów od Mińska Śmiłowiczach. Przez Mińsk i Wilno trafił do Paryża, gdzie po okresie nędzy odniósł sukces w latach 20-tych. Na Białoruś nigdy nie wrócił. Zmarł w Paryżu podczas II wojny światowej.

Wystawa w Mińsku będzie czynna do 14 stycznia 2013 r.


PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezależna sztuka w Mińsku. Jednak ocenzurowana (Wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2011 20:00
Swoje prace wystawili m.in. znani malarze i performerzy Aleś Maraczkin i Aleś Puszkin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski malarz i perfomer Aleś Puszkin w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 18:55
Białoruski malarz, performer i działacz opozycyjny Aleś Puszkin dla Warszawy przygotował performance. Będzie też dyskusja z udziałem m.in. Waldemara "Majora" Frydrycha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusin z pochodzenia, Gienek Loska, wygrał X Factor

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 09:22
Urodził się na Białorusi. Grał i śpiewał na ulicy w Grodnie, w metrze w Mińsku. Teraz stał się bardzo znany w Polsce, dzięki udziałowi i zwycięstwie w teleturnieju talentów telewizji TVN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiersze na murach: tajny street art na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 06:00
Graffiti Białorusinów to bajecznie kolorowe obrazy i wiersze narodowych poetów na szarych blokach. – Chcemy pokazać, że może być pięknie – mówi jeden z działających w ukryciu artystów białoruskiego street artu. Ludzie to doceniają, w sieci można potem znaleźć zdjęcia na tle namalowanych na murach anonimowych dzieł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudotwórcze ikony na kiermaszu w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 15:00
Ikony słynące cudami zostały wystawione w Mińsku przez monastyry z Białorusi, Rosji i Ukrainy, by wierni mogli im się pokłonić. Można też kupić stare, odrestaurowane ikony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Freski i greckie napisy w białoruskiej cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 14:51
W cerkwi św. Michała Archanioła w Synkowiczach na Białorusi odsłonięto fragmenty zabytkowych fresków z napisami w języku starogreckim.
rozwiń zwiń