"American Gothic". Komiczna walentynka czy prawdziwa twarz Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 14:00
Jak rozumieć obraz "American Gothic" Granta Wooda, jedno z najsłynniejszych dzieł malarstwa amerykańskiego: to parodia czy na serio sportretowany świat prowincji?
Audio
  • O obrazie "American Gothic" Granta Wooda z dr Grażyną Bastek rozmawia Michał Montowski (Jest taki obraz/Dwójka)
American Gothic Granta Wooda (na zdj. fragm. obrazu) to jedna z ikon sztuki amerykańskiej,  wymieniana obok Mony Lizy i Krzyku jako najbardziej znane dzieło sztuki na świecie
"American Gothic" Granta Wooda (na zdj. fragm. obrazu) to jedna z ikon sztuki amerykańskiej, wymieniana obok "Mony Lizy" i "Krzyku" jako najbardziej znane dzieło sztuki na świecie Foto: Wikipedia/domena publiczna

Wood poprosił właścicieli domu (ujrzanego gdzieś w stanie Iowa) o pozwolenie na namalowanie go, a następnie wymyślił mieszkańców.

Podstawowe pytanie, jakie nasuwa się przy "American Gothic", dotyczy intencji: autor malował to na serio czy na żarty? "Komiczną walentynką" nazwał ten obraz jeden z sędziów konkursu Art Institute of Chicago. Ale, co wyjaśniała w Dwójce dr Grażyna Bastek, Wood, portretując tę ponurą nieco parę, wzorował się choćby na XIX-wiecznych fotografiach amerykańskich farmerów. Ci zaś nigdy (przynajmniej na zdjęciu) się nie uśmiechali. "American Gothic" byłby zatem próbą pokazania prawdziwej - niezłomnej - twarzy Ameryki?

***
Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 12.04.2015

Godzina emisji: 10.30

jp/mc

Czytaj także

Nowa Kancelaria Rzeszy. Gnijące marzenie Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 16:00
– Pośrodku obrazu "Wnętrze" Anselma Kiefera znajduje się coś w rodzaju stosu pogrzebowego. Artysta pokazuje budynek w stanie rozkładu – mówiła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każda mężatka chciała być jak Lukrecja

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 19:00
- Ta rzymska heroina traktowana była niemal jak chrześcijańska święta - podkreśliła dr Grażyna Bastek opowiadając o pewnym portrecie pędzla Lotta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co się wydarzyło w pracowni Boznańskiej?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 12:00
– W żadnym innym obrazie przedstawiającym pracownię malarka nie umieściła takiej intrygi – mówiła dr Grażyna Bastek o obrazie "Pracownia w Monachium" Olgi Boznańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Flirty i swawole w "Ogrodzie miłości" Rubensa

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 13:30
Przyjemność ziemskiej miłości, piersi Wenus i mnóstwo Amorków... – To jeden z najwspanialszych i chyba najbardziej zmysłowych obrazów Rubensa – mówiła dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń