REKLAMA

Komu się śni taka dżungla? Świat Henriego Rousseau

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 11:00
- Nikt poza nim nie wymyślił takiego raju tropikalnego – mówiła w Dwójce o autorze fantazyjnego obrazu "Sen" dr Grażyna Bastek.
Audio
  • O twórczości Henriego Rousseau z dr Grażyną Bastek rozmawia Michał Montowski (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Sen H. Rousseau
Fragment obrazu "Sen" H. RousseauFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

"Sen" - ostatnie, pełne egzotyki i erotyzmu dzieło Henriego Rousseau - jest podsumowaniem twórczości tego oryginalnego francuskiego malarza. Dorobek jego był z jednej strony obiektem kpin krytyków, z drugiej jednak – obrazy te adorowali awangardziści. Dość powiedzieć, że Picasso kupował jego malowidła, wydał bankiet na cześć Rousseau, a nawet kupił mu… trumnę (i miejsce na cmentarzu).

Jakie fantazje na swój temat snuł Rousseau (a za nim choćby Apollinaire)? Jak pewne coniedzielne wycieczki pomagały Rousseau w wymyślaniu swojej dżungli? I skąd w tym wyśnionym tropikalnym raju "naga Jadwiga na kanapie" i czarnoskóry grajek?

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek 

Data emisji: 6.12.2015

Godzina emisji: 10.15

 jp/mc

Czytaj także

Picasso i trudna twarz Gertrudy Stein

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 17:00
- Pierwotnie to miał być profil. Picasso kilkakrotnie zmieniał pomysł na ukazanie twarzy Getrudy Stein. Ostatecznie prawe oko stało się lewym - opowiadała dr Grażyna Bastek o słynnym portrecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szkoła ateńska". Rozwiąż renesansowy rebus

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 11:00
– To nie tylko apoteoza filozofii, lecz także dzieło służące zabawie i przyjemnościom dworskim – mówiła dr Grażyna Bastek o słynnym fresku Rafaela z 1510 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekrety Leonarda da Vinci odkryte po pięciu wiekach

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 16:00
– Dzięki temu, że dzieło jest nieukończone, możemy poznać techniczną stronę twórczości artysty – mówiła dr Grażyna Bastek o obrazie "Święty Hieronim na pustyni".
rozwiń zwiń