Gabriel Metsu, "Kobieta czytająca list"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 09:02
Gabriel Metsu wyspecjalizował się w gatunku określanym jako malarstwo rodzajowe. Nie były to jednak tylko eleganckie sceny z codziennego życia. Niejednokrotnie przestrzegały przed próżnością, ulotnością ludzkiego życia i związanych z nim przyjemności, a także przed występkiem, lenistwem lub głupotą.
Gabriel Metsu, Kobieta czytająca list, lata 60. XVII wieku, National Gallery of Ireland, Dublin
Gabriel Metsu, "Kobieta czytająca list", lata 60. XVII wieku, National Gallery of Ireland, DublinFoto: Bridgeman Images/East News

Obrazy rodzajowe miały również bawić i cieszyć widzów drobiazgowym przedstawianiem tkanin, porcelany, mebli i co równie ważne – schlebiać próżności zamożnych mieszczan, podkreślających swój status za pomocą drogich obrazów i luksusowych przedmiotów. Nie bez znaczenia były też zawarte w malowidłach podniecające i intrygujące aluzje miłosne i erotyczne.

Stosunkowo częstym motywem obrazów rodzajowych było pisanie, wysyłanie, otrzymywanie oraz czytanie listów. Zainteresowanie malarzy holenderskich XVII wieku motywem wymiany listów mogło brać się stąd, że korespondowanie było wówczas powszechnym zjawiskiem. Uczeni mówią nawet o eksplozji epistolografii w Republice Zjednoczonych Prowincji, mającej miejsce około połowy stulecia.

Powstawały podręczniki dotyczące sztuki epistolografii, a najpopularniejszy stał się poradnik "Le sécretaire à la mode" z 1651 roku autorstwa Jeana Pugeta de la Serre. Korespondencja służyła nie tylko celom publicznym i zawodowym, była również polem do flirtów, zalotów i miłosnych wyznań, poddanych ścisłym konwencjom i tajnym kodom, w zależności od stopnia zaawansowania znajomości, emocji i uczuć zaangażowanych w nią par. Pisanie listów stało się modne.

Gabriel Metsu stworzył intrygującą parę obrazów. Na jednym z nich elegancki, młody mężczyzna pisze list, a na drugim przedstawiona jest czytająca kobieta, której służąca dostarczyła korespondencję. Czy zawieszony na ścianie jej pokoju obraz, przedstawiający burzę na morzu, jest odniesieniem do listu przysłanego przez przebywającego daleko ukochanego, czy aluzją do burzliwych perypetii, jakie mogą towarzyszyć miłości?


Posłuchaj
15:01 2022_05_15 14_44_53_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Gabriel Metsu, "Kobieta czytająca list", lata 60. XVII wieku, National Gallery of Ireland, Dublin (Jest taki obraz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Marc Chagall. W Warszawie można już oglądać niedawno zakupione prace

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 18:00
- Mamy prace o tematyce religijnej, mamy obrazy, które poświęcone są jego wielkiej miłości do obu żon, jego przeżyciom dotyczącym przebywania w dwóch światach: fantastycznym i realnym. Mamy jeszcze całą serię pejzaży i bukiety kwiatów - wyliczała podczas Dwójkowej audycji kuratorka wystawy "Chagall" dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arcydzieło Rembrandta w Polsce. W Łazienkach Królewskich otwarto wystawę ze słynnym "Jeźdźcem polskim"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 20:47
Słynny "Jeździec polski" Rembrandta, znany też pod nazwą "Lisowczyk" trafił na nową wystawę w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Obraz był częścią obszernej kolekcji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta.
rozwiń zwiń